קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


“השיבה לברלין” מאת הנס פאלאדה

מגרמנית: יוסיפיה סימון

הוצאת פן וידיעות ספרים

“מחבר הרומן הזה אינו מרוצה כלל וכלל מהמילים שכתב בעמודים הבאים…כאשר תכנן לכתוב את הספר הזה, הוא תיאר לעצמו שלצד תבוסות חיי היומיום, לצד הדיכאונות, המחלות, ורפיון הרוח — לצד כל התופעות הללו, שניחתו בהכרח על כל גרמני בסופה הנורא של המלחמה — יתאפשר לו לתאר גם רגעים של התעלות. מעשים של אומץ רב, שעות מלאות תקווה — אבל זה לא נפל בחלקו… כל מה שנחווה באופן פנימי וחיצוני לאחר סיום המלחמה נראה חשוב בעיניו. כיצד אבדה האמונה כמעט לכולם, אך לבסוף הצליחו למצוא מעט אומץ ותקווה — על כך אפשר לקרוא בדפים אלה. ברלין, אוגוסט 1946.” הנס פאלאדה, מתוך פתח דבר, “השיבה לברלין”

בשלהי 1945, ד”ר דול משמש ראש עיר קטנה בצפון-מזרח גרמניה, תחת כיבוש הצבא האדום. בתום המתנה מורטת עצבים, הטנקים הסובייטים נכנסים אל העיר ומשנים ללא היכר את החיים, שהיו מלכתחילה על סף בלימה. ברחובות המלחמה לכאורה הסתיימה, אבל ד”ר דול חי בפחד מתמיד. בלילות הוא נרדף על ידי סיוטים על הפצצות, עליו ועל כל גרמניה. כאילו האומה כלואה בתוך מכתש שהותירה המלחמה. הוא נושא בתחושת האשמה הקולקטיבית, אבל יודע שאין בכוחו לתקן אף עוולה או פצע.

בניסיון לשקם את חייהם ובתקווה לעתיד טוב יותר, נמלטים ד”ר דול ואשתו לברלין, אך חלומותיהם מתפוגגים במהירות כשהם מגיעים לעיר השסועה והמרוסקת, מוכת העוני  והאנדרלמוסיה. מותשים, הם מוצאים מפלט בהתמכרות למורפיום. כל מנה היא בבחינת “מוות קטן”. השניים מתמסרים אל הייאוש, רק כדי למצוא מחדש את דרכם בעיר ששרדה את המלחמה.

הנס פאלאדה הוא שם העט של הסופר הגרמני רודולף דיטצן (1947-1893), מחבר רב המכר “לבד בברלין”. לפני מלחמת העולם השניה, היו ספריו של פאלאדה אהודים בגרמניה, אך עם עליית הנאצים לשלטון, נכנסו לרשימה השחורה של המשטר. פאלאדה התמכר לסמים ולאלכוהול, חווה התמוטטות, והוכנס לבית מחסה לחולי הנפש ששבר לחלוטין את רוחו. כשהשתחרר, כתב את “לבד בברלין” וב-1946 את “השיבה לברלין” המהדהד את קורות חייו האישיים. מבין ספריו שראו אור בעברית וזכו לביקורות משבחות: “גוסטב איש הברזל”, “השתיין”, “בארצי הזרה לי”, ועוד.

98 ש”ח

 

“זיכרון ילדות יפה במיוחד” מאת חיים שפירא

הוצאת כנרת זמורה ביתן

הזיכרונות שלנו הם אניות הנודדות על גלי הזמן ונושאות את המטען היקר שלהן — מחשבות, תמונות, רגשות, ריחות — בזהירות רבה משעה לשעה, משנה לשנה. ולמרות כל הזהירות, המטען משתנה ללא הרף וחלקים גדולים ממנו נעלמים באוקיאנוס הגדול של השכחה. ולעיתים קורה שמגלים בבטן האנייה מטען יקר מפז שכלל לא חשדנו בקיומו.

