קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


“תלוי איך מספרים” מאת דורית זילברמן

הוצאת ידיעות ספרים

נערה נעלמה. המשפחה התפרקה והתפזרה ברחבי עולם. אמה, היחידה שנותרה בארץ לצדה, כבר נמצאת על סף איבוד שיקול הדעת. היא פונה למשטרה – שלא עוזרת – עד שנודע לה כי מסיבה לא ברורה בתה יצאה את הארץ ונעלמה בלב אזור אסון הצונאמי שסחף הכול. זהו סיפור מרגש, סוחף ובעיקר כנה, ללא עכבות וחשוף לחלוטין, על מערכת יחסים טעונה של אם ובתה המתבגרת, על הקרבה, הריחוק, הכעס, החיכוכים ובעיקר על האהבה העצומה שאין לה גבול גיאוגראפי או נפשי.

תלוי איך מספרים מבוסס על אירוע אמיתי שזכה לפרסום בשעתו בכותרות העיתונים ובערוצי הטלוויזיה, כתוב ביד נאמנה של סופרת מיומנת.

זהו ספרה ה-18 של דורית זילברמן, עורכת דין, דוקטור לספרות וחוקרת ספרות, אשר כיהנה כראש החוג לכתיבה בבית ברל והיתה מעורכות כתב העת “מאזניים”. ספריה האחרים תורגמו לשפות שונות ואחד מהם אף עובד לסרט בשם “טאהרה”.

זכתה בפרסים אחדים ובהם פרס קוגל לספרות. זוכת פרס ראש הממשלה לשנת 2016.

205 עמודים * 98 ₪

%d7%aa%d7%9c%d7%95%d7%99-%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%9e%d7%a1%d7%a4%d7%a8%d7%99%d7%9d_%d7%9b%d7%a8%d7%99%d7%9b%d7%94

“פלא פה נס” מאת גדעון אביטל-אפשטיין

הוצאת כרמל

“ישראלי מחובר לישראליות שלו כמו שברווזון כרוך אחרי דמות אם ראשונה שהוא נתקל בה… ישראליות היא זהות, שייכות, שותפות, שפה, משפחה, חברים, שדות קרב, חופי ים, שבילי טיולים, זיכרונות, חלקה צבאית, אתרי מורשת, ריחות, שירי מולדת, צלילים… אם נמצא פטנט שיאפשר לנו לשאת את הישראליות לאן שנבחר, סלינו על כתפינו, זה יהיה האקזיט הגדול של המאה ה-21”.

ימים טרופים עוברים על מדינת ישראל בפתח שנות ה-20 של המאה ה-21: מלחמת לבנון השלישית מתחוללת, האינפלציה משתוללת, הסנהדרין נולד מחדש וחוקי הכנסת מבטאים את רוח ההלכה. לצד אלו, מחתרת כובשת את משרדי השב”כ, קוראת תיגר על שלטון החוק ומציתה את בית המשפט העליון, המצב הביטחוני הולך ומחריף, ולכולם ברור כי הר הבית הוא פצצה מתקתקת שעשויה להצית בכל רגע מלחמת עולם.

גיבורי הספר “פלא פה נס” הם חבורה של ציונים אוהבי ישראל, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, בעלי רקע אמוני ופוליטי שונה, אשר חשים כולם כי המולדת היקרה שלהם מדממת. “אז מה עושים?” הם שואלים, נוכח ייאושם מהמדינה שאומרת “לא” לשלום ו”כן” לרדיקליזם דתי. באין פתרון מסתמן, הם מחליטים להתאגד לתנועה חברתית-מדינית, להכיר בכישלון החלום הציוני בדמות מדינת ישראל בארץ ישראל, ולכונן את המדינה בשנית וביעד אחר: חצי האי היווני פלופונס, כאוטונומיה בשם “פלא פה נס”.

ד”ר גדעון אביטל-אפשטיין הוא סופר, עורך דין והיסטוריון, המשמש כחוקר ומרצה במכללת סמינר הקיבוצים. ספרו הראשון, “1973 – הקרב על הזיכרון“, זכה לשבחי הביקורות, הן בשל תכניו והן בשל יכולות הכתיבה של מחברו.

385 עמודים * 84 ש”ח

%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94_%d7%a4%d7%9c%d7%90-%d7%a4%d7%94-%d7%a0%d7%a1 

“כל הג’אז הזה” מאת סנונית ליס

הוצאת סנונית תוכן

אילו יכולתם לבודד רגע אחד מחייכם, ולהפוך אותו לערסל שתוכלו לשוב ולהתכרבל בו מתי שתרצו – באיזה רגע הייתם בוחרים? מה הייתם מוכנים לעשות כדי להשיב לרשותכם את הזיכרונות היקרים לכם ביותר, אם הייתם עלולים לאבד אותם לנצח?

