“למה? מסע בעקבות הסקרנות האנושית” מאת מריו ליביו

מאנגלית: עמנואל לוטם

הוצאת אריה ניר

הספר למה? הוא סיור מרתק בנבכי התכונה האנושית ביותר שלנו: הסקרנות הטבועה בנו מבטן ומלידה – שאיפתנו העמוקה לדעת למה. למה ילדים סקרניים יותר ממבוגרים? האם הסקרנות היא תכונה מוּלדת, או שאנו לומדים להיות סקרנים? איזו תכלית אבולוציונית משרתת הסקרנות? מהו מקורה של הסקרנות המורבידית, הגורמת להתקהלויות סביב אתרי אסון? אילו אזורים במוח מעורבים בתהליך הסקרנות?

למה? משיב על השאלות האלה, ועל שאלות רבות אחרות, מסקרנות כולן.

הסקרנות חיונית ליצירתיות. היא מרכיב הכרחי בתחומי אמנות רבים ושונים, מרומנים בלשיים ומדרמות קולנועיות ועד ציור, פיסול ומוסיקה. הסקרנות היא הכוח המניע את המדע, אך אין עדיין תמימות דעים בין המדענים בשאלה למה האדם הוא יצור כל-כך סקרני, או מה טיבם של המנגנונים המוחיים האחראים לסקרנותנו.

מריו ליביו חוקר את הסקרנות באמצעות סיפור חייהם של אנשים ידועים בסקרנותם, כמו לאונרדו דה וינצ’י, ריצ’רד פיינמן, סטורי מסגרייב – אסטרונאוט בעל תארים בסטטיסטיקה, ברפואה ובספרות, בראיין מיי – גיטריסט הרוק והדוקטור לאסטרופיסיקה, ועוד רבים אחרים. הודות לסקרנותו הבלתי־נדלית של ליביו עצמו, למה? הוא ספר מרתק ומשעשע, שימשוך את לבם של כל הסקרנים לדעת מהי סקרנות.

מריו ליביו הוא אסטרופיסיקאי בעל שם בינלאומי, מחברם של ספרים רבי־מכר ומרצה פופולרי. הוא עמית האגודה האמריקנית לקידום המדע, ופרסם יותר מ־400 מאמרים מדעיים. הוא משמש יועץ מדעי לתזמורת הסימפונית של בולטימור, והופיע בתוכניות טלוויזיה אמריקניות רבות. הוא מרצה מעל בימות רבות ברחבי העולם, ביניהן המכון הסמיתסוני, פלנטריום היידן, מכון אנרי פואנקרה, החברה האסטרונומית המלכותית וכן TEDxMidAtlantic.

“אולי אלד קשת” מאת הדס מזרחי

הוצאת פרדס

“אולי אלד קשת” – ספר הביכורים של הדס מזרחי, מאגד ארבע נובלות ייחודיות המזינות זו את זו, מתחברות ונפרדות זו מזו ויוצרות עולם יוצא דופן, מופנם, חרישי, כמעט נטול נוכחות או ליניאריות, אבל עולם שיש בו קסם פיוטי עוצמתי, רגשות עזים הפועמים ללא הרף ובעיקר – מאבק הישרדות של דמויות נשיות עם מערכת הפעלה חלופית.

אין להן שאיפות, אין להן דרישות מהעולם, והדבר היחיד שהן מסוגלות להילחם עליו הוא הוויטאליות המינורית שלעתים מהבהבת בתוכן, אבל לעתים נכבית לגמרי.

הדמויות הנשיות העומדות במרכז כל אחת מהנובלות הן בעצם סובלימציה אחת עבור השנייה. כל אחת במובן מסוים ממשיכה מהמקום בו הקודמת הפסיקה, אבל כל אחת מהן מוצאת עצמה בעצם באותה טריטוריה קיומית ונפשית. כל אחת מהן מנסה בדרכה לא להיות שקופה, להותיר איזה חותם מינימלי בעולם. להתחבר לאנשים ולא להשאר לבד, כי הלבד הוא הרסני. הלבד הוא המדרון המוביל לשגעון.

הדס מזרחי מתארת בשפה פיוטית ובצורה יוצאת דופן וחסרת עכבות את הקו הדק שבין שפיות לשיגעון. קריאה בנובלות הללו היא מסע מטלטל, מכמיר לב ומרחיב תודעה אל מרחבי האנטי-חומר של הקיום האנושי.

עמיחי שלו

הדס מזרחי היא סופרת ומשוררת, בוגרת התכנית לכתיבה יוצרת באוניברסיטת תל אביב. זהו ספר הביכורים שלה.

“נאמנות, לא בכל מחיר” מאת חיים חביו

הוצאת ספרי ניב

אחרי 24 שנים בכלא, מתוכן 5 שנים בבידוד ושעוד 16 שנות מאסר  לפניו, הצליח חיים חביו להביא “סאגה של כבוד ודם” לדפוס, בספר “נאמנות, לא בכל מחיר” שיוצא לאור בימים אלו.

כשאתם יושבים בסלון ביתכם, מתנהל מחוץ לו עולם מקביל שנקרא בלשון אזרחים מהשורה “עולם הפשע”, אשר מצטייר כעולם כמעט דמיוני. דפוסי ההתנהגות שלו נחשפים בספר חדש מבעד למשקפיו המיוחדים של אדם המרצה שני מאסרי עולם באחד ממתקני הכליאה בישראל.

