אחרי כמה חודשים של קפאון, אני שמח להשיק מחדש את מדור הספרים החדשים של קורא בספרים, שיתפרסם מעכשיו בכל שבוע. 

המדור חזר לחיים הודות לסיוע של דנית צמית – עורכת צעירה ובעלת תואר שני במו”לות – שתהיה אחראית מעתה על המדור. ולכן, כל מידע על ספרים חדשים יש לשלוח אליה במייל שכתובתו: danittzamit@gmail.com.

אז תודה לדנית, ואני מקווה שתהנו מהמדור במתכונתו המחודשת.

ירין


 

“אתה שוטר בירושלים” מאת בן פול

הוצאת כתר ספרים

קצין משטרה מתעקש לחקור את מותה הסתמי-לכאורה של זקנה אחת בחצר בתי זאכר, על קו התפר בין מערב העיר ומזרחה. במהלך החקירה נתקל השוטר בנזיר שברח מעברו, בנרקומן ושמו יהודה הלוי ובשורת דמויות ותאוות שיוליכו אותו לאיבוד בכאוס העתיק, הנצחי והרצחני של העיר. הוא יודע מראש שאין לו סיכוי לעצור את המזימה הנפשעת הנרקמת נגד ירושלים.

אתה שוטר בירושלים הוא רומן מסחרר, יפיפה, עצום, מצחיק עד אימה, מפליא ומכאיב. לאחר ספרו הראשון “מלך, בלש”, שהוכתר בביקורת כ”ספר העברי היחיד שהיה צריך להיכתב כאן ועכשיו”, בן פול סוחף את קוראיו לאזורי האסון של חיינו בזמן הזה. רומן וירטואוזי זה פועל כמו חומר נפץ ספרותי על קוראיו.

בן פול הוא שם בדוי.

312 עמודים * 69 ש”ח אתה שוטר בי-ם - כריכה

“לינקון והיהודים” מאת יונתן ד’ סרנה ובנימין שאפל

מאנגלית: עמנואל לוטם

הוצאת דביר

מאה וחמישים שנה אחרי מותו של אברהם לינקולן מסופר כאן, לראשונה, הסיפור המלא על יחסיו המיוחדים במינם עם יהודים. לינקולן והיהודים מעניק לקוראים תיאור מרתק של מגעיו של לינקולן עם יהודים, והזדמנות להתבונן בכתבי־יד נדירים, בתצלומים ובאיורים, רבים מהם מאוסף לינקולן של שאפל, המציגים את לינקולן באורח שלא זכינו לראותו עד כה.

במרוצת ימיו של לינקולן עלו היהודים לראשונה על הבימה הכלל־ארצית של ארצות הברית. בשנת הולדתו, 1809, חיו בארץ כולה אולי 3,000 יהודים. עד לרציחתו בשנת 1865 העלתה ההגירה ההמונית, בעיקר ממרכז אירופה, את מספרם ל־150,000 ויותר. אמריקנים רבים, ובהם שרים בממשלתו של לינקולן וקציני צבא בכירים במלחמת האזרחים, נבעתו לנוכח ההתפתחות הזאת ונהגו ביהודים כאזרחים ממדרגה שנייה וכזרים בגלל דתם. ואילו לינקולן, כפי שמעיד ספר זה, גילה יחס שונה לחלוטין כלפיהם. הוא גם הפגין בקיאות עמוקה בתנ”ך העברי ושאל ממנו ביטויים ומושגים לאחדים מכתביו, הן החשובים ביותר הן הידועים פחות. הוא התיידד עם יהודים כבר בצעירותו, קידם את שוויון הזכויות ליהודים, מינה יהודים רבים למשרות ציבוריות והקיף את עצמו ביועצים ובתומכים יהודים כבר בתחילת שנות החמישים של המאה התשע־עשרה, וגם בהמשך, בשתי מערכות הבחירות שלו לנשיאות. מתוך התחשבות ברגישויותיהם של היהודים הוא אף שינה את דרכי חשיבתו ודיבורו על אמריקה. במעשיו ובדבריו – לדוגמה, אם בעבר נקט בביטוי “אומה נוצרית”, לימים החליף אותו ב”אומה זו תחת אלוהים” – הוא הביע את הכרתו ביהודים כבני הארץ.

בספר חסר התקדים הזה, המבוסס על מחקר דקדקני, מראים ההיסטוריון יונתן ד’ סרנה והאספן בנימין שאפל כיצד השפיעו יחסיו יוצאי הדופן של לינקולן עם יהודי אמריקה גם על דרכו לנשיאות וגם על החלטות המדיניות שקיבל כנשיא.

