קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


“ארוחה בחורף” מאת הובר מנגרלי

מצרפתית: עמנואל פינטו

ספריה לעם / הוצאת עם עובד

מלחמת העולם השנייה, חיילי מילואים גרמנים ביחידה מבודדת בפולין. ימיהם חולפים בין הוצאה להורג של משלוחי יהודים המגיעים למחנה ובין חיפוש יהודים נמלטים בסביבתם.

בבוקר חורפי קר אחד בורחים שלושה מהם מן המחנה כדי לחפש יהודים – מפלטם היחיד ממלאכת ההריגה. אם ימצאו יהודים במרחבי השלג הקפואים שסביבם, ייאלצו להביאם למחנה, ושם יוצאו להורג; אם יחזרו בידיים ריקות, יהיה עליהם לשוב ולהשתתף בכיתת היורים. במשך יום בחייהם של החיילים הקוראים מתוודעים לעולמם הפנימי, לחייהם שלא במלחמה, לחברות האינטימית הכפויה ביניהם, לכמיהתם לבית, לשיבה לחיי השגרה ולמחוזות האנושיוּת.

ספרו של הובר מנגרלי כתוב כספר מתח שסופו ידוע מראש. בלשון נקייה ונטולת מליצות הוא מתאר את החורבן האטי שהמלחמה ממיטה גם על ממלאי הפקודות בעל כורחם – את הבחירה בגסות ובאטימות חושים כדי לא לכרוע תחת נטל המצפון, את רגעי החמלה ושותפות הגורל בלב המאפליה.

הובר מנגרלי, נכד למהגרים מאיטליה, נולד בשנת 1956. בהיותו בן 17 עזב את בית הספר והתגייס לחיל הים של צרפת כדי לא לעבוד במפעל. לאחר מכן החל לכתוב ופרסם כתריסר ספרים וקובצי סיפורים. בשנת 2003 זכה בפרס מדיצ’י עבור ספרו “ארבעה חיילים”. התרגום לאנגלית של “ארוחה בחורף” היה מועמד לפרס הספר הזר בבריטניה. זהו ספרו הראשון היוצא לאור בתרגום לעברית.

127 עמודים * 72 ₪

 

“בלילה נלך סחור-סחור” מאת דניאל אלרקון

מאנגלית: יואב כ”ץ

ספריה לעם / הוצאת עם עובד

נלסון הוא בוגר צעיר של בית ספר למשחק בארץ דרום-אמריקאית לא מזוהה. אביו מת, אחיו הבכור נטש והיגר לארצות הברית, חברתו מתנתקת ממנו במידה רבה בגלל  מחדליו. ואז הוא משיג תפקיד בסיבוב הופעות של להקת תאטרון שהעריץ מאז ילדותו. בראשות מנהיג הלהקה, שהוא גם המחזאי והבימאי, ועם שחקן מוותיקי הלהקה, הם יציגו את המחזה הסטירי הנשיא האידיוט בכל אפשרית.

מסעם מוליך אותם ליישובים הקטנים באזור ההררי הקודר והיפהפה של ארצם הדרום-אמריקאית. עד שדווקא שם, בעיירה נידחת ונטושה למחצה, המוקפת נוף טבעי מלא הוד, יסתבכו הדברים סיבוך גורלי ששורשיו במטעני העבר.

אלרקון, יליד פרו (1977) החי בארצות הברית וכותב באנגלית, יצר ספר המקשר בצורה מקורית בין האישי לפוליטי, שהוא גם משל מתוחכם על התחום האפור שבין זהות אותנטית למשחק תפקידים. אבל ההיבט המרשים ביותר ברומן הזה הוא העלילה המשוכללת והמדויקת שמדגימה איך תכונות אופי מסוימות, בחירות קטנות וצירופי מקרים עשויים להוליד השלכות הרות גורל.

ספר ביכוריו של אלרקון, קובץ הסיפורים לחימה לאור נרות זכה בפרס פן/פוקנר ב-2006. ב-2008 זכה במלגת גוגנהיים וכן במלגת לאנן, וכת העת גרנטה בחר בו ל”סופר האמריקאי הטוב ביותר”. ב-2010 נכלל ברשימת עשרים הסופרים המבטיחים מתחת לגיל ארבעים של הניו יורקר. סיפוריו התפרסמו במיטב כתבי העת בארצות הברית וספריו תורגמו לשפות רבות.

