קומוניקטים ופרטים על ספרים יש לשלוח לעורכת המדור דנית צמית במייל:  danittzamit@gmail.com


“עוד מהנעשה בעירנו – עלי מוהר” בעריכת חיים לפיד ומשה רון

הקדמה: דורון רוזנבלום

איורים: עמוס בידרמן

הוצאת עם עובד

מהנעשה בעירנו החל להופיע ב”העיר” בשנת 1984 – תחילה כטור בקצה העמוד שתדירות הופעתו אינה קבועה: אחר-כך כמדור דו-שבועי שהתפרס, בלוויית איור, על פני מחצית העמוד… ולבסוף נעשה מדור שבועי המחזיק יותר מעמוד. בשנת 1994, יצא לאור ב”עם עובד” – מבחר ראשון מהטורים שהופיעו במדור והפך עם השנים ספר קאלט ופריט לאספנים.

בעוד מהנעשה בעירנו  אנחנו חוזרים אל טוריו של עלי מוהר – עשר שנים לאחר מותו – ומכנסים בו טורים שלא נכללו בספר הקודם ועדיין רלוונטיים לנו – לכאן ועכשיו. טורים שנכתבו מתוך מאמץ עיקש לדבוק באותן זוטות שלרוב מכונות – “החיים בעירנו”, שהיא לדעתנו, לכל הפחות, הגלקסיה כולה.

בעוד מהנעשה בעירנו חזר וסבב אפוא, מתוך תחושת אחריות ושליחות, באותם מעגלים קבועים של חוצות ועונות והיזכרויות ישראליות, בניסיון לחצוב – באמצעות המילים – שגרה, תיקון, נחמה ומרגוע. קוראיו מצאו בטוריו נחמה שבועית, ויוסיפו למצוא נחמה בין דפים אלה. כי בינתיים – כמו מבלי משים וכבדרך אגב – הונצח, תועד והושר פרק היסטורי: שביר כחלום, אך בסך הכול מואר ומאושר, ומי יודע אם לא בודד וחד=פעמי.” (מתוך ההקדמה מאת דורון רוזנבלום)

357 עמודים * 94 ₪

%d7%a2%d7%95%d7%93-%d7%9e%d7%94%d7%a0%d7%a2%d7%a9%d7%94-%d7%91%d7%a2%d7%99%d7%a8%d7%a0%d7%95

“כל שעה חשובה” מאת ג’יליאן קנטור

מאנגלית: יואב כ”ץ

הוצאת סימנים וידיעות ספרים

אתל ויוליוס רוזנברג הוצאו להורג ב-19 ביוני 1953 באשמת קשירת קשר לריגול ומסירת סודות האטום לברית המועצות. ביום מעצרה ב-1950 השאירה אתל את שני בניה הקטנים אצל שכנה ולא שבה לקחתם מעולם.

ג’יליאן קנטור טווה מחדש את הסיפור תוך שהיא מערבת בו דמויות אמיתיות ודמויות בדיוניות ובוראת את דמות השכנה הצעירה, מילי שטיין. חייהן של מילי ואתל כשכנות, חברות, רעיות ואימהות נשזרים אלה באלה. כל שעה חשובה מסופר בקולה של מילי, המוצאת את עצמה נשאבת לכאוס של עולם השקרים והריגול כשבד בבד עליה להיאבק בקשיים ההתפתחותיים של בנה הפעוט ולהילחם על הדברים שהיא מאמינה בהם ועל מי שהיא אוהבת.

