“האיש הזקן – פרידה” מאת נגה אלבלך

הוצאת  הקיבוץ המאוחד – ספרית פועלים

“היה לי צורך לתעד את אבא שלי, שחלה באלצהיימר. במשך כמה חודשים תיעדתי פיסות מהמציאות ההזויה שכפתה עלינו המחלה, הן פורסמו בהארץ.

שלושה שבועות לאחר הפרסום אבי הלך לעולמו. חשבתי שמלאכת התיעוד באה אל קצה, אבל אז הגיעה המילה הזאת, “השראה”, והוכיחה שהיא באמת קיימת. במשך ארבעה ימים ישבתי וכתבתי בקדחתנות, תיעדתי את כל מה שהיה, בילדות, בבגרות, בזקנה, תיעדתי את מה שחוללה המחלה במשפחתנו הקטנה ושימרתי את זכרו היקר של אבי.” (נגה אלבלך)

“בת מלווה את אביה בחודשי חייו האחרונים. היא מתבוננת בתודעתו המתערפלת ומבקשת לשמר את אישיותו, שכמו נמוגה מול עיניה. ככל שהוא שוכח, היא נזכרת; ככל שהוא מתרחק ומתכנס בתוך עולמו, היא חשה בקרבה חדשה הקמה ביניהם; ככל שאחיזתו בחיים נחלשת, משמעותם הולכת ונגלית לפניה.

בפרוזה צלולה ולירית, נגה אלבלך מציירת את דמותו של אביה, פורשת את סיפור חייו ובוחנת את מרקם היחסים ביניהם, במשפחתם, ובחברה המשתנה סביבם. באמצעות קרעי זיכרונות ורגעי יום יום טרגיים-קומיים, פיוטיים בדרכם האגבית, היא מרכיבה דיוקן עשיר וחי של אדם אמיץ וצנוע, אצילי, אופטימי בדרכו שלו. חייו, מותו, מאירים באור נוסף את חייה שלה ומעוררים בה תובנות הנוגעות לכל.

האיש הזקן הוא סיפור רווי אהבה, מרגש מאין כמותו, על אדם אחד, ובה בעת על כל אדם, על כל הורה, על כל בת או בן, על כל משפחה. נדמה שאין מי שלא ימצא בו את עצמו. “

ארז שוייצר, עורך הספר 

 

“פטל 5 – בגוף – אסופת סיפורים קצרים וממוארים על כל מה שעשוי בשר ודם” בעריכת אביבית משמרי

הוצאת פטל

תשוקה רבת שנים לבן זוג, שיעור קרב מגע דורסני, רחם המקפץ ממקומו ומשוטט בעיר, טקס שמאני המוביל לחוויה חוץ-גופית, מפגש מפוקפק עם סופר נערץ, ומכתב אהבה לנידון למוות – אלה הם רק חלק מנושאי הסיפורים באסופה החמישית של “פטל”, המתמקדת בגוף ובכל מה שעשוי בשר ודם.

בין היתר ניתן למצוא באסופה: סיפור ארוך במיוחד של גפי אמיר (פרסום פרוזה ראשון של הסופרת הנהדרת הזו מזה עשור וחצי), על מפגש נעורים מפוקפק עם סופר נערץ; “הרחם”, מחווה ממזרית של גלית דהן קרליבך לסיפור “האף” של גוגול; סיפור אירוטי שוצף של איריס אליה כהן; פרידה נוגעת ללב בשלושה חלקים – של איתן גלס; פרק מנובלה בכתובים של אודי שרבני; פרשייה מבודחת שבמרכזה אצבע – של איתמר לוי; סדרת עבודות מאוירות של ענת עינהר.

משתתפי האסופה, הכוללת 26 סופרים וכותבים: איריס אליה כהן, שרית אלקון, גפי אמיר, גיתית בן-דור, תמי ברקאי, איתן גלס, גלית דהן קרליבך, רחל היימן, דורון המבורגר, יודית ולבר, עידן זילברשטיין, מרב זקס פורטל, איתמר לוי, תמי לימון, לי ממן, אביבית משמרי, דינה עזריאל, ענת עינהר (איורים), נדב פיידמן רשף, אהוד פירר, מורן קבסו, תמי קויפמן, דורית שילה, תהילה סולטנה שפר, שי שניידר-אילת, אודי שרבני.