דניאל אלרקון מתגורר עם אשתו קרולינה גררו בסן פרנסיסקו.

376 עמודים * 88 ש”ח

“ידידוּת בלתי אפשרית” מאת אנתוני דוד

הוצאת שוקן

סיפור חייהן המיוחד של רות דיין וריימונדה טוויל.

עלילה מרתקת שהיא גם סיפור יפהפה של פיוס ותקווה באזור של סכסוך מתמשך. ידידוּת בלתי אפשרית מספר את סיפור חברותן המפתיעה והסודית של שתי נשים יוצאות דופן ומעוררות השראה, רות דיין וריימונדה טוויל. טוויל, עיתונאית פמיניסטית פלסטינית, וחמותו שליאסר ערפאת, פגשה את רות דיין לראשונה ב1967 ומאז הצטלבו דרכיהן.

 המחבר, המתבסס על ראיונות אישיים, יומנים, ספרים ועיתונים, פורס בפני הקורא את חייהן של שתי נשים אמיצות משני צדי הסכסוך, ודרכן חושף את הצדדים הנסתרים והאינטימיים של האישים המשפיעים ביותר במזרח התיכון בתקופתם – משה דיין ויאסר ערפאת. חברותן ארוכת השנים,  הסוערת והבלתי צפויה של רות וריימונדה סוחפת את הקורא למפגשים עם דמויות מרתקות בארץ ובעולם במאה השנים האחרונות.  סיפורן מעניק קול לישראלים ולפלסטיניםהלכודים בסכסוך ועדיין מאמינים בעתיד של שלום.

 אנתוני דוד, היסטוריון יליד ניומקסיקו, הוא מחבר הביוגרפיות “ספר המעשים: חיי זלמן שוקן,“ “היה הייתה ארץ: סרי נוסייבה“ ו“השמים הם הגבול: אל שווימר, מקים התעשייה האווירית“ אשריצאו לאור בהוצאת שוקן ובארה“ב. זכה בפרסים על כתיבתו.

99 ש”ח

“הסודות הפשוטים של הבריאות: שבעה עקרונות לחיוניות בריאה מילדות עד שיבה” מאת שרה חמו        

הכורסא הוצאה לאור

בספר שלפניכם, פורשת שרה חמו את תורת התזונה והחיים הבריאים, בהמשך לספרה “שביל הזהב לריפוי טבעי”, שבו סיפרה את סיפורה האישי במסע ממחלת סרטן להחלמה מלאה, והביאה את יסודות אורח החיים הבריא.

בספר הסודות הפשוטים של הבריאות תקבלו מידע רב נוסף, בלוויית הסברים ומחקרים. ספר זה יספק לכם דרך לחיות חיים בריאים בקלות, למנוע מחלות קשות ולהבריא אם חליתם. אם תסכימו לקחת את חייכם בידיכם, תוכלו לרזות, לחיות חיים טובים ופעילים ולהגיע לשיבה טובה.

שרה חמו, מטפלת בשיטת קינגסטון, הכירה את השיטה בנסיבות קשות- בגיל 34 היא חלתה בסרטן וכשגילתה זאת המחלה כבר התפשטה בגופה. אחרי מספר טיפולים רפואיים היא הבינה שזו לא הדרך עבורה ואפילו להפך – אלה רק יחמירו את מצבה. היא לקחה את גורלה בידיה והחליטה לחפש שיטה טבעית יותר. במילא חשה שבדרך הרגילה היא עלולה למות. היא חיפשה משהו מאוזן ופשוט יותר. ומצאה. יותר מזה, לאחר שהחלימה ילדה את בנה השלישי.

בספר החדש שלה נותנת שרה תשובות לשאלה “מה צריך לעשות כדי להיות בריאים יותר?” וכל אחד משבעת העקרונות שבספר זוכה להתייחסות מעמיקה המלווה בהסברים ומחקרים, כמו גם בעדויות של מטופלים בדרכם להחלמה. אימוץ העקרונות מאפשר לכל אחד לקחת את חייו בידיו ולחיות חיים בריאים בקלות ובאמצעים פשוטים וזולים שמתאימים לכל אחד. שיטת קינגסטון קליניק מבוססת על שינוי אורח חיים ועל תזונה טבעית ומאוזנת, המנעות ממזון מתועש, מתבלון עז ומשתייה מזיקה. היא דוגלת בהתאמת אורח החיים לשעון הביולוגי מבחינת שעות אכילה וסוגי המזון וכן פעילות גופנית ושינה בשעות נכונות. שבעת עקרונות הבסיס הם שינה, פעילות גופנית, תזונה, ניקוי, שתייה, סביבה ונפש. אפשר להתמקד באחד העקרונות או בשיטה כולה.