בדפי הספר נרקמת דרמת פשע אותנטית, עוצרת נשימה מתחילתה ועד סופה, שבמרכזה נמצא טיטו, ראש קרטל הסמים בקולומביה הניצב מול משברים חמורים. מחוץ, עליו להתמודד עם יריב שאינו בוחל בשום אמצעים ואילו מבית הוא נאבק בתככים ומזימות אכזריים. לצִדו של טיטו עומדים חבריו הנאמנים ומרסדס פרננדס, בעלת תואר שני בקרימינולוגיה שפרצה לחייו בתואנה של ניחום אבלים ונהפכה במהירות לזוגתו ולאחד האנשים החזקים בקרטל. הספר מגולל סאגה של כבוד ודם, נאמנות ואלימות, לצד קידוש ערכי המשפחה וחברוּת עמוקה, ללא פשרות.

זהו ספרו הראשון של חיים חביו, יליד 1970 השפוט לארבעים שנים בגין שני מעשי רצח. מתוכן ריצה עד כה עשרים וארבע שנים, חמש מהן במתקני בידוד ובצינוק. הספר נכתב כולו בכתב יד ועבר גלגולים רבים עד שהובא לדפוס.

“ריצפה” מאת יצחק גיסיס

הוצאת פרדס

יומן שהתגלה באקראי, בחדר מסתור בדירה בשכונת הדר הכרמל שבחיפה, מגולל בפני הקורא את קורות חייה של יפה רפפורט, צעירה בת למשפחה רוויזיוניסטית משכונת כרמליה בחיפה.

ליפה שתי אהבות לא ממומשות. האחת, לשחקן המפרי בוגרט; והשנייה לצביקה, קיבוצניק מיגור. עם בוגרט, היא מנהלת רומן ווירטואלי, ועם צביקה יש לה רומן אסור רווי תשוקה, שנקטע באיבו ומותיר ילד ברחמה. נישואיה, לאבנר, בן כיתתה, כדי שיהיה אב לביתה, ריצפה, עולים על שרטון, לאחר שהוא מגלה שהילדה איננה שלו. וכך, כשהיא מטלטלת בין שתי אהבותיה לשנאת בעלה, המרירות משתלטת על חייה ומוציאות אותה מדעתה.

עלילת הספר מתרחשת בחיפה של שנות השישים. רחובותיה, בתי הקולנוע ובתי הקפה שבה. המראות והניחוחות של אז, מהווים תפאורה לעלילה מפותלת ורבת תהפוכות שסופה טראגי.

יצחק גיסיס, בן 71, גמלאי של משטרת ישראל ודוקטור לארכיאולוגיה. מתגורר ברמת ישי שבעמק יזרעאל עם אשתו דליה. אב לשלושה וסב לשניים. ספרו הראשון, ‘קן דרורים בגולגולת שור’, יצא לאור בהוצאת גוונים ב 2015.

“המקום שבו השמש מתחיל” מאת עמרי קרונלנד

הוצאת גוונים

המקום שבו השמש מתחיל הוא רומן ארצישראלי המעמיד במרכזו את יהונתן, נער “לא רגיל”, מקיבוץ קטן בין גלבוע לתבור הפורץ בסערה לראש טבלת רבי המכר עם ספרו הראשון.

אלא שהנער והספר שאותו הוא מפרסם מסתירים סוד גדול שעלול לערער את הגשמת החלום ולשפוך אור על משפחתו של יהונתן – משפחה שנקלעת לאירוע בטחוני והופכת, בבוקר של שבת אחת, ל”משפחה של כולנו”.

המקום שבו השמש מתחיל הוא רומן רגיש על בית, על משפחה, על רגעים שבהם החיים משתנים ומתהפכים בזויות לא צפויות, על האופן שבו כל אחד מהגיבורים בסיפור ממלא את “תפקידו” ועל מצבי משבר וחריגויות בחברה קטנה וסגורה – הקיבוץ, כמו הארץ כולה.

עמרי קרונלנד (יליד 1991) הוא עיתונאי בחדשות ערוץ 2, שירת ביחידת דובר צה”ל ובימים אלה סטודנט בבי”הס למשפטים בתכנית המצטיינים של המרכז הבינתחומי בהרצליה.

“עלים ברוח” מאת אורי ארזי

הוצאת ספרי ניב

הסופר שננטש בבית החולים עם לידתו, כותב על יהדות דמשק שנשכחה מהספרות הישראלית.

הספר “עלים ברוח” היוצא בימים אלו חושף את סיפורם של 4 דורות ליוצאי דמשק, מימי המנדט הצרפתי והשמרנות בקהילה והעליה, דרך הקליטה הקשה בקיבוצים, הלחימה במחתרות, האפליה, ועד לעולם הפשע ועולם הזוהר.

“עלים ברוח” – רומן רב תהפוכות מאת אורי ארזי נותן לראשונה ביטוי לקורות של קהילה יהודית מודרת שכמעט ולא זכתה להתייחסות בפרוזה הישראלית עד היום.

הסיפור של משפחת שאמי מגולל בתוכו הרבה טרגדיות ואירועים בתולדות מדינת ישראל, מחיי הקיבוץ, מלחמת השחרור ומלחמת ששת הימים, עד הקשיים של הזמר המזרחי, עולם הפשע, המודרנה וכור ההיתוך בין מזרחיים והאשכנזים ועד לבעיות העומדות בפנינו היום.

אורי ארזי נולד בתל אביב בשנת 1962, וננטש בבית החולים עם לידתו. במשך שנה ושלושה חודשים הוא שהה בבית יתומים עד שאומץ. אביו המאמץ היה עורך דין מצליח ואמו מיקרוביולוגית במקצועה. כשהיה בן עשרים ושבע, נפטר אביו ושנה לאחר מכן נפטרה אמו. כעבור כמה שנים אורי פתח את תיק האימוץ ונפגש עם אמו הביולוגית ועם שני אחיו, שעִמם בקשר עד היום.