יונתן ד’ סרנה הוא היסטוריון ופרשן בכיר בתחום ההיסטוריה של יהדות ארצות הברית, דתה וחייה. ב־2004 תיאר אותו העיתון ‘פורוורד’ כאחד מחמישים היהודים רבי־ההשפעה ביותר בארצות הברית. סרנה מחזיק בקתדרה ע”ש ג’וזף ה’ ובל ר’ בראון להיסטוריה של יהדות ארצות הברית באוניברסיטת ברנדייס, והוא הנשיא השמונה־עשר של האגודה ללימודי היהדות. פירסם מאות מאמרים מלומדים, וידוע יותר מכול על ספרו ‘יהדות אמריקנית’: היסטוריה, שזכה בשבחים רבים ובפרס ספר השנה של מועצת הספרים היהודיים.

בנג’מין שאפל הוא מייסד מכון כתבי היד שאפל, ארגון חינוכי עצמאי שאוספיו כוללים מסמכים מקוריים מאת אישים ידועים ברחבי העולם. שאפל חיבר מאמרים על אברהם לינקולן, על נשיאים אמריקנים אחרים ועל מארק טוויין. הוא גם יזם וניהל תערוכות וסרטים על נושאים מרכזיים באוספיו.

272 עמודים * 148 ₪ לינקון והיהודים

“עושה כרצונו” מאת אסתי ויינשטיין

הוצאת כנרת זמורה

אסתי וינשטיין נמצאה ללא רוח חיים ליד חוף הקשתות באשדוד, לאחר שישה ימים של חיפושים. היא שמה קץ לחייה, שהיו סוערים ומלאי מכאוב, ושלאחר מותה נחשפה אליהם מדינת ישראל כולה.

בת למשפחה מכובדת של חסידי גור, שעזבה את העולם החרדי ונותקה מרוב ילדיה. אישה שרוב חייה נאלצה לשתוק ולעשות כרצונם של אחרים – עד שלא יכלה יותר. כאשר החליטה למות, היא החליטה גם לשבור את שתיקתה. לדבר. בעצם, לצעוק. לבתה האחת מתוך שבע, זו ששמרה אתה על קשר ושהייתה האדם הקרוב אליה בעולם, השאירה את הספר שכתבה.

עושה כרצונו הוא סיפור קורע הלב על דסי, וסיפור על בעלה יעקב, וסיפור על עולם חסידי אפוף בסודות. זה סיפור על רגעים משפחתיים אפלים, על ניסיונות שחרור נואשים, על בחירה ועל בריחה, על ייאוש ועל נקמה.

עושה כרצונו הוא סיפור על אהבה, ועל שברון לב, שתקראו מבעד לדמעות.

״תעשו הכל!! שאנשים ישמעו על הספר ויקראו אותו!״ –כתבה אסתי וינשטיין במכתב הפרידה שלה. הנה הוא לפניכם.

368 עמודים * 78 ₪

עושה כרצונו

“בריכה כמעט אולימפית” מאת רוני ברודצקי

הוצאת זמורה

הסיפורים בבריכה כמעט אולימפית מתרחשים בעיר סְפר צפונית שיש בה שיכונים  ובתים פרטיים, מוזיאון ובריכת שחייה, מפעל נקניקים ומרכז מסחרי חדש. היא בנויה אסבסט, הנוף שלה הוא נוף ים-תיכוני והתושבים שלה הם אנחנו – אבל בשפתה המכשפת של רוני ברודצקי המוּכַּר נעשה זר, והזר – מוכַּר.

בין ערות לחלום  אנחנו נודדים בעיר השקטה, הריקה-כמעט, פוגשים את אסתי-פסטי שמאז שאמהּ מתה לא מפסיקה לגבוה, את אדי שוקרון – יש שניים כאלה בעיר, הם תאומים, את שרונה – המדריכה היפה מהמוזיאון לתולדות עירנו, ומגלים דבר-מה חדש עליהם ועלינו.  אם לרגע עוטפת אותנו שלווה, מיד מופיע מישהו עם אף עורבי ועיניים ירוקות, ובחיוך של ג’וקר מסוכן-בדחן מותח קו מחבר בין דמויות שלכאורה זרות זו לזו. “בריכה כמעט אולימפית” הוא ספר בשל, צבעוני, נוקב ובעל קול מיוחד במינו. זהו ספר הביכורים של רוני ברודצקי.

