אורה ממליצה על יצירתה של קייט שופן,  הנובלה “היקיצה” (כתר)  והסיפור הקצר    “תינוקה של דזירה” מתוך “הסיפור האמריקאי הקלאסי” (עם עובד)

הנובלה “היקיצה” מספרת על עדנה פונטלייה, אישה נשואה ואם לשני ילדים, אשר קיץ אחד  מתאהבת במחזר התורן שלה.

ההתאהבות הזאת מעוררת בה את כל מה שהחברה האמריקנית השמרנית של אותה תקופה מנסה להרדים בה: את התשוקה ליצור , את מיניותה וגם, אבוי, את ההבנה שילדיה, אהובים ככל שיהיו, אינם כל עולמה, והיא יכולה לעזוב אותם אצל סבתם ולצאת למסע ההתעוררות שלה.

מה שהיום נראה כמעט בנאלי היה נועז מאד בתקופה בה נכתב ואפשר לומר שקייט שופן הקדימה את זמנה. יופייה של הנובלה הזו, מעבר לחשיבותה החברתית, נובע  מהשילוב המדויק בין אירוניה ופיוט.

שונה ממנה הסיפור  היפהפה “תינוקה של דזירה” בו הגיבורה,  שאינה מורדת בקונבנציות החברתיות הנהוגות, הופכת לקרבן שלהן.  בניגוד לנובלה “היקיצה” שורה משהו מהפנטסטי על “תינוקה של דזירה”, המזכיר באופן מסוים את סיפורה של הגר המקראית.

וכצפוי, אין סוף טוב, לא לזאת ולא לאחרת.

אורה 8

מיכאל ממליץ על “הנסיכה, הדרקון והחור” מאת חמי גוטמן (מסדה)

כל כך הרבה פעמים קראתי את הספר הזה בילדותי!

המלך אבוהב זקן, ועליו להחליט מי מבין שבעים ושבעת בניו יירש את כסאו. לשם כך הוא מטיל עליהם משימה: להכניע את הדרקון השומר על הנסיכה מרגלית, נכדתו של המלך שלווניחותא, ולהביאה – מרצונה – אל הארמון. לשם כך אבוהב מציע לבניו את אוצרות הממלכה וקסמיה – החרב חותכת האבנים, החבל שאינו נגמר, הגלגל המרובע, ועוד ועוד… את מרבית האוצרות נוטל קדאפי, הבן הבכור, ועד שמגיע חיריק, צעיר הבנים, אל מחסן הקסמים לא נותר כמעט דבר… הוא שואל את האוצר הזקן אבופיש: “האמנם הכל נחטף? וכי לא נשאר בידך משהו קטן, איזה כלום או חוט קסום?” ואבופיש עונה “כמובן, זכרתי. יש לי כלום קשור בחוט קסום, הלא הוא החור אשר לא מזמן רכשנו לאוסף”.

וכך, עם החור הקסום, יוצא חיריק (החכם והאמיץ) למסעו, פוגש את הנסיכה מרגלית ואת הדרקון שחוריק, את קשרחוטא הקוסם המרושע ועובר הרפתקאות שונות ומשונות –

עד הסוף הטוב, כמובן.

לכאורה, אגדה סטנדרטית: נסיך, נסיכה, דרקון, סוף טוב.

ובעצם, מעשייה מיוחדת במינה: החל בעברית העשירה והמפוארת, עבור בהמצאות שופעות-הדמיון וההומור המחוכם (אך לא מתחכם) ועד לאווירת אלף-לילה-ולילה שעולה מבין השורות. במיוחד מצאה חן בעיני דמותה של הנסיכה מרגלית, שמתחילה את הסיפור כעשירה ומפונקת, ומסיימת אותו כאמיצה, נועזת ובעלת תושייה.

הספר נכתב בשנת 1985 ואינו נפוץ במרבית חנויות הספרים, אבל כדאי מאוד לנסות להשיגו (משימה אפשרית בהחלט, כפי גילינו אנו). עשו מאמץ וגם אתם, כמו חיריק (וסליחה על הקלישאה) תמצאו אוצר.

מיכאל 8

***

מילתא – חנות ספרים, יעקב 36, רחובות. טל. 08-6498979.

דוא”ל: milta.books@gmail.com

פייסבוק: facebook.com/miltabooks