“פטל” הוא כתב עת ספרותי המתמקד בסיפורים קצרים, ממוארים ורשומות אישיות, והוא כיום אחת הבמות המרכזיות לפרסום פרוזה קצרה. כתב העת יוצא פעמיים בשנה. עורכת ומו”לית “פטל” היא אביבית משמרי. 

 

“מעגל יוני הקמח” מאת איתמר שגיא

הוצאת עם עובד

בספר מעגל יוני הקמח נפגשים שני עולמות: רקמת מילים ומלאכת המחט.

בעברית מורכבת וברקמה ישראלית חדשה, שאיננה פוסעת בשבילי רקמת העמים המסורתית אלא מתלכלכת בצבע ומשחקת במגוון חומרים, מגיש איתמר שגיא סיפור שנכתב אל מול תחנת הקמח ויכול להיות אמיתי.

בד ונייר, פלסטיק ומתכת, זכוכית וצדף, מכחול וצבע, מחט ושלל חוטים, זיכרון ובדיה – כל אלה משמשים בערבוביה ברקמת מעגל יוני הקמח, שהיא ציור בחומרים רכים, רקמה ישראלית חדשה, לא נקייה ולא קפדנית אלא ככתב יד אישי של המספר, הרוקם את סיפורו.

איתמר שגיא הוא אמן רקמה וטקסטיל. הוא סיים את לימודיו בשנקר ב-1992 והיום הוא בעליו של מותג הרקמה “מוסקט”, שדרכו הוא מנסה לשמר את המגע הידני החד-פעמי בפריטים כמו תיקים, ארנקים ותכשיטים. זהו ספרו המודפס הראשון הרואה אור.

“צליל מכוון – עצות וסיפורים מאת רבי נחמן מברסלב”

הוצאת ידיעות ספרים

כמה טוב לקבל עצה טובה? כמה משמח להשלים חלק חסר של התמונה? כמה מרגיע להישען לאחור ולגלות כי הטוב שאותו אנו מחפשים כבר נמצא אצלנו? כמה נעים לשמוע צליל מכוון?

בספר זה מובאות עשרות מעצותיהם העמוקות והפשוטות של רבי נחמן מברסלב ותלמידיו, בשילוב מגוון נבחר מסיפוריהם.

העצות והסיפורים נוגעים בשגרת יומו של האדם ומאירים אותם באור מיוחד, המעורר להתבוננות ומחשבה, חושפים את השמחה, התקווה וההתחדשות המסתתרות בתוך אפרוריות המציאות, מגלים את הפתחים הלא־נראים הנמצאים במבואות החשוכים של החיים, מזכירים לנו כי לא תמיד צריך לשנות דברים גדולים כדי להרגיש שינוי גדול.

העצות והסיפורים נכתבו בלשון עכשווית השווה לכל נפש, ומתאימים לבני כל הגילים ולבעלי כל ההשקפות, המבקשים לרענן את חוויית חייהם ולחזור ולשמוע מהם צליל מכוון.

“באר שחת – המקורות ההיסטוריים של השחיתות הישראלית” מאת חיים שיין

הוצאת ידיעות ספרים

השחיתות במדינת ישראל מדאיגה ומטרידה. כמעט מדי יום האזרחים נחשפים לגילויים חמורים של שחיתות במוסדות השלטון: בממשלה, בכנסת, במשטרה וברשויות המקומיות. הדברים הגיעו לידי כך שהשיח הרווח בישראל הוא על תרבות של שחיתות שהיא מעין גזירה משמים שאין מה לעשות נגדה. האומנם?

באר שחת הוא מסע אינטלקטואלי והיסטורי אל עולמה של החברה היהודית המסורתית, שדרכו נעשה ניסיון להבנת הקהילה היהודית, מתעמק בכתביה ההלכתיים וההגותיים ומחלץ מהם תובנות חדשות ומפתיעות בנוגע לצרכיה הקיומיים שדחקו בה להקל ביחס לשוחד של שליטים ואנשי דת בעלי השפעה, בעיקר באירופה.

חשיבותו של הספר באה לידי הסיבות לזלזול בטוהר המידות בחברה הישראלית של ימינו. הספר מתחקה אחר אורחות חייה של

ביטוי בהיותו מדריך רעיוני וחינוכי למלחמה בשחיתות ולעקירתה מהתרבות העכשווית. הספר משרטט חזון ציוני חיוני הדורש לשים קץ לגילויי ההבנה והסובלנות לפגיעה בטוהר המידות, כדי לכונן כאן חברת מופת.