עם הדילמות האלה נאלצת להתמודד ליז פיין, צעירה רגילה, בת 23, עם חיים “לא כל כך רגילים”, כדבריה. מסלול חייה המבטיח של ליז נקטע באופן פתאומי בעקבות תאונה, והיא מושלכת החוצה, אל החלל הריק, ללא נקודת אחיזה. יום אחד נפרצת דירתה השכורה  של ליז והמחשב הנייד שלה שבו תמונות, מכתבים וקטעי יומן נגנב. זמן קצר לאחר מכן היא מקבלת מכתב סחיטה מאדם שלדבריו קנה את מחשבה בחנות יד שנייה.
הסחטן, “מישו”, גבר תל אביבי המציג עצמו בסופר מתוסכל, המחזיק בחייה הווירטואליים של ליז כבבן ערובה. הוא דורש ממנה לכתוב לו 40 מכתבים שבהם תחשוף באותנטיות מוחלטת את חייה, את מחשבותיה ואת רגשותיה שלטענתו מעוררים בו השראה. אם לא תעשה זאת, הוא מאיים כי ימחק את התכנים שבמחשב שלה: מכתבים יקרים לליבה שאין להם תחליף ויומנים שבהם תיעדה את הזיכרונות החשובים לה ביותר.

קולותיהם של ליז, של “מישו” ושל דמויות מחייהם נשזרים זה בזה בסיפור סוחף, שבמהלכו נחשפים סודות מכוננים. חליפת המכתבים ביניהם מגוללת בפני הקורא בהדרגה את סיפור חייהם המורכב מחוויות צבעוניות, מאהבות אבודות, מטרגדיות ומניסיונות להתאושש מהן.

הרומן “כל הג’אז הזה” מציג דמויות אקסצנטריות שנעות בין העולם הווירטואלי לבין המציאות הפיזית, בין נעורים לבין חידלון. הוא נע עם גלי ההדף שמותיר אחריו האובדן, ומתחקה אחר תפקיד השפה בהתמודדות עמו. במקצב ייחודי משקף את תעתועי היחסים בעידן הדיגיטלי, מתעד ללא פשרות את שבריריות הנפש האנושית החשופה לאקראיות החיים, ומנגד – את תעצומותיה.

המחברת, ילידת 1980, נולדה וגדלה בקיבוץ עין שמר. עיתונאית לשעבר ומנהלת חברת תוכן שיווקי. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, חיה בתל אביב עם בן זוגה, ביחד הם מנהלים את  “סנונית תוכן” – סוכנות המספקת תוכן וניהל פעילות ברשתות חברתיות, לחברות מובילות במשק הישראלי.

jazz_cover_final 

“תגידי שאת אחת מהם” מאת אואם אקפן

מאנגלית: אמיר צוקרמן

הוצאת ספריה לעם / עם עובד

בקובץ תגידי שאת אחת מהם מובאים סיפורים נוקבים המזמינים את הקוראים לעולם של שיברון לב ונסיבות חיים לא אנושיות. אפריקה ההרוסה משתקפת בסיפורים אלה מבעד לעיניהם של ילדים רגישים ופגיעים, שנאלצים לגייס כל טיפת תושייה, תבונה ויכולת הישרדות כדי להתמודד עם מציאות חיים כאוטית ועם תלאות ואסונות מעשה ידי אדם – עוני, קנאות דתית, אטימות השלטון ומלחמות אזרחים רצחניות.

אואם אקפן, יליד ניגריה, לוקח את הקורא אל לב לבן של האומללות ושל האימה באפריקה האכזרית ומעניק להן פנים אנושיות מטלטלות ועזות הבעה.

ספר זה ראה אור לראשונה ב-2008 וזיכה את מחברו בפרס חבר העמים הבריטי לסופרים ובפרס PEN ונבחר למועדון הספר של אופרה וינפרי.

אואם אקפן נולד בדרום ניגריה ב-1971 למשפחה נוצרית קתולית. הוא למד באוניברסיטאות קרייטון וגונזאגה בארצות הברית, המשיך ללימודי תאולוגיה באוניברסיטה הקתולית של מזרח אפריקה שבקניה, ומחזיק בתואר מהתוכנית לכתיבה יוצרת של אוניברסיטת מישיגן. הוא הוסמך לכמורה במסדר הישועי, וחי ועובד בהרארה בירת זימבבווה.

364 עמודים * 94 ש”ח

%d7%aa%d7%92%d7%99%d7%93%d7%99-%d7%a9%d7%90%d7%aa-%d7%90%d7%97%d7%aa-%d7%9e%d7%94%d7%9d-%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94

“טוהר” מאת ג’ונתן פראנזן

מאנגלית: ארז וולק

הוצאת ספריה לעם / עם עובד

לפיפ טיילר אין הרבה בחייה. יש לה חוב עצום בגין הלוואות שלקחה למימון לימודיה; יש לה עבודה משמימה וחסרת עתיד; יש לה אימא תלותית שמסרבת לגלות לה מי אביה. מפגש אקראי לכאורה שולח אותה למסע המחבר בין יערות הגשם של בוליביה לגרמניה המזרחית, ובין שלטון השטזי לעריצות הרשתות החברתיות.

