קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


“הדרך הצרה אל הצפון העמוק” מאת ריצ’רד פלנגן

מאנגלית: מרב זקס פורטל

הוצאת מטר

במלחמת העולם השנייה תחת פיקוחו של הצבא היפני, בנו מאות אלפי עובדי כפיה, ביניהם כ 60 אלף שבויי מלחמה של בעלות הברית, את קו הרכבת שיחבר בין תאילנד לבורמה.  על פי עדויות הניצולים, העבודה נעשתה בתנאים תת אנושיים, ללא ציוד מתאים, ברעב כבד, בלי אספקה רפואית ובאקלים קשה ותוך אכזריות בלתי נתפסת מצד המפקדים היפנים שפיקחו על העבודה. למעלה ממאה אלף איש מצאו שם את מותם.

הדרך הצרה אל הצפון העמוק מאת ריצ’רד פלנגן, זוכה פרס המאן בוקר לשנת 2014, הוא רומן רחב יריעה על אהבה ומלחמה המתאר את חייו של אדם אחד ממלחמת העולם השנייה ועד ימינו אנו.

במחנה שבויים יפני על מסילת המוות תאילנד-בורמה בשנת 1943, כלוא הרופא האוסטרלי דוריגו אוונס עם חייליו, וממעמקי הייאוש הוא נאבק יום-יום להציל אותם מרעב, ממחלות ומאכזריותם של שוביהם. ושם, כשהוא רדוף זיכרונות מפרשיית אהבה מלפני המלחמה, הוא מקבל מכתב שישנה אותו לעד.

הרומן, שנע במיומנות בין מחנה השבויים לאוסטרליה בת זמננו, מחייהם של דוריגו וחייליו לחיי השומרים היפנים במחנה בזמן המלחמה ואחריה, הוא סיפור יפהפה ופראי על אהבה, מוות ומשפחה, החוקר את הצורות הרבות שלובשים הטוב והרע, המלחמה והאמת, האשמה וההתעלות, ובמרכזו גבר אחד המגלה בסוף חייו, לאחר שצבר עושר ומעמד, מה בעצם איבד.

ריצ’רד מילר פלנגן (יליד 1961) הוא סופר אוסטרלי יליד טסמניה שהוגדר על ידי האקונומיסט כסופר האוסטרלי הטוב בדורו. ספריו התקבלו בשבחים עצומים וזכו בפרסים רבים. בנוסף, הוא כתב וביים סרטי קולנוע שונים.

384 עמודים * 98 ש”ח

“המיטה עברה דירה” מאת רבקה שיף

מאנגלית: דנה אלעזר הלוי

הוצאת מטר

המיטה עברה דירה הוא קובץ סיפורים ראשון של סופרת נועזת ומצחיקה להפליא, שניחנה בשנינות חדה כתער בשילוב רכוּת מפתיעה. הסיפורים מעוררים מחשבות רעננות על גיל ההתבגרות, על מוות, על סקס; על החיים כיהודים בארצות הברית; על נשים צעירות המפלסות את דרכן בעולם.

בחורה ניו יורקית בורחת מן השעמום ויוצאת עם מְגדל קנאביס תפרן לביקור במעיינות חמים “סובלניים לעירום” בקליפורניה. תלמידת תיכון חנונית חוֹוה את החוויה המינית הראשונה שלה בקייטנת גיאולוגיה. וסטודנטית יושבת בחדרה, ביום הלוויה של אביה, וצופה בסרטון הווידיאו מהבת-מצווה שלה, מהופנטת מדמותה כילדה.

סיפוריה הכנים ושלוחי הרסן של רבּקה שיף מציעים נקודת מבט ייחודית על נשים שמתבגרות (או לא) ומוצאות אהבה (או לא) בעידן שהולך ונעשה חסר ביטחון. הקובץ המיטה עברה דירה מצטיין בהומור ציני, באבחנות דקות וביכולת מופלאה לשים את האצבע על הרגעים החושפניים ביותר בקשרים שבין אנשים, ומציג לקוראים סופרת חדשה ורבת כישרון.