רוני ברודצקי גדלה בכפר ורדים שבגליל המערבי, בוגרת בית הספר לאומניות הבמה בסמינר הקיבוצים והתוכנית הבינתחומית באומניות לתואר שני באוניברסיטת תל אביב,  במאית וכותבת לתיאטרון,  מלמדת בבית הספר  לאומנויות “מנור-כברי” ובבית הספר לאומנויות המחול בסמינר הקיבוצים.

256 עמודים * 68 ₪

 בריכה כמעט אולימפית

 

“לא קמתי מהלילה שלי” מאת אנני ארנו

הוצאת רסלינג

אנני ארנו, אחת הסופרות המוערכות ביותר כיום בשדה הספרות הצאפתי, מציבה בפנינו אתגר בלתי פשוט בספרה לא קמתי מהלילה שלי. רשומות יומן שליוו את מחלת האלצהיימר של אמה, עד ליום מותה, נפרשות בפנינו במעין מהלך של כתיבה-שוכחת.

 vashti_annie_ernaux_con_front-page-001

“הנערה מקרקוב” מאת אלכס רוזנברג

תרגום: איילת מיטש

הוצאת קוראים

ב-1935, כשריטה פוירשטאל, צעירה יהודייה דעתנית, הולכת ללמוד באוניברסיטה בקרקוב, היא לא יודעת אֵילו הפתעות החיים יזמנו לה: נישואים כושלים, רומן מהצד, ילד… והכול בצִלה של המלחמה שבדרך.

כשמלחמת העולם השנייה פורצת, ריטה מתוודעת לסוד גדול כל כך, שהוא יכול להכריע את תוצאות המלחמה עבור בעלות הברית, ותוך כדי כך גם נותן לה סיבה לרצות לחיות חרף הטרגדיות שפוקדות אותה שוב ושוב. היא חייבת למצוא דרך גם לשמור על סודה וגם לשרוד באירופה השרויה במלחמה.

בסאגה אפית מסחררת ומרתקת, שנפרסת מפריז של שנות ה-30 ומלחמת האזרחים של ספרד ועד מוסקבה, ורשה ולבה של גרמניה הנאצית, “הנערה מקרקוב” עוקב אחר נערה אחת הנלחמת על חייה, על שפיותה, על אהבתה ועל בנה האבוד.

האם יוכלו נחרצותה ותשוקתה לגבור על הרוע העצמתי ביותר שאירופה ידעה אי פעם?

383 עמודים * 74 ₪

קרקוב

“שנית אלייך נאסף” מאת עמית נגלר

הוצאת מוסקט

ערב חזרתם לארץ של יפתח ואֵלה בן־ארי משליחות בבולגריה מתה אֵלה בנסיבות מסתוריות. יפתח חוזר לארץ בלב שבור עם בנם בן השנתיים, ומחליט להתחיל חיים חדשים במושב של פעם.
כשאמילי, בחורה צעירה שעובדת בגן של בנו, נכנסת לחייו הוא מופתע לגלות שיש בלבו מקום לאהבה חדשה. אלא שעד מהרה מתברר שאמילי אינה מי שחשב שהיא, ודרכה הוא נאלץ להתמודד עם גילויים חדשים על אשתו
ועל חייו הקודמים. הגילויים המטלטלים מאלצים את יפתח לקחת סיכון גדול שלא היה מוכן לו.

עמית נגלר (41), סופר, תסריטאי ומרצה. “שנית אלייך נאסף” הוא ספרו החמישי.
מלבד קובץ הסיפורים “אל תשאיר בלגן”, פרסם שלושה ספרי ילדים:
“לאן נעלמו החלומות של החיות?”,  “פעם אבא פעמיים ילד” ו”סבא אושר”.
ספרו “שנית אלייך נאסף” עתיד לראות אור בארצות הברית.

224 עמודים  * 69 ₪

cover drawn  to you again

“אהבת אב” מאת איתי יד שלום

הוצאת גוונים

“המנוול הזה חיבל בבלמים.” היה המשפט האחרון שהאב אמר לשלושת בניו, לפני מותו בתאונת דרכים. הוא לא הספיק לומר להם מיהו אותו מנוול, ולמה הוא חיבל בבלמים.

שלושת בניו, אסף מתמטיקאי והייטקיסט, ושני אחיו התאומים בעלי משרד חקירות ויוצאי יחידת עלית, שגדלו במשפחה תל-אביבית נורמטיבית, בפרברי עבר הירקון, יוצאים למסע חיפוש בעקבות גורלו. אין להם קצה חוט – אביהם מעולם לא היה מעורב בפעילות פלילית, ומעבר לכך, הוא גם לא נטה לשתף אותם בחייו. הם אפילו לא בטוחים שהוא היה מספיק צלול כשאמר את מה שאמר, ולא היה אף אדם קרוב שיוכל לעזור להם לשפוך אור על התעלומה.