ג’ונתן פראנזן הפציע בשמי הספרות האמריקאית ב-2001 עם ספרו “התיקונים” והוכתר כמעט מיד כהבטחה הגדולה שלה.  כעבור כמעט עשור באווירת ציפייה אדירה, הופיע ספרו השני “חירות” – ספר כבד יריעה ומשקל המציג באופן סבוך מציאות חברתית הרסנית דרך דמויות אנושיות מרתקות. שני הספרים הופיעו (ועדיין מופיעים) שוב ושוב ברשימת הרומנים האמריקאים החשובים של זמננו.

את “טוהר” הרואה אור עתה בתרגום לעברית, כתב פראנזן במשך חמש שנים, והוא הופיע באנגלית ב-2015. גם בספר זה, כמו בשני הרומנים הקודמים שלו, שומר פראנזן על המימד הביקורתי ועל שרטוט הדמויות הנהדרות המאפיין את כתיבתו ונשאר נאמן לעצמו וממשיך לכתוב את מה שהוא אוהב – ריאליזם קומי קודר שסוד טמון במרכזו.

637 עמודים * 98 ש”ח

Franzen_Purity_AW5.indd 

“פוסתומוס”* מאת טלי דויטשר שחר

הוצאת מילה טובה

*פוסתומוס: ספר שיצא לאור לאחר מות הסופר, או ילד שנולד לאחר מות אביו

טלי דויטשר-שחר (51), אובחנה כחולה בטרשת נפוצה בהיותה בת 27.  היא משותקת מהכתפיים ומטה, מרותקת לכיסא גלגלים מיוחד ומטופלת על ידי שתי מטפלות לאורך כל שעות היממה. למרות ועל אף גופה המשותק, היא מתנהלת כאדם בריא וחופשי לחלוטין. היא עובדת במשרה מלאה עם לוח זמנים צפוף ביותר וחיה את חייה עם חיוך.

כבר עשר שנים היא מאמנת, מרצה וממשיכה ללמוד, כותבת, קוראת, מבשלת, מארחת, יוצאת לאירועים, סרטים והצגות ומקפידה להישאר מעודכנת בכל הנעשה בארץ ובעולם, בכל תחום אפשרי. היא לא מרגישה נכה בשום רובד ומובן, ואינה מאפשרת לטרשת להשפיע ולשנות את דרך מחשבתה, עשייתה ושאיפותיה. היא מאושרת, מסופקת וחיה חיים מלאי משמעות, יצירה, עשייה וחופש. כיום היא מרצה מבוקשת על “היכולת לחיות בחופש למרות המגבלות של כל אחד מאיתנו” מאמנת אימון אישי הווייתי, ואימון זוגי בשיטת תרפיית המפגש ומעניקה כוחות, תקווה והשראה לאנשים חולים ובריאים כאחד.

את “פוסתומוס”, החלה לכתוב זמן קצר לאחר מכן. תוך זמן קצר למדה את מקלדת המחשב בעל-פה. בהנחייתה,  המטפלות שלה הקלידו אותיות לועזיות שעל המסך הפכו לעברית. העובדה, שאינן דוברות עברית, נתנה לה הרגשה נוחה וחופש לכתוב כל דבר שעלה בדעתה. הכתיבה {שהחלה כטיפול ביבליותרפי}, שימשה עבורה אמצעי לפרוק את מצוקותיה וכאביה, אולם עד מהרה החלה להעז ולהפליג למחוזות חסרי גבולות. הדמיון, היה אחד הכלים החזקים ביותר שאימצה כדי לאתחל את חייה מחדש. בעזרתו, בראה לה עולם חדש – עולם דמיוני בו יכלה להגשים כל מה שנבצר ממנה בעולם האמיתי\ממשי. בעולם הזה, הכל היה אפשרי. היא יכלה ללכת, לרוץ, לרקוד וללוות את דבריה בתנועות ידיים. כך נולד רומן סוחף שבו שני עולמות מקבילים המתערבבים וזולגים זה לתוך זה. האחד אמיתי והשני יציר הדמיון. האחד מספר את סיפור חייה בעולם  הזה, הממשי – ואילו השני את חייה בעולם הנצח לאחר מותה {לכאורה}.

אל  עבודתה כמאמנת, הגיעה טלי “באופן הכי טבעי”, כהגדרתה.  יש לה תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בהתנהגות ארגונית, בנוסף למדה ביבליותרפיה, גישור ודמיון מודרך, אימון בבית ספר Emotion של נטאלי בן-דוד ואימון זוגי בשיטת תרפיית המפגש, אצל הדס ויוסי קאן. אבל בעיקר למדה מניסיון חייה.  שיטת הטיפול בה היא מאמנת היא ‘אימון לטרנספורמציה ועיצוב התודעה’ או במילים אחרות אימון הווייתי, המבוססת על העיקרון של מציאת והתחברות לאני האותנטי שלנו ובכך להתחבר לרצונות שלנו, לתשוקות שלנו, ולמי שאנו רוצים להיות. ללא תלות בנסיבות חיינו.

233 עמודים *  87 ש”ח

%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94-%d7%92-%d7%a4%d7%95%d7%a1%d7%aa%d7%95%d7%9e%d7%95%d7%a1