ספר זה הוא מעין אלבום תמונות מן האוסף הפרטי של חיים שפירא. דפי האלבום מכילים זיכרונות וגעגועים, סיפורת ודברי הגות, ניסויי מחשבה ורשימות יומיות, תובנות פסיכולוגיות ותהיות קיומיות, חידות ומשחקים ושירים קצרצרים, ריבועי קסם ורגעי פליאה, מדע ונסים.

בדומה לדפדוף באלבום תמונות, גם הקריאה בספר זה תלויה בקורא – אתם תחליטו על איזה עמוד לדלג ועל איזה עמוד להתעכב. הקריאה בספר לא חייבת, כמובן, להיעשות לפי סדר מסוים. מותר, למשל, להתחיל את הקריאה בסיפור הקצר הנושא את שם הספר “זיכרון ילדות יפה במיוחד” ולחסוך את המתח… ואז לחזור להתחלה.

חיים שפירא הוא מחברם של רבי-מכר רבים אשר תורגמו לשפות רבות. ספריו מחשבות לעת לילה ואינסוף-המסע שאינו נגמר קיבלו את האות “ספר זהב”, והספרים שיחות על תורת המשחקים, על הדברים החשובים באמת וקהלת – הפילוסוף המקראי זכו ל”ספר פלטינה”.

96 ש”ח

“רצח בבית ספר לאמנויות” מאת עופרה עופר אורן

הוצאת כנרת זמורה-ביתן

“קירה,” אמר אוהד ברגע שענתה לטלפון. “קרה משהו נורא…”

קירה היא עיתונאית חדת לשון ונבונה להפליא. אוהד הוא המאהב שלה, והדבר הנורא שקרה הוא לא שאשתו תפסה אותם על חם ולא שמצבה של בתו החולה החמיר, אלא שאמא שלו, סמדר בן־טובים, נרצחה.

סמדר בן־טובים היתה המנהלת הקשוחה והכריזמטית של תיכון תהילה. מי רצה במותה? מי רצח אותה בדם קר במשרד שלה,  כשבית הספר היה ריק מתלמידים ורק השומר המבוגר היה בו, ולפי גרסתו נח בחדר האחות והאזין לקונצ’רטו כפול לכינור וּויולה? את זה מתכוונת קירה לחקור, לא רק בשם השליחות העיתונאית שלה אלא גם בשם האהבה לאוהד.

במיומנות ובכישרון טווה עופרה עופר אורן פרט לפרט ומוליכה את קירה אל פתרון של תעלומה גדולה יותר וסבוכה יותר מכפי שנדמה במבט ראשון. רצח בבית הספר לאמנויות הוא רומן מתח וסיפור אהבה והתפכחות הכתוב בכישרון ובתנופה.

זה ספרה התשיעי של עופרה עופר אורן, זוכת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. ספריה הקודמים זכו לשבחי הביקורת והקהל כאחד.

94 ש”ח

 

“מחר אולי תשתני” מאת סיגל בר קובץ

הוצאת כנרת זמורה-ביתן

שלוש נשים נפגשות ב”סדנה לאנשים תקועים”. – דגנית, גרושה יפה מדי, כלואה במערכת יחסים סוערת ומתסכלת עם גבר חובב תנוחות מפתיעות. היא ממש, אבל ממש, לא סובלת את בתה המתבגרת המחוצפת ותוהה איזו צרה מבין השתיים משבשת את חייה יותר; תמי, רווקה מלאת חיים, שפעם נדפקת ופעם זורקת גברים משונים מדייטים הזויים, מסתירה מנעוריה סוד ענק שממרר לה את החיים, את המשקל ואת היחסים המשפחתיים; הדרה, נשואה ואם לילדים, ננטשה על ידי הוריה, אבל הצליחה להגשים לכאורה את חלום המשפחה המושלמת. עד שלילה אחד נטרפים כל הקלפים

בסדנה הן מחטטות, נזכרות, מכחישות, מתקלפות, בוכות וצוחקות,  ובאחווה נוגעת ללב עוזרות לעצמן, ולא פחות מכך זו לזו, להיחלץ כל אחת בדרכה.