סדרת מאורעות מאלצת את האחים לחקור את התאונה בעצמם. בדרכם, נתקלים האחים בארגון פשע אימתני, במעצבת אופנה מסתורית מברזיל שמנסה נואשות ליצור אתם קשר, בחבילת יהלומים שכל עולם הפשע מחפש אחריה ובסוד משפחתי שהוסתר מהם בקפדנות במשך עשרות שנים – סוד שבסופו של דבר מאפשר להם לפענח את מותו של האב.

איתי יד שלום, יליד תל אביב 1959, בה הוא מתגורר עד היום. דוקטור למתמטיקה. בגיל 50, אחרי 25 שנות עבודה בהייטק כמנהל פיתוח, החליט לעבור הסבה להוראה, וכיום הוא מורה למתמטיקה בתיכון. במקביל להוראה החל לכתוב את ספר הביכורים שלו “אהבת אב” – ספר מתח – הז’אנר שתמיד היה אהוב עליו. נשוי + שלושה ילדים.

395 עמודים * 75 ₪

עטיפה ק אהבת אב

מפתח-הזהב הקטן או הרפתקאות בּוּרָטינו” מאת אלכסיי טולסטוי

מרוסית: מוטי לבון

הוצאת ספרות יפה

“כשהייתי קטן, – לפני זמן רב, רב מאוד, – קראתי ספר אחד – הוא נקרא “פּינוקיוֹ או עלילותיה של בובת-עץ” (“בובת-עץ” באיטלקית היא “בּוּרָטינוֹ”).

לעתים קרובות הייתי מספר לידידותיי ולידידיי, ילדות וילדים, את הרפתקאותיו המרתקות של בּוּרָטינוֹ. אך מכיוון שהספר אבד, הייתי מספר דברים אחרים בכל פעם, וממציא עלילות שלא היו כלל בספר.

עכשיו, כעבור הרבה-הרבה שנים, נזכרתי בחברי הוותיק בּוּרָטינוֹ, וגמרתי בדעתי לספר לכם, ילדות וילדים, את סיפורו המופלא של איש-העץ הקטן הזה.” אלכסיי טולסטוי

10650045_554244568060682_343481569096675130_n

“לב היער” מאת רונית ש’ דינצמן

הוצאת מפרש (הוצאה עצמית)

רונית ש’ דינצמן היא בוגרת לימודי ביולוגיה, חובבת טבע, מדע ופנטזיה ועוסקת בכתיבה ובאיור. ספרה הראשון, “הדינוזאור מרמת-גן”, המיועד גם הוא לנוער צעיר, זכה באהבת הקוראים ובשבחי הביקורות, ונמנה עם מומלצי “מצעד הספרים”.

“לב היער” מספר את סיפורה של פיה שמגלה את עוצמת כוחות הקסם שלה ומסרבת למלא את התפקיד שיועד לה. היא עוזבת את קהילת הפיות ועוברת להתגורר לבדה בקצה היער. סכנות רבות מאיימות על חייה – בני אדם, שֵׁדָה טורפת ואיתני טבע – אבל היא מצליחה להיחלץ מהן בעזרת תושייה, יצירתיות, תבונה ואומץ. רגע לפני שהיא עומדת לקבל החלטה שתשנה את חייה, המלכה מגלה לה סוד, ומתברר לה שכל מה שחשבה שהיא יודעת אינו נכון.

הסיפור מתרחש ביערות הכרמל במשך שנה בדיוק, חילופי העונות מניעים אותו, והטבע המקומי מתגלה בו במלוא עושרו. “לב היער” הוא ספר מרגש, מותח ומלא קסם. גיבורת הספר היא לוחמת צדק אמיצה, גיבורת־על זעירה, דמות מעוררת השראה שתיחרת בלבבות הקוראים הצעירים ותהדהד בנפשם זמן רב לאחר סיום הקריאה.

הספר עוסק בנושאים הבאים: מוסכמות חברתיות, ציות לכללים ובחירה בדרך עצמאית, מנהיגות – מה הכישורים הנחוצים כדי להנהיג, מיהו מנהיג טוב? יופי חיצוני והשפעתו על מהלך החיים. תפקידן של הפיות, מה הן בעצם עושות? איכות הסביבה, מעגלים בטבע, חשיבות השמירה על מגוון ביולוגי.