ד”ר חיים שיין, רב, עורך דין ומרצה לפילוסופיה של המשפט. נכה צה”ל ממלחמת יום כיפור, מלחמה שבה גילה את הסכנות המשחרות לפתחה של החברה הישראלית עקב זחיחות דעת, כשל מנהיגותי ואובדן ערכים. בין ספריו: “מדינת היהודים שלב הסיכומים – הרב עובדיה יוסף והנשיא אהרן ברק”, “פילוסופיה של המשפט – עיון ישראלי”, “אדם חברה ומשפט בהגותו של רבי עובדיה ספורנו”, “אור חדש” – עיונים בהלכה ובפרשיות השבוע (שני כרכים), “ולא נעזבנה” – איסור הירידה מארץ ישראל בספרות ההלכה ו”על הצדק במשפט”.

“המהפכנים הגדולים בהיסטוריה” מאת עופר ריחני

הוצאת סטימצקי

המאה העשרים, הידועה כמאה העקובה מדם ואש קרבות, הצמיחה מהפכנים רבים.

רודנים שלטו במדינות רבות ברחבי הגלובוס והשליטו משטרי אימה.

הם הביאו את בני עמם לחרפת רעב תוך שהם מעבירים אותם עבודות פרך מעלות השחר ועד השעות הקטנות של הלילה.

הקרקע הבוערת הצמיחה מתוכה מהפכנים כמו אש בשדות קוצים. המהפכה פִּעמה בנפשם, ויצאה מדם ליבם.

עופר ריחני מתאר בספר זה את מסכת חייהם של שלושת המהפכנים הגדולים בהיסטוריה:

 לנין (עורך דין), קסטרו (עורך דין) וצ’ה גווארה (רופא).

בניגוד למצופה, לא הגיעו שלושת המהפכנים ממעמד חברתי נמוך. משפחותיהם היו אמידות ותמכו ברכישת השכלתם. הם היו בעלי ביטחון עצמי, כושר קבלת החלטות, קור רוח, אומץ ודבקות במטרה.

הם לא נרתעו מלשבת בבית הכלא, והיו מוכנים להקריב את חייהם על מזבח המטרה הנכספת, תוך שהם מלהיבים את התושבים ונלחמים בשליטים אכזריים.

 הם חלמו מ ה פ כ ה, הגשימו אותה והפכו למיתוס, ולכן ייחרתו לעד בדפי ההיסטוריה.

זהו ספרו הרביעי של עופר ריחני. ספריו הקודמים: “מלחמת העולם השנייה – הכרוניקה”; “מלחמת העולם השנייה – קרבות המפנה”; “אש אהובתי” – ספר שירים.

“החתול שלמה רוצה לאכול ועוד סיפורים” מאת יעל מנור. איורים: רמי מאיקס.

הוצאת סטימצקי

שלושה סיפורים אשר מציאות ודמיון ארוגים בהם, יצירה ויצירתיות.

יעל מנור מתארת בהומור עדין כיצד נטווים יחסים של קירבה בין דמויות אשר לכאורה אינן “החברות הכי טובות” מטבען (חתולים ועכברים), והן מסייעות זו לזו בעת מצוקה, בשמחה ומכל הלב.

בספר ניכרת אהבתה של המספרת לבעלי חיים באשר הם.

בסיפור הראשון: החתול שלמה רוצה לאכול, נפגוש חתול רעב וזועף הנעזר העכבר טוב לב.

בסיפור השני: מודי החתולה עפה ברוח, נכיר חתולה מצוירת, יפה ומגונדרת, שעפה ברוח. מי יודע לאן…

הסיפור השלישי: מודי החתולה ותומי-כתומי העכבר, מתאר מפגש מרתק ונוגע ללב בין חתולה לעכבר.

על רגישות וחמלה ועל עזרה בעת צרה, כי רעות ואחווה הן תמיד עניין של בחירה!

זה ספרה השני של יעל מנור. ספרה הקודם: “מוצמוץ העכבר הלך לאיבוד” יצא בשנת 2017 בהוצאת סטימצקי.