על רקע העיר ראשון לציון, מגישה סיגל בר־קובץ סיפור שנון ומצחיק, מרגש ונבון, על הרצון להשתנות ולהיפטר מהדפוסים המעיקים. מתחת לחזותו הקלילה, הוא עוסק בכנות, באומץ ובהרבה חמלה בסוגיות המעסיקות כל אחד ואחת מאיתנו: הכמיהה לקשר, משברי הזוגיות, פחדי ההורות, תסכולי האימהות, תפקיד המשפחה, משמעות העבודה, והילדים שצללו אל בועת האייפון.

מחר אולי תשתני נוגע בפער בין מי שחשבנו שנהיה למי שהפכנו להיות. ומי יודע, אולי מחר נשתנה גם אנחנו. קצת.

סיגל בר-קובץ, ראשל”צית פטריוטית, עורכת במקומני ידיעות אחרונות, קופירייטרית, אופטימית, מבינה באהבות ואוהבת אנשים. מחר אולי תשתני הוא ספרה הרביעי.

94 ש”ח

“ברכת התנינים” מאת בועז יזרעאלי

ספריה לעם- עם עובד

“יום אחד כשהלכתי ברחובות דרום העיר מצאתי מיטה מתקפלת. זה היה הסימן האחרון שחיפשתי. בחדר ההוא כבר לא יכולתי להישאר.” כך נפתח הסיפור הפותח קובץ זה: ברגע האקראי כביכול שבו חוצה גיבורו את הקו הדק מאוד שבין שייכות – רעועה ככל שתהיה – לסדר החברתי בישראל ובין השומקום הארעי שמחוץ לסדר הזה.

סיפורים אחרים מציגים בצלילות מצמררת מצבים מהחיים בשוליים, ותמונות משגרתם של מכורים לסמים. ברכת התנינים נמצאת בארץ אפריקנית לא מזוהה ושייכת לשגריר סקנדינבי בעל השקפת עולם ניהיליסטית. עוד סיפורים לוקחים אותנו לאי בתאילנד ולקטמנדו בירת נפאל.

בועז יזרעאלי, מהמשובחים ביוצרי הסיפור הקצר בישראל, נולד בתל אביב ב-1960. עסק כמה שנים בעבודות מזדמנות. למד שנתיים באוניברסיטת תל אביב. עבד כעורך חדשות בעיתונות הכתובה. בועז יזרעאלי כותב כבר שנים רבות באירוניה מבריקה וכאובה על אזורי הדמדומים האלה. קובץ זה מכיל לצד סיפוריו החדשים גם את מיטב יצירותיו הקודמות בז’נר הקצר.

ספרי הפרוזה הקודמים שלו: נביחות באלכסון (1994), איפה כולם (1997), אדריכל (2004), השכן המסוכן (2008).

284 עמודים * 82 ש”ח

“קליפת אגוז” מאת איאן מקיואן

מאנגלית: מיכל אלפון

הוצאת ספריה לעם – עם עובד

“איך ייתכן שאני, שאפילו צעיר אינני, שאפילו אתמול לא נולדתי, יכול לדעת דברים רבים כל כך, או לפחות לדעת מספיק, כדי לטעות כל כך? יש לי מקורות משלי, אני מאזין.”

טרודי בגדה בבעלה ג’ון, וכעת היא חיה בלונדון עם אחיו קלוד, לשניים יש תכנית זדונית, אך הם אינם יודעים שלמזימתם יש עד: העובר שברחמה של טרודי!

מנקודת מבטו של העובר נחשף אט-אט העולם החיצוני במלוא מורכבותו, מתווך דרך שברי שיחות ותסכיתי רדיו אקראיים: רגשות סותרים, שקרים ויצרים, עוולות ואסונות טבע, ויותר מכל תלות איומה, חונקת – של העובר באמו, של האב באם, של קושרי הקשר זה בזה, של אדם בזולתו. האם ביכולתו של עובר חסר אונים להטות את העלילה?