לגילאי 9-12 * 64 ₪. cover_lev_hayaar_front02

“אמנות הלחימה” שיחות עם מאסטר ניר מלחי מאת עומר ברקמן

הוצאת אסיה

מאסטר ניר מלחי: בן קיבוץ שחזר בתשובה והפך לרב חרדי, תלמיד בעייתי שהפך לאיש עסקים מצליח ולמורה נערץ, לוחם שייטת עתיר ניסיון מבצעי שחלה בסרטן אלים ונאבק בו עדיין, כבר שנים ארוכות מעבר למה שקצבו לו הרופאים. לאחר שחרורו החליט לנסוע ליפן ללמוד אמנות הלחימה תוך חיפוש מתמיד אחר עוצמה רוחנית בלתי מוגדרת. במשך שנים למד אצל טובי המאסטרים ובמהלכן גם החל בתהליך חזרה בתשובה. לאחר שקיבל את תואר “מאסטר” בטאי-צ’י, חזרה לארץ והקים את המרכז הגדול ביותר בישראל. מצבו הבריאותו מתדרדר ומשתפר לסירוגין אך כדרכם של לוחמים, הוא ממשיך להיאבק. אישיותו המורכבת שוברת את דפוסי החשיבה המקובלים על מהות הישראליות. החיפוש אחר מזור למחלתו מעמת אותו עם ההגדרות המסורתיות של מיהו “ישראלי”, “יהודי”, “חרדי”, קיבוצניק” וגורם לו לבחון מחדש את הגבול הדק שבין תורות המזרח והיהדות.

בספר זה תועדה סדרת השיחות שקִיים עם כמה דמויות מרכזיות בעולם אמנויות הלחימה הישראלי ובציבוריות הישראלית בכלל: ד”ר עמיקי סולד, מנתח בכיר, מייסד היחידה הראשונה בארץ לכירורגיה אנדוסקופית; קאנצ’ו ד”ר רוני קלוגר, ראש קארטה דו אינטרנשיונל ישראל; פרופ’ יעקב רז, סופר, מורה וחוקר תרבות יפן והמזרח הרחוק; ג’יל שיימס, עובדת סוציאלית, מייסדת־שותפה של ארגון “אל הלב” לטיפוח אמנויות לחימה בקרב נשים וראש תוכנית אימפקט ישראל; אהרון שפירא: יזם טכנולוגיה, מפתח ומהנדס מחשבים, זוכה פרס בטחון ישראל; יוסף צליח, איש עסקים המתמחה בייזום ופיתוח בתחומי הנדל”ן; עמי אילון, לשעבר מפקד שייטת 13 וחיל הים, ראש השב”כ, חבר כנסת ושר; ואלי כהן, לשעבר חבר כנסת, שגריר ישראל ביפן ונשיא אגודת שוטוקאן קראטה דו ישראל.

התוצאה היא הזדמנות נדירה להתוודע לאמנות שבלחימה ולמעשה באמנות של התמודדות מבעד לעיניו של רב־אומן לכל דבר ועניין:  אינדיבידואליסט מרדן שפילס דרכים חדשות והיה לאחד המורים החשובים והנערצים בתחומו.

עומר ברקמן הוא יליד 1974, גר בהוד השרון, נשוי ואב לשניים. מוסמך אוניברסיטת תל אביב במדעי המחשב ובהיסטוריה של עם ישראל. כיום איש מחקר ופיתוח בחברת תוכנה. הוא עוסק באמנויות לחימה מאז 1995, והוסמך כמדריך לאמנויות לחימה על ידי מכון וינגייט בשנת 1999.

337 עמ’, 79 ש”ח

אמנות הלחימה

“המוצץ של סבא” מאת שירי צוק

הוצאת קלסיקלטת

אם גם אתם מנסים לגמול ילדים ממוצצים, תוך כדי שאתם מעשנים/ לועסים מסטיק/ לא מסוגלים להתנתק מפייסבוק, תבינו: גמילה זה קשה.

בשביל לעזור לרכך את זה, כתבה שירי צוק, סופרת (“קודם כל תירגע” “סבתא בישלה דייסה”) ותסריטאית (רחוב סומסום, בית ספר למכשפים) את ‘המוצץ של סבא’, ספר משחק הכולל בתוכו מוצץ פלסטיק המיועד לאיתי, גיבור הספר. איתי הוא ילד שמתקשה לוותר על המוצץ שלו, ומבקש “רק עוד טיפ טיפה ודי” שוב ושוב, עד שהוא כבר הופך לסבא!

הספר המצחיק נכתב בשיתוף עם איילת עמית, יועצת חינוכית לגיל הרך, ואויר ע”י אלית אבני-שרון.

המוצץ של סבא