שרה חמו, ילידת 1945, היא אם לשלושה וסבתא לעשרה. באמתחתה שנים רבות של ניסיון בליווי אנשים לאורך תהליך הריפוי הטבעי שלהם. היום שלה נפתח בחמש בבוקר עם טיול בוקר ומקלחת קרה ומסתיים בהליכה מוקדמת לישון. מקיימת סדנאות קבוצתיות וטיפולים אישיים והיא גם הבעלים של צימרים בעין כרם בשם “הבית הטבעי”.

416 עמודים * מחיר 98 ₪

“הקומונה” מאת מיכל פיטובסקי

הוצאת אוגנדה

אינצי היא נערה כריזמטית, אידיאולוגית וסוערת בת 19, שחיה בקומונה ביחד עם חבריה בשנת שירות בחולון. הם רוצים לשנות את העולם, אך נתקלים בעיקר בשנאת שמאל בוטה ובמחסור חמור בחניכים. לאינצי יש רעיון הזוי – במקום לגייס חניכים, הם יכנסו להריון קומונרי ויביאו תינוקות שמאלנים לעולם. הרעיון שלה מתקבל בתחילה כבדיחה בקומונה, אך מחלחל למציאות דרך תשוקותיהם הסודיות והאהבות הנכזבות שרוחשות בדירה המשותפת.

כרמית מאוהבת באינצי, אלעד ותות חושקים בשמרי, וזויה חושבת שהיא בשליטה מוחלטת, בלי להיות מודעת למה שמתרחש בגופה. אולם כל הסערות לא מתקרבות בסדרי גודלן לסופה שתתרגש עליהם, כשכל העולם יגלה שהקומונריות בעיצומו של הריון מהפכני.

“הקומונה” נכתב מתוך תשוקה לרוח נעורים ואידיאולוגיה, שמי שחווה אותה לא ישכח אותה, ומי שלא התנסה בה, יוכל להתענג עליה מתוך קריאה. דרך חברי הקומונה מעלה המחברת שאלות נוקבות על גורלו של הפמיניזם, על מקומו של הרחם הישראלי ב-2017 ועל עתיד המחשבה הליברלית לנוכח המלחמה הדמוגרפית של ההווה והעתיד.

מיכל פיטובסקי, ילידת 84′, פרסמה ב-2012 את הרומן “אספלט” בהוצאת כתר, שזכה להצלחה. היא הוזמנה לדבר בועדת החינוך של הכנסת, וזכתה במלגת “פרדס” מטעם הספרייה הלאומית, אשר פינתה שנה מחייה לצורך כתיבת הרומן השני. במהלך אותה שנה כתבה את “הקומונה”. הספר רואה אור תחת “אוגנדה”, לייבל מוסיקה עצמאית, לאחר שמומן בהצלחה בפרויקט “הדסטארט” ועבר את יעד המימון בתוך שבועיים וחצי מיום השקתו.

264 עמודים * 79 ש”ח

“רקוויאם לציפור – נובלה” אלכס חנקין

קדימה הוצאה לאור

אדם צעיר, עודו תועה בדרכי החיים, מתוודע לדמות חידתית, מורה לשעה, המטלטל את עולמו.

שנים מאוחר יותר, כשהזמן כבר נתן בו את אותותיו, הוא מבקש לשחזר את הפגישה הרחוקה, את החודשים הספורים שבהם זכה להכיר את מי ששינה את חייו.

עתה הוא מבין שעליו מוטל להציל מהשכחה דמות נעלמה, שבחרה בשירה כדרך חיים ונדדה בין ערים ושירים.

היצירה, מלאכת הזיכרון הטווה מחדש את העבר, נותנת חיים למשורר אבוד ובתוך כך פורשת לפני הקורא את קורותיה של השירה העברית.

אלכס חנקין, יליד 1964, ירושלמי, נשוי ואב לשלושה.