ג’יליאן קנטור היא בוגרת החוג לספרות אנגלית באוניברסיטת פנסילבניה ובעלת תואר מוסמך מאוניברסיטת אריזונה. ספריה לבני הנוער זכו בפרסים ובשבחי הביקורת. באחרית הדבר היא כותבת מה הניע אותה לכתוב את הרומן המורכב והרגיש הזה: “אני זוכרת שלמדנו בקצרה על אתל ויוליוס רוזנברג בשיעור היסטוריה אמריקאית בתיכון. שנים לאחר מכן זכרתי במעורפל רק שהם היו זוג נשוי שהוצא להורג בשנות החמישים באשמת ריגול. התברר לי כי הם האזרחים היחידים שהוצאו להורג בארצות הברית בעוון קשירת קשר לריגול. עוד התברר לי – ככל שקראתי יותר על המקרה, על המשפט ועל בני הזוג עצמם – כי אני משתכנעת שאתל היתה חפה מפשע, וייתכן שגם יוליוס. התחלתי להאמין כי לא הגיע להם למות ושהוצאתם להורג היתה תוצר של האקלים הפוליטי באותה תקופה יותר מתוצאה של מעשה כלשהו שאולי עשו. אני כמובן לא הייתי שם, ואינני יודעת מה קרה מאחורי הקלעים, אבל אתל רוזנברג שעליה קראתי היתה בעיני רעיה ואם שפשוט מנסה לעשות את הטוב ביותר למען שני בניה. כשהוצאה להורג , בניה היו בני שש ועשר בלבד – גיל דומה למדי לגילם של שני בניי כשהתחלתי לכתוב את הספר. כשקראתי את המכתב שכתבה אתל לילדיה זמן קצר לפני הוצאתה להורג, התרגשתי עד דמעות, והמכתב עורר בי רצון ליצור רומן סביבה, האישה שראיתי באותו מכתב: אתל האם.”

302 עמודים * 98 ₪

%d7%9b%d7%9c-%d7%a9%d7%a2%d7%94-%d7%97%d7%a9%d7%95%d7%91%d7%94-1

“מדריך הסהרורים לריקוד” מאת מירה ג’ייקוב

מאנגלית: גיל שמר

הוצאת כנרת

אחד הספרים הטובים ביותר לשנת 2014 של הקירקוס, בוסטון גלוב, גודריד. ציון לשבח מהקונגרס האמריקאי כתגלית השנה לסופרת ביכורים. תגלית בארנס אנד נובל בקטגורית סופרים צעירים. מועמד לפרס טאטה ההודי לספרי ביכורים, מועמד ל אנגלס – פרס ברוקלין לספרות. קיבל את אות איגוד הספריות האסיאתיות בארה”ב.

מנתח המוח המהולל תומס איפֶּן יושב במרפסת ומדבר אל המתים. זה לפחות מה שאשתו קמאלה, הנוטה להפרזות, מספרת לבִתה אֶמינה, צלמת החיה בסיאטל.

אמינה חוזרת הביתה בעל כורחה ומגלה שהמצב גרוע ממה שציפתה. כשהיא מתעמתת עם סירובו של אביה להסביר את עצמו, עם מבטים מוזרים מצד סגל בית החולים ועם סדרה של פריטים תמוהים שנקברו בגינה של אִמה, אמינה מבינה שהדרך היחידה לעזור לו היא להגיע להשלמה עם העבר המשפחתי הכאוב. לשם כך עליה להתמודד עם הצללים הרודפים את כל בני משפחתה, ובהם זה של אחיה המרדן.

מירה ג’ייקוב לוקחת אותנו בספרה הראשון למסע נוגע ללב מהודו של שנות השבעים לפרברי ניו מקסיקו ועד לסיאטל בעידן האינטרנט. מסע שהוא עדוּת לקשרי האהבה, לעוצמת התקווה ולהשלמה עם אי־הוודאויות של החיים.

ג’ייקוב כתבה את מדריך סהרורים לריקוד במשך עשור, שבמהלכו אביה חלה והלך לעולמו. לאחר מותו היא שכתבה חלקים נרחבים ברומן וכתבה את דמות האב בספר בדמות אביה. היא נולדה וגדלה בניו-מקסיקו למשפחה הודית – דומה למשפחה בספר. היא נשואה ליוצר הסרטים הדוקומנטריים ג’ד רותשטיין, לזוג ילד אחד.

541 עמודים * 96 ₪

%d7%9e%d7%93%d7%a8%d7%99%d7%9a-%d7%94%d7%a1%d7%94%d7%a8%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%a8%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%93

 

“כך נחיה על מאדים” מאת סטיבן ל’ פטרנק

הוצאת ידיעות ספרים

סדרת ספרי TED

העיתונאי עטור הפרסים סטיבן פֶטְרָנֶק טוען שהחיים על מאדים הם תוכנית גיבוי חיונית למין האנושי ומסביר בפרטי פרטים מרתקים איך בדיוק זה יקרה ומהם הסיכונים הכרוכים בכך.

בואו לפגוש את הטיפוסים המרתקים שמעורבים במאמצים הדרמטיים ועתירי ההון שמטרתם להנחית את בני האדם הראשונים על המאדים. יזמים שהיו לאגדה, כמו אילון מאסק, ג’ף בזוס וסר ריצ’רד ברנסון, מתחרים בנאס”א ובסוכנויות חלל אחרות כדי לנעוץ את היתד הראשונה באדמת מאדים.