בספר חדש, מענג ומבריק, איאן מקיואן, זוכה פרס בוקר על ספרו אמסטרדם, חורג מהמסגרת הריאליסטית שהרגיל בה את קוראיו ומפנה את מבטו החודר ושפתו העשירה לנבכי הגוף והנפש של גיבור טרגי, המלט בזעיר אנפין, המתחבט בשאלות של חיים ומוות טרם לידתו.

190 עמודים * 82 ₪

 

דממת הספק” מאת צביה גולן

הוצאת קוראים

צביה גולן, דור שני לשואה, מגוללת בספרה החדש את מעגלי חייה המרתקים והמצמררים של אווה רייך, החל מגרמניה של עליית הנאצים לשלטון, ועד לסיומם המפתיע והבלתי ייאמן בישראל. הספר מבוסס על סיפור חייה האמיתי של אמה של המחברת

בערוב ימיה כותבת אווה רייך את זיכרונותיה ביומן ומגוללת בשפה קולחת וברגש רב את מעגלי חייה המרתקים, מילדותה בברלין של ערב עליית הנאצים לשלטון, ועד אחרית ימיה בישראל של ימינו. היא מבקשת להעביר את היומן לאחר מותה אל אדם זר לחלוטין, לכאורה: אבנר בוק, האחראי על בית העלמין בקיבוץ משמר העלייה, ואף מבקשת שיספיד אותה בעת שתיקבר במקום.

קריאת היומן מערערת את עולמו השביר של אבנר. הוא מרגיש כאילו אווה הציבה מול פניו מראה, שמחייבת אותו להתמודד סוף-סוף עם עברו ועם הסודות הגדולים של חייו. סוד הקשר בין אווה רייך לאבנר בוק נשמר לכל אורכו של הספר ונחשף רק לקראת סיומו באופן שמפתיע ומצמרר הן את אבנר והן אותנו הקוראים, ומהווה את רגע השיא של הספר.

צביה גולן, ילידת 1957, תושבת נהרייה, דור שני לשואה על כל המשתמע מכך, היא אם לארבעה וסבתא צעירה לשישה-עשר נכדים. הספר מבוסס בחלקו על סיפור חייה האמיתי של אמה. “דממת הספק“ הוא ספרה השישי של גולן. ספריה הקודמים: “כביסה מלוכלכת“ (2008, הוצאת “אופיר ביכורים“); “קולות מן החדר“ (2010, הוצאת “קוראים“, היה מועמד לפרס ברנשטיין לספרות); “חטאים קטנים“ (2011, הוצאת “קוראים“); “תהומות“ (2013, הוצאת “קוראים“). כמו כן ראה אור ספר לילדים בשם “מר מחסני“ בהוצאה עצמית.

סיפורים קצרים מפרי עטה של צביה גולן מפורסמים תדיר בכתבי העת לספרות, וחלקם זוכים בפרסים בתחרויות שונות.

224 עמודים * 84 ₪

 

“לגדל ילד חברותי: להורים לילדים מלידה ועד גיל שמונה” מאת ד”ר עדה בקר

הוצאת מדיה 10

לגדל ילד חברותי הוא ספר הדרכה מפורט להורים, תוצר של עשרים וחמש  שנות מחקר, עבודה בשטח, ייעוץ והדרכה למאות הורים וגננות, והוא מפרט לעומק את הדרכים באמצעותן יכולים הורים לגדל ילדים חברותיים, פתוחים ואהובים על אחרים ועונה על שאלות רבות ומורכבות, ביניהן: איך ללמד את הילד להגיב במקרים של מריבות, קונפליקטים, תוקפנות ועוד? איך ללמד את הילד להצטרף לקבוצה של ילדים? איך ללמד את הילד לשתף פעולה עם ילדים אחרים לטובת כולם? איך אפשר ליהנות יותר וליצור חברויות בגן המשחקים השכונתי? איך לתקשר עם הגננת בצורה היעילה ביותר כדי לקדם את הילד שלכם?