104 עמודים * 99 ₪

“קורות חיים” מאת אמנון דביר

הוצאת עולם חדש

‘קורות חיים’ הוא רומן מסעיר ויוצא דופן, הן בצורתו הספרותית והן בתכניו הנפשיים העמוקים והמתריסים. חיים נכלא במחלקה סגורה של בית חולים פסיכיאטרי בעקבות התקף פסיכוטי, והוא קרוע בין הכמיהה למצוא מחסה בטירוף ובאשפוז לבין הכמיהה לזכות שוב בחירותו, ולחזור לחייו האינטנסיביים מחוץ למחלקה.

הרומן מתרחש בשני מישורים מקבילים, מישור המציאות האפרורי והמרוקן של המחלקה הסגורה ומאושפזיה, ומישור הזיכרון היצירתי הרווי בחופש, דמיון ופנטזיה. בין שני המישורים מתנהלים יחסי גומלין מתמידים: דמויות מעברו של חיים שבות ומתגלות בין המאושפזים במחלקה, וביניהן אהובת נעוריו ואהובתו בהווה, ואילו המאושפזים, מצידם, יוצאים עם חיים שוב ושוב לטיולי תודעה מסתוריים בזמן ובמרחב.

לסגנון הכתיבה המיוחד והסוחף של דביר אין כמעט תקדימים. המציאות והתודעה נמצאות בתנועה מתמדת. קורות חיים הוא בעצם סיפור מסע – מסע אל תוך עולמם המסתחרר והמתערבל של הזיכרון, המוזיקה, הספרות, הפנטזיה הארכיאולוגית והמיתולוגית, הכמיהה, הפחד והתקווה.

ד”ר אמנון דביר הוא היסטוריון, חוקר אמנות וארכיאולוג, ועוסק בשיקום נפגעי נפש. היה בעל תפקיד בכיר בתחנת אל-על בחו”ל, עורך מדעי, עיתונאי, גנן ומעצב גנים, מנהל חנות ספרים ומפיק תיאטרון. בין ספריו: סוגריים (עולם חדש, 2014), עיזבון שוויצרי (עקד, 1989). פירסם גם ספרי מחקר בהיסטוריה של האמנות ובארכיאולוגיה.

198 עמודים * 84 ש”ח

“כמו בדרך אגב” מאת אלון ברזילי

הוצאת עולם חדש

את שיריו כותב אלון ברזילי כמו בדרך אגב. משהו לוכד לרגע את תשומת ליבו. ואז מתרחש משהו שדומה לכישוף: הרגע הזה, שהוא תמיד אישי מאוד, נפגש עם העברית המיוחדת של ברזילי ויוצר תהליך דו-כיווני של התרחבות אסוציאטיבית והתמקדות רגשית, עד שהוא הופך לשיר  מפתיע ומסקרן, חידתי במקצת ועשיר בחיבורים מלאי יופי ומשמעות.

החוויה שמשותפת לכל שיריו של אלון ברזילי היא חוויית השינוי או התנועה: בכל שיר משהו נפתח, מתבהר, מחפש ביטוי, מתכנס לקראת התפרצות או מתקדם לעבר הכרעה. כמו בדרך אגב הוא ספר ביכורים יוצא דופן של משורר יוצא דופן.

נִדְרָךְ

בִּתְשׁוּקָה

כְּאַצָּן בִּתְנוּחַת הִכּוֹן.

גּוּפוֹ מְנַשֵּׁב. פִּיו פָּתוּחַ

לְאִזּוּן תְּנוּעַת הָרוּחַ.

חִצָּיו נִשְׁלָחִים אֶל הַחוּץ

בְּעָצְמָה, בְּדִיּוּק שֶׁל טֵרוּף.

עָצְמָה וְדִיּוּק –

תְּאוֹמִים לֹא זֵהִים

וּכְשֶׁהֵם נִפְגָּשִׁים – יָדוֹ

מִתְאָרֶכֶת, כַּף רַגְלוֹ גְּדֵלָה:

עֲלוּמִים

מְזַנְּקִים.

אלון ברזילי, איש עסקים בתחום הקמעונאות והמסחר. בעל מותגים ורשת חנויות בערי בירה ברחבי אירופה. לשירה הגיע במקרה, לפני פחות משנתיים, בעקבות שיר של יהודה עמיחי ששמע ברדיו במהלך נסיעה במכוניתו. למחרת כבר רכש אחד מספריו של עמיחי, ולאחריו מגוון ספרי שירה נוספים. ומהקריאה… התגלגל לכתיבה. בן 43, גדל בהרצליה. בגיל 29 עבר לתל אביב וחי בה 12 שנים. לפני כשנתיים חזר להתגורר בהרצליה. נשוי בשנית + 3 .