כך נחיה על מאדים לוקח את הקוראים למסע מופלא, מראשית פיתוח היכולת לשיגור טילים ועד לבהלה לזהב העתידית שבכריית אסטרואידים בחלל. פטרנק שוזר את הנחיתה על מאדים בסיפוריהם של מגלי הארצות הנודעים מן העבר ומוכיח שהחיים על מאדים אינם חלום בלבד, אלא העתיד של כולנו.

סטיבן פֶטְרָנֶק כותב במשך 40 שנה ספרים בנושאים כמו מדע, טבע, טכנולוגיה, פוליטיקה, כלכלה ועוד. הוא היה בין היתר העורך הראשי של Discover, כתב־העת הגדול בעולם בתחום המדע, וכתביו זכו לאינספור פרסים ולשבחי הביקורת. ההרצאה הראשונה שלו במסגרת TED, ״10 Ways the World Could End״, זכתה ליותר ממיליון צפיות.

88 ש”ח

 1477904128_158

“למה אנחנו עובדים” מאת בארי שוורץ

הוצאת ידיעות ספרים

סדרת ספרי TED

לימדו אותנו לחשוב שאנחנו עובדים בעיקר בשביל המשכורת. אם כך, מדוע רבים כל כך מאיתנו אינם מרוצים מהעבודה שלהם גם אם שכרם נדיב? ולמה יש אנשים שחשים סיפוק עצום מעבודתם אף ששכרם נמוך?

פרופ’ בארי שוורץ, שחקר את הנושא לעומק ובחן עובדים מכל שכבות החברה, מנפץ את המיתוס שלפיו שכר גבוה פירושו אושר תעסוקתי. באמצעות דוגמאות רבות מבתי חולים, מספרות, מפעלי מכוניות וחדרי ישיבות, הוא חושף את הדפוסים ואת דרכי הפעולה שמובילים ליצירת אושר במקום העבודה, ומוכיח שבסופו שלדבר, ברוב רובם של המקרים תמריץ כספי לא יגרום לעובד לעבוד טוב יותר, אלא להפך.

למה אנחנו עובדים ילמד אתכם כיצד לעשות את הצעדים הראשונים בדרך להבנת הנושא וידרבן אתכם למצוא עבודה נהדרת.

בארי שוורץ הוא פרופסור לפסיכולוגיה בסווארתמור קולג’  ומחברם של הספרים: “פרדוקס הבחירה” ו”תבונה מעשית”. מאמרים שכתב פורסמו ב”ניו יורק טיימס”, “יו־אס־איי טודיי”, “סיינטיפיק אמריקן” ועוד. הוא הופיע בעשרות תוכניות טלוויזיה ורדיו.

88 ש”ח

1477988931_740

“אדם צעיר – עיתון לילדים” בעריכת רינת פרימו

הוצאת אדם עולם

אדם צעיר הוא עיתון ילדים חודשי “כמו פעם”: קסום, תמים, אינטליגנטי ואיכותי. הירחון פונה ללבבות הצעירים (גילאי 6-12) ומזמין אותם למסע חווייתי בעקבות נושא שמתחלף בכל חודש. ויקינגים, בלשים, מסע בזמן, המצאות, קרקס ונושאים רבים נוספים כבר נבחרו בקפידה כדי שיובילו את הילדים לחוויית קריאה ייחודית. בתקופה בה ילדות תמימה היא עולם הולך ונעלם, בשל השלכות תקשורת ההמונים וריבוי המסכים, אדם צעיר מספק מפלט של דמיון. העיתון מזכיר לקוראים כמה כיף להיות ילד ומעניק להם כלים לפיתוח עולם פנימי עשיר וכוחות פנימיים שילוו אותם במהלך חייהם. הגיליונות המושקעים מכילים סיפורים קצרים, כתבות, פעילויות, שעשועונים וחידות, קומיקס, מדור טיולים, מדור בישול ועוד. זהו עיתון הילדים היחיד שנערך על ידי סופרת ילדים והוא נטול פרסומות ותוכן שיווקי. התוכן החינוכי מאפשר לקהל הצעיר ללמוד מתוך שמחה והתלהבות, והגיליון נשאר תמיד רלוונטי. בנוסף, העיתון מעודד את מנוייו ומשפחותיהם להיות מעין קהילה באמצעות מדור “חברים לעט” המאפשר לילדים לכתוב על עצמם, להכיר את חבריהם לקריאה ולהתכתב ביניהם.