בחברה שהיחידים בה מסופקים ומאושרים, הקהילה היא החלק החשוב ביותר בחיי כל הפרטים בה. הקידמה והשפע שמאפיינים את העשורים האחרונים העניקו לאנשים חופש ואפשרויות רבות, אבל בדרך, הם הפכו אותם ליחידים אינדיבידואליסטים, ששומרים בקנאות על זכויותיהם ועוסקים בעיקר בסיפוק רצונותיהם וגחמותיהם. לפעמים הם משיגים את הרצונות האלו, אבל משום מה, זה אף פעם לא מספיק.

הנקודה שבה הכל מתחיל – לידה וילדות מוקדמת – היא המשמעותית ביותר, ולכן את הכישורים החברתיים של כל ילד, צריך לפתח כבר מהימים הראשונים שלו בעולם. ילדים כיום נולדים וגדלים לתוך מודל החיים האינדיבידואליסטי, ולכן חשוב כבר מגיל צעיר מאוד לפתח אצלם את החברותיות, האמפתיה והערבות ההדדית. עבור ילדים צעירים, חברות היא אחד הקשרים החשובים ביותר בחייהם, לעתים אף יותר מקשרי המשפחה. ילדים מדברים על חבריהם בהתלהבות ותוך כדי כך מתארים את המשחקים המשותפים, את ההנאה ואת החיבה ההדדית. ילדים דואגים לחבריהם ומנסים לזהות לְמה הם זקוקים כדי שיוכלו לעזור להם; הם רוצים לחוש שגם החבר תומך בהם. כל מה שהם רוצים זה חבר אחד לפחות, חבר שלם.

ד”ר עדה בקר היא יועצת התפתחותית ומומחית להתפתחות חברתית בגיל הרך. מפקחת ומדריכה בגנים ובמעונות יום, מרצה בנושאי חינוך, התפתחות ופסיכולוגיה של הגיל הרך בפני הורים, אנשי מקצוע, וסטודנטיות לגיל הרך במכללות ובאוניברסיטאות בישראל. ספריה הקודמים: “עם מי שיחקת בגן היום?” וספר ההדרכה “חברים – זה כל הסיפור“.

414 עמודים * 89  ש”ח

“המשחק” מאת דנה אבירם

הוצאת רימונים

“המשחק” הפעם הוא משחק מסוכן. מציאות חייהם של שמונה נערים ונערות משולבת בספר בעולמות של פנטזיה, דמיון ומציאות מדומה שאליה הם נסחפים, נלחמים זה בזה, מבלי להבחין בסכנה המשחרת לפתחם.

חייהם של שמונה תלמידים בכיתה ט’ משתנים ביום שבו נכנסת לכיתתם ניקול, מורה חדשה ומסתורית. היא מציעה להם הצעה שקשה לסרב לה: להיכנס למשחק מחשב שבו מציאות מדומה – “משחק החיים” – ולהתחרות זה בזה. היא מבטיחה כי המנצח יזכה להגשים את משאלת הלב הגדולה ביותר שלו. הגיימרים חובשים את משקפי האֵי-פליי, כפפות חישה, ודרך אייפד שאותו קיבל כל אחד ואחד מהם מניקול, הם נכנסים למשחק בידיעה כי עליהם להילחם על חייהם. אך גם בחלומותיהם הגרועים ביותר הם לא חלמו שהמשחק יגבה מהם מחיר יקר כל כך.

בין אווטארים, דרקונים, רוחות רפאים וטירות מכושפות נרקמות אהבות חדשות. קואליציות נולדות, גיימרים נעלמים ודם נשפך. עד מהרה, מגלים התלמידים כי המציאות המדומה וההרפתקנית איננה עוצרת בסיום המשחק, אלא משפיעה והורסת את היחסים ביניהם, מובילה אותם למעשים אלימים ודורשת מהם להגיע להחלטות קשות ומשמעותיות שיצילו את חייהם. המשחק זולג לחיים האמיתיים ומשנה אותם לבלי הכר. מי היא אותה מורה מסתורית ומהם אותם שלושה כוכבים שחורים המקועקעים על קרסולה? לאן נעלם אחד הגיימרים? מהו אותו משחק שהופך את חייהם לגיהינום? מי משחק בהם?