54 ש”ח

“וייוֵיי-אִזְמִים: על חופש הביטוי” מאת אַי וֵייוֵיי

הוצאת פרדס

“אני קורא לאנשים להיות ‘אזרחים כפייתיים’: תמיד לשאול ותמיד להטיל ספק. כיום זה הסיכוי היחידי שלנו לחיים בריאים ומאושרים”

מבחר מאמרותיו של האמן והאקטיביסט הסיני — אַי וֵייוֵיי — עליו הכריז כבר המגזין הנחשב ArtReview  כאמן המצליח ביותר בעולם, והמגזין “טיים” כלל אותו ברשימת 100 האנשים המשפיעים בעולם. אי הציג במיטב המוזיאונים והגלריות בארץ, וידוע כאחד המתנגדים הבולטים למשטר הקומוניסטי בסין.

בשל הקוראים הרבים ברחבי העולם שספגו השראה מן הספר הזה, ובשל הפורמט הקבוע בו התפרסם בשלל שפות, הוא כבר זכה לכינוי “הספרון השחור” (כמשקל נגד לספרון האדום המפורסם של מאו דזה-דונג).

הספרון מזקק  את חשיבתו של אי וויווי אודות נושאים העוסקים בזכויות-אדם ובחופש הביטוי, כשהם מסוננים מבעד לתגובותיו לשרשרת אירועים – המשחקים האולימפיים בבייג’ינג בשנת  2008 ורעידת-האדמה בסצ’ואן, לדוגמה, או ימי מאסרו שלו עצמו על ידי הרשויות הסיניות.  הציטוטים לקוחים מתוך מאמרי העיתונות של איי עצמו, רשומות בטוויטר, ראיונות בתקשורת או מקורות אחרים.

הווי-ווי-איזם מתמקד בשישה נושאים עיקריים:  חופש הביטוי; אמנות ואקטיביזם; ממשל, כוח ובחירות מוסריות; העולם הדיגיטלי; היסטוריה והעתיד והגות אישית.

127 עמודים * 59 ₪

 

“שקרים” מאת אורנה גל

הוצאת פרדס

אין מי שיקרא את שקרים ולא יבחין באמת הכאובה שמתוכה נולדה כותרתו של ספר הביכורים המרשים הזה. “כְּדֵי לֹא לָמוּת, צָרִיךְ לִחְיוֹת”, אומרת ארנה גל, ומזמינה אותנו בעברית שובת לב למסע שכולו מאבק על זהות ועל קבלה עצמית. חוויות חיים מטלטלות נפרשות בספר – החל בחיבוטי הילדות וכלה במחלת הסרטן;  אך כל אלה אינן מכבות את תשוקת החיים של המשוררת, אלא מולידות בה שירה קיומית-וידויית שארוס ותנטוס מתערבלים בה יחדיו.

בַּלַּיְלָה אֲנִי מַלְכָּה, תּוֹכִי הָפוּךְ הַחוּצָה:

מִטְפָּחוֹת דַּקִּיקוֹת בָּרוּחַ,

פְּרָחִים קָמִים עֲרֻמִּים לַטֶּרֶף.

גל ניצבת כמלכה לא רק מול צדם החושני של החיים. אפילו בכימותרפיה “הִיא לוֹעֶסֶת אֶת הַמַּרְאוֹת בִּלְעִיסוֹת קְטַנּוֹת / כַּיָּאֶה לִגְבֶרֶת שֶׁעִתּוֹתֶיהָ בְּיָדֶיהָ”, ועדיין עמידתה הצנועה אך האיתנה מול המחלה נראית לעתים כפחות קשה מעמידתה מול עצמה.

שקרים הוא דרכה של הספרות לומר את האמת; דרך למצוא ולהביע למרות הכול את האני, את הארוֹס של החיים ואת הצורך באהבה, ולהביט בעולם באהדה שרק מי שצלח את הכאב מסוגל להגיע אליה. זהו ספר חניכה בו מזמינה אותנו המשוררת למסע הגדול אל מציאת קולה שלה, מסע שבסופו היא מצליחה לבקוע מקיום בובתי, בבואתי, אל עולם חדש של אני:

“אֲנִי רואָה אֶת הַדְּמוּת שֶׁבָּרְאִי /  אֲבָל עַכְשָׁיו אֵינִי רוֹקֶדֶת. / חוֹצָה, אֲנִי נוֹגַעַת בָּהּ, / וְאוֹמֶרֶת: / אַתְּ אֲנִי.”