רבּקה שיף היא בוגרת התוכנית לכתיבה באוניברסיטת קולומביה, שבה זכתה במלגת בֶּרג ובפרס הֶנפילד. היא גרה בברוקלין.

175 עמודים * 89 ש”ח

“אררטים” אורה אחימאיר

הוצאת עם עובד

משפחה היא יקום קטן שבלבו אישה השומרת מפני התפרקות איבריו. כך חייתה לונה, חוקרת שואה ששורשי משפחתה נטועים בחַלַבּ. כך האמינה עד שחדרו לחייה זר מושך לב ועדותה של נערה ארמנית שמילטו הורי הוריה של לונה בימי רצח העם הארמני, לאחר עינויים וסבל שנחרטו לעד בלִבה ובפניה.

כמו שקורה לא פעם בירושלים, יום אחד לכד אותי העבר וכפה עליי מסע שתחילתו ברובע הארמני בעיר העתיקה וסופו בחלב הנחרבת, ואולי גם להפך. מכאן לשם ומשם לכאן. במרוצת הימים החל סיפור חיי להשתרג בסיפורם בן מאה השנים של הארמנים וערבל אותם עד שלא היה אפשר להפריד ביניהם. וכן, אכזריות לא אנושית בידי בני אנוש הייתה בו, אבל היו גם רוך משפחה ואהבה.

כך סוחפת אותנו אורה אחימאיר בדרכה הנוקבת, ממש כמו את גיבורת הספר, לתוך מסע מרעיד סִפּי נפש שמפגיש בין אומות ובין גורלות.

אורה אחימאיר, בעבר מנהלת מכון ירושלים למחקרי מדיניות ובעלת אות “יקירת ירושלים”. ספרה רב-המכר כלה (2012), ראה אור בהוצאת עם עובד והיה מועמד לפרס ספיר.

284 עמודים * 88 ₪

“שפע של קתרינות” מאת ג’ון גרין

מאנגלית:  ענבל שגיב-נקדימון

הכורסא הוצאה לאור

בכל הנוגע לבנות, טעמו של קולין סינגלטון מסתכם בנערות ששמן קתרין. ובכל הנוגע לנערות ששמן קתרין, הן תמיד עוזבות את קולין. 19 פעמים למען הדיוק.

כשהוא נחוש למצוא נוסחה שתחזה את התנהגות הקתרינות, יוצא קולין חובב האנאגרמות למסע מרתק יחד עם חברו הטוב חסן, עשרת אלפים דולר בכיס ואף לא קתרין אחת לרפואה. בסופו של המסע, כך הוא מקווה, יוכל לצפות טוב יותר את עתידם של קשרים רומנטיים, לנקום את נקמתם של מי שנזרקו בידי חברתם, וחשוב מכול – לזכות בחברה חדשה (ואם אפשר, שלא יקראו לה קתרין).

רומן מרגש ומצחיק על אהבה, חברות וארכידוכס הונגרי אחד בלתי נשכח.

ג’ון גרין הוא סופר עטור פרסים שספריו תורגמו ל-55 שפות וכבשו את טבלאות רבי-המכר ברחבי העולם. “שפע של קתרינות” הוא ספרו הרביעי וקדמו לו “אשמת הכוכבים”, “מחפשים את אלסקה” ו”ערים של נייר”.

264 עמודים * 98 ₪

“כשניפגש שניתמאת קריסטין הרמל

מאנגלית: ניצה פלד

הכורסא הוצאה לאור

“אקוורל עשיר בטקסטורות, אישה עומדת בלב מה שנראה כמו שדה תירס, פנויה גלויות ומשקיפות למרחק. היא לבושה בשמלה אדומה ששוליה פרומים ושרוולה הימני קרוע, והבעת פניה נחושה ועורגת גם יחד…”

אמילי אמרסון רגילה להיות לבד. אביה נטש את משפחתה כשהייתה ילדה, אמהּ מתה כשהייתה בת 17, סבתהּ האהובה נפטרה לאחרונה ובעבודה הודיעו לה שהיא מפוטרת. יום אחד היא מקבלת לידיה ציור יפהפה שמשנה את חייה. אל הציור, שהגיע ממקור בלתי-ידוע, מצורף מכתב ובו כתוב סבא שלך מעולם לא חדל לאהוב אותה.