“המשחק” הוא ספר מרתק ופורץ דרך והוא משלב בין עולמות של פנטזיה, דמיון ומציאות מדומה, באופן שאף ספר לא עשה זאת לפניו! הספר מומלץ לבני נוער ההופכים קהל שבוי של חברות ענק השולטות בשוק מוצרי הצריכה ורשתות שיווק קפיטליסטיות השותלות את מוצריהן במשחקי מחשב בדרך מניפולטיבית של שטיפות מוח, שיווק אגרסיבי ופרסום סמוי, והן להורים שאינם מסוגלים תמיד להציב גבולות, פותחים את הארנק לכל מוצר צריכה אליו ילדיהם נחשפים ואותו הם דורשים ללא שיקול דעת וחוש ביקורת מושכל.

זהו ספרה התשיעי של דנה אבירם. סופרת ילדים ונוער, אשר ספריה “סלפי אחד יותר מדי” ו”חולמת להיות אלופה” נכנסו למצעדי הספרים של משרד התרבות בשנים האחרונות ונבחרו כספרים האהובים ביותר על ילדי ישראל. אבירם כתבה את סדרת “גולשים” פורצת-הדרך ואת סדרת “סלפי” המרגשת. דנה אבירם היא עובדת סוציאלית, בעלת חברת “זהירים ברשת” להרצאות להורים, למורים ולתלמידים בנושא התנהלות נבונה ברשת. היא אמא לשלושה ילדים ולכלב טרייר קטן.

מתאים לגילאי 11-15

347 עמודים * 94 ₪

 

עץ השקרים מאת פרנסס הרדינג

מאנגלית: יעל אכמון

עוץ הוצאה לאור

“אי אז, כשהיתה רק בת תשע ורק התחילה לפענח את הספרים של אביה, פיית’ היתה להוטה להפגין את ידיעותיה. בכל פעם שבאו מבקרים לבית היא היתה מפטפטת בהתלהבות על העובדות החדשות שגילתה ועל המילים האחרונות שהציתו את דמיונה. היא רצתה להרשים – להוכיח לאבא שלה ולכל האחרים שהיא נבונה. פעם אחר פעם נתקלו מאמציה תחילה בצחוק מופתע ואז בשתיקה של אי-נחת. איש לא התנהג בנבזות, לא בדיוק, אבל לאחר זמן-מה הם התעלמו ממנה בנימוס כמו כתם על המפה.”

פיית’ רגילה שלא משוחחים עמה. היא רק בת 14, ילדה בעיני המבוגרים; בחברה הוויקטוריאנית, מקומה לשתוק ולא להביך את הוריה. אבל כשמשפחתה עוקרת בבהילות לאי קטן ונידח, פיית’ חושדת שהם בעצם נמלטים משערורייה – ויצר הסקרנות גובר עליה. אולי תמצא הסבר ביומנים של אביה, הכומר והמדען?

כתביו צופנים סודות מפתים על מוצא האדם, על דינוזאורים, על מאובנים של מלאכים. חיפושיה של פיית’ אחר האמת צוברים דחיפות. הולך ומסתמן שהמפתח להבנת הכל הוא צמח מסתורי: עץ שלפי האגדות ניזון משקרים.

ספרה עטור הפרסים של פרנסס הרדינג הוא יצירת מופת מורכבת, מרובדת ומותחת, מתובלת בהומור דק ושנון, ובפמיניזם מפתיע. גולגולות וקרינולינות, תה מנחה ודינמיט: היכונו לחוויית קריאה יוצאת דופן.

זוכה פרס קוסטה לספר השנה 2015

416 עמודים * 85 ₪