האיורים היפים שמלווים את גיליונות אדם צעיר הם חגיגה לעיניים הצעירות (וגם לעיני ההורים). העורכת הגרפית של העיתון, מעצבת ספרי הילדים מיכל מגן, החליטה לארח בכל חודש מאייר אחר כך שכל גיליון מקבל את הקו המיוחד שלו. המאיירים השונים מביאים לידי ביטוי בעיתון אחד את מלוא יכולותיהם וכישוריהם, והתוצאות מדברות בעד עצמן. בין המאיירים האורחים נמנים כמה מטובי המאיירים בישראל: אביאל בסיל, עובדיה בנישו, תמר הוכשטטר, גלעד סליקטר, עינת צרפתי ועוד.

47 ש”ח (לחודש)

%d7%90%d7%93%d7%9d_%d7%a6%d7%a2%d7%99%d7%a8_%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94_41

“בחזרה לאי השטן” מאת אניה וייס סימונדס

הוצאת גוונים

רומן משפחתי-פסיכולוגי מורכב ומטלטל סיפור סוחף על אהבה ויחסים, התמכרויות ותשוקות שבמרכזם נעוצה טראומה נוראית המסרבת להירפא. זה סיפור על אלימות ופחד וכאב, על קנאת אחיות וגם על אהבה גדולה מכל אלה. זהו סיפור הרפתקאות על בריחה ממציאות לוחצת וקשה, שחוצה יבשות ועמים ושפות. מסעה של אניה, אנוצ’קה, אנה הוא מסע הזוי לעתים קרובות, רווי יצרים ואלכוהול וצורך עמוק וחזק לשכוח. אנה פוגשת אנשים בלתי נשכחים ומתארת אותם בחדות רבה ובצבעים עזים, כל אחד ואחת משאיר חותם על ליבה. הוא חצוף ונוגע, כואב ופרוע בעת ובעונה אחת, כתוב בהומור נדיר.

אניה, אלמנה בת 65 שקוראת לעצמה “היפית גריאטרית”. היא משחקת, מציירת, כותבת ושותה. המאפיין אותה הוא שהיא “אישה קופצנית” שנודדת ממקום למקום. כמו הסופרת גם העלילה כאן מגוללת לקורא בניתורים. מבני-ברק ביום העצמאות 1960 היא קופצת לאיים הקנריים, איך לא?  הספר מחולק לשני חלקים, שכל חלק מורכב מפרקים קצרים תזזיתיים, וכתיבה מהולה בעברית ואנגלית ממש כמו קוקטייל.

הסיפור הזה הוא סיפור חיים אנושי, מלווה בהומור של אישה שהיתה היפית, והאמינה שהשתייה והסמים יצילו את עולמה. לא לחינם אניה וייס סימונדס בחרה לקרוא לספר “אי השטן”. “אי השטן” ממוקם באוקינוס האטלנטי הצפוני של האיים הקנריים. הוא נקרא כך, עקב התפרצות הרי הגעש שאירעו באי לפני מאות שנים. אניה חולשת על תחנות החיים שלה, ומתארת את אהבתה לגוי, אדישות הוריה, לימודיה במכללת סיוון, וכיצד בגיל 56 פוטרה מעבודתה וחזרה לאי השטן, למקום קבורתו של דוסון בתוך קיר מספר 419. בשורה התחתונה: הרוקנרול של חיי אניה וייס סימונדס.

228 עמודים * 62 ש”ח

8600011419b

“ד”ר אליהוא היקר” מאת פנינית צפורי-בקנשטיין

הוצאת גוונים

ילדה קטנה מתאהבת ברופא שמטפל בה בבית חולים בעת מגיפת הפוליו בישראל במאה העשרים. מה יקרה לאהבה הזאת? האם היא תדעך? האם תצמח ותהיה הדדית? לאן יובילו החיים את הדמויות המרגשות הללו?