אמילי מחליטה לצאת למסע בעקבות עברה המשפחתי, מתוך מטרה לגלות את מקורו של הציור ואת הנסיבות בהן צויר. היא חוצה את האוקיינוס בדרך למינכן, ממשיכה למחנות מעצר בפלורידה, שם עבדו אסירים גרמנים עבור חוואים אמריקאים, ומסיימת את המסע באטלנטה, ג’ורג’יה. במקביל לסיפורו ההיסטורי של הציור ושל גיבוריו, מתגלים גם סודות אפלים מעברה של אמילי וניסיונותיה להתמודד איתם.

כשניפגש שנית הוא ספרה השלישי של קריסטין הרמל הרואה לאור בעברית. קדמו לו רבי המכר המתיקות שבשכחה והחיים שנועדו לי, וכמו קודמיו, הוא מציע חווית קריאה סוחפת, רגישה ומרתקת.

351 עמודים * 98 ₪

“יש מאין: עסקאות בנכסים מופשטים במשפט התלמודי” מאת יצחק ברנד

הוצאת מאגנס

לפי הדעה הרווחת, הן במחקר והן בספרות הפוסקים, ההלכה אינה מכירה בעסקאות בנכסים מופשטים. מנגד,חיי הכלכלה ועולם העסקים המודרני מבוססים באופן שכיח על עסקאות כאלה. כך נוצר פער בין ההלכה לבין המציאות. הספר “יש מאין” הוא הצעה לפתרון בעיה זו. באמצעות כלי המחקר — התלמודי והמשפטי — נידונות בו סוגיות שונות במשפט התלמודי, ובהן: דבר שלא בא לעולם, טובת הנאה, קניין אותיות ועוד. במהלך הדיון מתברר שהלכת התנאים מכירה בעסקאות בנכסים מופשטים וההלכה התלמודית סירבה להכיר בהן. עם זאת, האמוראים הציעו דרכי גישור מגוונות שיאפשרו להקנות נכסים עתידיים, שטרי-חוב וכיוצא באלה. מצד אחד בחרו חכמי התלמוד בהפשטה של ההליך הקנייני כדי להתאימו לנכס הערטילאי; מן הצד האחר נערכה החפצה של הנכס המופשט כדי להתאימו לדרישת הממשות של דיני הקניין התלמודיים.

בספר “יש מאין”: עסקאות בנכסים מופשטים במשפט התלמודי, מוצע ליטול את הגשרים שנטו האמוראים אל עבר ההלכה התנאית ולהשתמש בהם ככלים למתן תוקף הלכתי לחיי השוק העכשוויים.

484 עמודים * 128 ₪ (96 דיגיטלי)

“חטא לשם שמים: עבירה לשמה’ בעולמם של חכמים” מאת יובל בלנקובסקי

הוצאת מאגנס

‘גדולה עבירה לשמה ממצווה שלא לשמה’ (בבלי, נזיר כג ע”ב; הוריות י ע”ב). מסר זה של רב נחמן בר יצחק מערער על אחד מעקרונות היסוד של העולם הרבני, והוא שיש לקיים מצוות ולהימנע מעבירות. מחקרים רבים הוקדשו לרעיון החטא לשם שמים בתנועת השבתאות ובחסידות, אולם מקורותיו התלמודיים של הרעיון הוזנחו. הספר חטא לשם שמים: ‘עבירה לשמה’ בעולמם של חכמים, מאיר פן ייחודי, עלום ומסתורי זה בעולם הרעיונות והדעות של חכמים.

המונח ‘עבירה לשמה’ הוא מונח סתום וחידתי ובפירושו התקשו רבנים וחוקרים. המחבר מציע, לראשונה במחקר, ניתוח של רעיון החטא לשם שמים בספרות התלמודית. משורטטת בו התשתית הרעיונית שקדמה למונח, כיצד הובן בתקופה שבה נוצר ונוסח וכיצד הצליח העולם הרבני להכיל רעיון רדיקלי זה, המערער על הסדר המקובל, אל תוך התלמוד, הטקסט הקנוני של העולם הרבני. נוסף על כך נדון בו הביטוי המעשי של רעיון החטא לשם שמים בעולמם של חכמים.