אורנה גל נולדה בארה”ב, תאומה לאח ואחות לשני אחים נוספים. השלימה לימודי מוסמך באדריכלות ובניין־עיר בטכניון. לאחר הסבה מקצועית, עבדה שנים רבות בחברות הייטק מובילות, אוליבטי, זירוקס, אינדיגו וHP-אינדיגו כמהנדסת תוכנה בתחומי גרפיקה ודפוס דיגיטלי עד שחלתה בסרטן השד, ממנו נרפאה. כיום, יוצרת פעילה בתחום הווידאו־שירה וחברה בסדנת קולנוע במרכז אומנויות של עמותת כנפיים ת”א.

78 עמודים * 49 ש”ח

“ספסל בקצה הגן” מאת רחל נפרסטק

הוצאת פיוטית

לא קופה את עצמי

מֵאָז בָּגְרוּ יְלָדַי

אֲנִי מְלַמֶּדֶת עַצְמִי יוֹם־יוֹם

לִהְיוֹת חֵרֶשֶׁת, עִוֶּרֶת וְאִלֶּמֶת

וּלֶאֱכֹל אֶת הַבָּנָנָה שֶׁלִּי

בְּנִימוּס.

וְאָנָּא אַל תַּקְפִּידוּ עִמִּי

עַל הַשְּׁגִיאָה שֶׁבַּכּוֹתֶרֶת.

חַיַּי לִמְּדוּנִי לַעֲשׁוֹת לְעִתִּים

שְׁגִיאוֹת מְכַוְּנוֹת

בַּחֲשַׁאי

רחל נפרסטק נולדה בקיבוץ יבנה. מאז שנת 1992 מלמדת עברית באוניברסיטת בר-אילן ומכשירה מורים לעברית מהארץ ומחו”ל.

בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד וקרימינולוגיה ותואר שני בלשון עברית. מנהלת את הפורום הבין לאומי למורים לעברית כשפה נוספת של מכון מו”פת. בגיל 24 החלה לנהל בי”ס לילדים בעלי פיגור שכלי עמוק. בד בבד למדה תקשורת והשיבה במשך 15 שנה על שאלות אישיות במדור הייעוץ של העיתון “יום ליום”. ניהלה את אתר “ביכורים” לכתיבה יוצרת והעבירה סדנאות בכתיבה יוצרת.

103 עמודים * מחיר 64 ₪

“100 דרכים לאבד את עצמך בהודו” מאת נבו רוזי

הוצאה עצמית

מספר שעות לאחר הנחיתה הרכה החלטתי לצאת לסיבוב קצר בין סמטאותיה הסואנות של העיר דֶּלְהִי. קיוויתי ליהנות מזמני הרחק מעם הספר ולהתחבר מעט לעם הספל. בשיטוטיי  נכנסתי לחנות הבדים הצבעונית ובדקתי בסקרנות את איכות הסחורה ההודית, בחורה ישראלית ששהתה בחנות באותו הזמן, בחנה את אחת החולצות התפורות והכריזה בדעתנות לבן זוגה בעברית “התפירה ממש גרועה, הם לא יודעים לתפור כאן”. בלי לחשוב פעמיים הסתובב לכיוונה המוכר ההודי וגער בה “מותק, אני תופר גרוע? למה את הכי טובה בעולם?” בעברית צחה שלא תבייש את הדוקטור אבשלום קור מהולה בחוצפה ישראלית שהגיעה הישר מדוכן הפירות והירקות בשוק הכרמל, וגירש את הזוג בבושת פנים חזרה לרחוב הרועש.לאן הגעתי?

ספר מצחיק וקליל על הודו, אהבה, טעויות, מזל, חוסר מזל ועוד טיפה חוסר מזל, שנכתב בנסיעות של שתים-עשרה שעות באוטובוסים מקרטעים ועל המרפסות מול הנוף הירוק של הרי ההימלאיה.

זהו ספרו הראשון של נבו רוזי, יליד 1993 מתל אביב.