ספר זה משלב שני צירים של זמן המתחברים בסופו של דבר לסיפור אחד. הציר האחד: סיפור בסגנון ישן, כתוב בשפה האופיינית לראשית תקופת הציונות ולעלייה הרביעית לארץ ישראל, המתחיל בתקופת סוף המאה ה־19, על זוג יהודי בשטייטל, מרים ושמואל, ובנם יהודה. שמואל הוא תלמיד ישיבה אשר הבטיח עם נישואיו כי ימשיך ללמוד בישיבה, אך אינו עומד בדיבורו ונמשך גם לעבודה ״אמיתית״. הוא מתחיל לעבוד בטקסטיל ובהמשך אף בנו, יהודה, עוסק בזה.

הציר השני הוא בן זמננו: ילדה בשם נתנאלה, חולה במחלת הפוליו, המתאהבת בגיל שש ברופא שמטפל בה, ד”ר אליהוא. היא שומרת אתו על קשר מכתבים מילדותה ועד התבגרותה, כשהיא לומדת באוניברסיטה, מתחתנת, יולדת ומאבדת את הוריה. זהו רומן היסטורי ייחודי ואותנטי, המחבר בין עבר והווה ומצליח לטלטל את הקורא.

פנינית צפורי־בקנשטיין היא בעלת תארי מוסמך במינהל עסקים (M.B.A) ובמדעי הטבע (M.Sc) מאוניברסיטאות בר־אילן ותל־אביב, ובעלת תואר דוקטור לפילוסופיה במדעי החיים (Ph.D) ממכון ויצמן. ספר זה נכתב על בסיס תחקיר היסטורי מעמיק, כאשר מציאות ודמיון משמשים בו יחדיו. מפרי עטה של ד”ר פנינית צפורי־בקנשטיין פורסמו בעבר הספרים: תקשורת בין־אישית אפקטיבית, או: איך תשלוט  בגורלך ובחייך; להיות שונה להיות חריג, או: התמודדות אפקטיבית עם מכשולים. הספרים זכו לביקורות ותגובות נלהבות והם ניצבים ברשימות קריאה והתייחסות של קורסים וסדנאות במגוון תחומים.

62 ש”ח

%d7%93%d7%a8-%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%94%d7%95%d7%90-%d7%94%d7%99%d7%a7%d7%a8-%d7%97%d7%96%d7%99%d7%aa-%d7%94%d7%a1%d7%a4%d7%a8

 

“ילדים מקנבס” מאת גל שגיא 

הוצאת גוונים

ילדים מקנבס עוסק בנושא ההטרדות המיניות ותוקף אותו מהמישור האמנותי, החוויתי והאישי. מחברת הספר, אישה צעירה שחוותה את הנושא באופן אישי, שואבת מחוויותיה האישיות ומעולמה הפנימי העשיר את ההשראה לקשירת ההטרדות לעולם האמנות והצילום המוכר לה מילדותה ובגרותה.

במרכז הספר נמצאת עלמה, סטודנטית לאמנות וצילום המשתכנעת בעקבות הצעה כספית להצטלם בעירום עבור צלם נחשב ומוכר. מהר מאוד היא מגלה כי תחת מסווה אמנותי, מתקיימת מציאות מעוותת בה מושאי הצילום ובהם היא עצמה, הופכות לקורבן לניצול מיני. דמותה חושפת ונחשפת לעולם פתלתל, מפחיד ומפוקפק. עולם שמנצל נשים, נערות, וילדות. עולם שהיה קיים כל הזמן ממש לידה, באוניברסיטה, בבר, בגינת המשחקים, ואינו חדל מלהתקיים.

בשפה נהירה וזורמת, גל שגיא בונה, יוצרת וחושפת עולם פנימי עשיר ומתעתע, עולם שכל אחת ואחד יכולים להתחבר אליו ולהזדהות איתו. היא מתחקה אחר ההתרחשות תוך גיחות לחיי הילדות וההתבגרות של עלמה, ושוזרת את סיפורה של הילדה תמר, מעין בבואה של עלמה, שנכנסת לאותו עולם דרך פתח אחר.

ילדים מקנבס הוא ספרה השני של גל שגיא, ילידת 1991, שגדלה בבסיס רמון של חיל האוויר ואחר כך בעמק חפר. סטודנטית לקולנוע, בוגרת לימודי עיתונאות, עורכת וידיאו, גרה עם בן זוגה בתל אביב.

238 עמודים * 69 ש”ח

%d7%92%d7%9c-%d7%a9%d7%92%d7%99%d7%90-%d7%99%d7%9c%d7%93%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%a7%d7%a0%d7%91%d7%a1-%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94