240 עמודים * 84 ₪ (63 ₪ דיגיטלי)

“נערות וגופן: מדברות, נוכחות, נסתרות” עורכות עינת לחובר, עינת פלד ומיכל קומם

הוצאת מאגנס

גופן של נערות פורץ לתודעה הציבורית בעת דיון במראה שלהן, במיניותן ובפגיעותן. הספר נערות וגופן, מאיר ומפענח את ההתייחסות החברתית לגופן של נערות ישראליות, שבה בעת מכחישה ומתעלמת ממנו, מחפיצה וחושפת אותו.

פרקי הספר יוצרים פסיפס מעמיק, מעורר מחשבה ורגש, של התבוננויות בגופן של נערות, כשהוא נוכח ופועל, מוגבל ומושתק, בתרבות, בחינוך, ברווחה, בבריאות ובמשפט.

הכותבות — חוקרות ונשות מקצוע המתמחות במחקר על נערות ובעבודה עמן — מבקשות לחלץ את גופן של הנערות מן הסמוי אל הגלוי, ולהמיר את המבט המחפיץ בהן בראייה רחבה של ההשתקפות החברתית של הגוף הנשי הצעיר ושל נוכחותו במערכות יחסים מרכזיות בחייהן.

300 עמודים * 88 ₪ (66 ₪ דיגיטלי)

“הממלכה התיכונה” מאת אביב גבע

הוצאת חרפושית

מדובר באלגוריה חברתית אודות ממלכה של קופים. היצירה כתובה כולה בחרוזים ומסופרת כסוג של פואמה. העלילה מרמזת על קונספירציה לרצח רבין.

אביב גבע השתחרר מכבלי הכתיבה. ללא מסגרות וצורות מוכרות של משפטים סגורים, אביב מחבר מילים שלא בהכרח מתחברות, אבל בספירה היותר גבוהה שלהן, הן משלימות אחת את השניה.

פיסקה אחר פיסקה, נמשך הקורא בעל כורחו אל מחוץ לקופסא ונחשף לטקסט שלם שנמצא הרחק-הרחק, ברמה האחרת של המילים.

כי לכל מילה יש את המשמעות הראשונה שלה, אבל יש לה גם את התחושה שהיא נותנת. גבע פשוט הניח בצד את המשמעות הישירה, לקח את התחושה מהמילים וכתב ברמת התחושות.

79 ש”ח

“רק בישראל” מאת רחלי שלו

הוצאת ידיעות ספרים

המאיירת רחלי שלו מזמינה את הקוראים לטיול קסום ברחבי הארץ. טיול דרך ציורים שובי לב. בכל איור לוקחת המאיירת רחלי שלו את הקורא למקום אחר בארץ: טיול ברחוב תל-אביבי הומה, ביקור בשוק מחנה יהודה הצבעוני בירושלים, קפיצה למדבר ולים המלח ובילוי באילת, על חופו של הים האדום.

רק בישראל מביא לראשונה לישראל את הגרסה העכשווית לספר האהוב “איפה אפי?”.

ציוריה של שלו רוחשים צבעים, פעילות ודמויות, ומזמינים אתכם לשקוע בפרטים הקטנים שבהם ולחפש דמויות מוכרות שעוברות מאיור לאיור.

בסוף הספר מחכים לכם איורים לצביעה בשחור-לבן, שיספקו שעות של פעילות כיפית  לילדים ולכל המשפחה.

רחלי שלו מאיירת ויוצרת קומיקס, בעלת טור אוטוביוגרפי מאוייר המתפרסם מידי שבוע במגזין התרבות מוצ”ש מבית מקור ראשון, מרצה ומאיירת בלייב ובסרטונים. מאז שסיימה את לימודיה בבצלאל איירה ספרי ילדים ונוער, עטיפות ספרים, ושערי עיתונים ומגזינים.

שלושת ילדיה, מיכאל (6), גבע (5) והלל (3), משמשים השראה לבלוג שלה: Mom in Stripes.

כריכה קשה, לגיל 3-8

24 עמודים * 78 ₪