“ובא לציון גואל” מאת דותן גורן

הוצאת ספריית בת אל

דומה כי ההיסטוריוגרפיה של ההתיישבות היהודית בארץ־ישראל בעת החדשה לא עסקה באופן מקיף בהיבט הסמלי לקניית אחיזה באתרים בעלי ערך דתי, היסטורי ולאומי בתולדות עם ישראל. מפאת היקף היריעה נאלצתי לצמצם את יחידת החקירה לירושלים, ל’ציון’ המסמלת יותר מכל את כמיהתו של העם היהודי לשוב אל מולדתו ההיסטורית. תוך בחינת החומר הבנתי כי אם ברצוני להגיע לשורשיו של נושא הדיון, עליי לשוב אחורנית במנהרת הזמן אל עבר הנקודה, שבה ניתנה ליהודי ארץ־ישראל חופש דת, שוויון זכויות, ואפשרות חוקית לרכישת קרקעות. על-כן בחרתי למקד את מסגרת הזמן של החיבור לשלהי התקופה העות’מאנית (1918-1840). בראשיתה של התקופה בשנת ת”ר (1840), חזרה ארץ־ישראל לחיק האימפריה העות’מאנית לאחר שנות הכיבוש המצרי (1840-1831). באותה שנה זכו היהודים בשוויון זכויות בדומה ליתר המיעוטים, שאינם מוסלמים ברחבי האימפריה, והחלה תקופת התנזימאת (תיקונים), שבמהלכה בוצעו רפורמות מרחיקות לכת, שהביאו לתמורות בכל תחומי החיים של נתיניה. בסיומה של התקופה הנדונה בשנת תרע”ח (1917/8), נכבשה ארץ־ישראל בידי הצבא הבריטי במהלך מלחמת העולם הראשונה.

לאורך המאה העשרים ועד לימינו עומדים המקומות הקדושים בירושלים בבסיס הסכסוך היהודי-ערבי בארץ-ישראל. ספר זה חושף את שורשיה ההיסטוריים של הסוגיה מהזווית היהודית, אשר נדבך מרכזי להבנתה טמון בשלהי התקופה העות’מאנית (1918-1840). בתקופה זו החלו ביתר שאת המאמצים היהודיים לקניית אחיזה במקומות הקדושים בארץ-ישראל בכלל ובירושלים בפרט.

ד”ר דותן גורן גיאוגרף-היסטורי-תרבותי ומתמחה בתולדות ההתיישבות היהודית בארץ-ישראל בעת-החדשה. מחקריו מתמקדים בזיקה של העם היהודי לאתרים בעלי משמעות סמלית במולדתו. מחבר הספר מלמד במכללה האקדמית לחינוך הרצוג ומשמש עמית מחקר בקתדרה ללימודי תולדות קק”ל ומפעליה באוניברסיטת בר-אילן.

360 עמודים * 98 ש”ח

“ונפשי יודעת מאוד” מאת ירון נועם יוסף

הוצאה עצמית

בדרך אל האופק סמן את מטרותיך

ובחן את הדרכים הנפרשות לפניך.

שקול את צעדיך, הבט בנוף הנשקף לעיניך.

ברך כל ילד, כל איש, כל פרח, כל עץ

ושמח בהזדמנות שקיבלת

לצאת אל הדרך.

ספר זה נכתב עבור אלה החשים, שמשהו חסר להם, ואינם יודעים מהו שחסר. הטקסטים בספר נכתבו מתוך חוויה אישית ועבודה עצמית ארוכת שנים. גישתי היא, שאין חיפוש זה מסתיים כל עוד אנחנו כאן, על פני האדמה. יחד עם זאת עצם החיפוש, עצם העלאת שאלות והחיפוש אחר משמעות, מהווים בסיס לחיים בעלי ערך.

זה שנים ביקשתי לחלוק את תובנותיי עם הציבור. אני חולק אותן אתכם בעזרת ספר זה, כך שהתובנות יהיו בהישג ידו של כל מי שיבקשן. טקסטים אלה, שחלקם כתובים בשפה פיוטית, הם מבחינתי נדבך אחד מדבר גדול יותר. כולי ציפייה למה שייקרה בהמשך הדרך. כולי תקווה, שתיעזרו במסרים הללו למציאת עוצמתכם וקולכם הפנימי.

הדרך דורשת שיצעדו בה. אין פתרונות קסם. שינוי דורש זמן. המעז והמתמיד לא רק שיגיע, אלא גם ובעיקר – ייהנה מהדרך.

125 עמודים * 68 ₪