הי דליה ורונה, אנחנו נפגשות כאן לרגל חגיגת יום הולדת שש לחנות הספרים “המגדלור” בבעלותכן, שיצויין באירוע מיוחד בלבונטין 7. מה יהיה בערב הזה ולמה החלטתן לציין דווקא את יום ההולדת השישי שלכן באירוע מיוחד?

ביום חמישי הקרוב בשעה 19:30 ניפגש במועדון לבונטין 7 לחגוג שש שנות פעילות של המגדלור באירוע שנקרא “לייט מוטיב” והוא, כך אנחנו מקוות, ערב ראשון בסדרת אירועים כמותו – הרצאות TED פוגשות את רוח אירוע התרבות פאצ’ה קוצ’ה.

“אושיות תרבות” אהובות עלינו, אנשים ונשים שמלווים את המגדלור לאורך השנים, והיו איתנו בכל מיני צמתים בדרך יציגו כל אחת בתורה דמויות ספרותיות מעוררות השראה שפתחו להם/ן את הראש ואת הלב. מעצב גרפי, שפית, סופרת, עיתונאית, מוזיקאית ועוד אנשי עשייה יקבלו כל אחד/ת 5 דקות לספר לנו על הדמות שלהן/ם. שטיח אדום יוביל בין המגדלור ללבונטין 7 ויהפוך את לבונטין לרחוב עם גלאם לערב אחד.

למה דווקא שש? עד יום הולדת חמש – האופציה בכלל לא עלתה על הפרק, היינו עסוקות מדי ביומיום העמוס שלנו, השנה – החלטנו שיש לנו כמה דקות פנויות, ויהיה מעניין לשמוע מה יש ללקוחות ולחברים שלנו להגיד על ספרים והשראה. וגם אנחנו אוהבות את המספר שש.. img_6490

ספרו לנו קצת על ההתחלה של החנות – מה גרם לכן לרצות להקים חנות ספרים? מאיזה רקע הגעתן לתחום?

הגענו מתחום הספרים והאינטרנט (רונה) ומתחום האמנות והאוצרות (דליה). שתינו אוהבות מאוד ספרים וקריאה, וגם מספרים ועסקים. ובמיוחד – להיות עצמאיות. נפגשנו כששתינו היינו על פרשת דרכים בחיים המקצועיים וראינו שאנחנו חולקות הרבה קווי מחשבה ונקודות מבט על “איך נכון לעשות דברים” ומה משמח ומרגש אותנו. רצינו “מקום משלנו”, וראינו את הצורך במרכז תרבותי בתל אביב שירכז סביבו עשייה בספרים ובעולמות המשיקים לספרים. חשוב היה לנו לייצר אלטרנטיבה – פוליטית, אסתטית, ולייצר עבור עצמנו אפיק בו נוכל לנתב את היצירתיות והאהבה שלנו לא/נשים ולשיח עם א/נשים אל העולם העסקי. רצינו מקום שמאיר על סביבתו ועבורה, ושיכול להיות בית בו כל מי שאוהב/ת ספרים יכול להיפגש ולשבת, לדפדף, לקרוא, לחשוב ולהחליף דעות.

מה לדעתכן מייחד את “המגדלור” לעומת חנויות ספרים אחרות?

נוגה אלמי שעובדת ב’המגדלור’ כבר שנתיים טבעה את המושג “שירה מגדלורית” – כשהכוונה היא השיח הייחודי של המקום בין הצוות המעולה שלנו והקהל. שיח שיש בו רצף של הכרות והקשבה למה באמת אנשים צריכים ומחפשים, כשהם נכנסים למרחב של חנות ספרים ואיך אנחנו מתקשרות איתם. בנוכחות, בעניין ובהכרות עמוקה עם התוכן שאנחנו מציעות ובוחרות עבור הקהל. המלאי שלנו לוקט ונבחר “ספר ספר” והוא המיטב של קשת ענפה של תחומי עניין.

המגדלור הוא מקום המחובר, וכך חשוב לנו להיות, לסביבתו הקרובה – הגיאוגרפית, התרבותית והפוליטית ונמצא בדיאלוג מתמיד איתה. במקביל אנחנו מעודכנות באופן שוטף במתרחש בעולם בתחום הספרים, ומלאי ספרי היבוא שלנו תואם לכל החנויות החשובות בעולם, במיוחד בתחומי אמנות, עיצוב, צילום, אופנה ובישול.

ייחוד נוסף הוא בכך שהמגדלור אינו רק חנות ספרים טובה על כל המשתמע מכך, אלא בעל זרועות נוספות בכמה כיוונים. יש לנו את “האכסניה” – שהיא מרחב לסדנאות כתיבה ושיעורים בו מעבירה ארנה קזין מספר סדנאות כתיבה קבועות, יחד עם עוד מורים אחרים. שני הוא “חדר ההדפס” – חדר נוסף בו מוצגים ונמכרים הדפסים של מאיירים מקומיים ופוסטרים מיובאים מהעולם, וגם מוצרי נייר ייחודיים, חולצות וחפצים הקשורים לספרים ולדמויות ספרותיות אהובות, ו“חדר הילדים” – שהוא עולם הילדים שלנו – עם מלאי עשיר של ספרים ומשחקים לילדים.

לפני מספר חודשים פתחנו את ה”קפסולה” של המגדלור בסניף לאביט בהבימה, שם ניתן למצוא את המיטב של המיטב שלנו. 
%d7%94%d7%9e%d7%92%d7%9c%d7%95%d7%a8-%d7%a4%d7%a8%d7%97%d7%99%d7%9d-%d7%91%d7%97%d7%9c%d7%95%d7%9f

באקלים הקשה של שוק הספרים היום, ועל רקע חוזקן של הרשתות, איך חנות קטנה ועצמאית שורדת שש שנים?

נס! ועבודה קשה ומאומצת מסביב לשעון, חורף וקיץ. כדי שהמגדלור ישרוד באקלים הזה הוא חייב לייצר חמצן כל הזמן, בדמות – אירועים, פרויקטים מיוחדים, שיתופי פעולה, מפגשים, מכירות מיוחדות, המלצות, דיוורים מעניינים ומלאי עדכני, מלהיב ומפתה. נדרשת הבנה עמוקה של הקהל ומה מעניין אותו, וקשר צמוד וישיר עם הוצאות הספרים ואנשים בתפקידים שונים בענף שאיתם ניתן להתייעץ. כדי שחנות עצמאית תשרוד היא חייבת להיות נוכחת כל הזמן – החל מהמלצות בעיתונים, רשימות רבי המכר, מכירות סוף שנה, אינטרנט, פייסבוק, אינסטגרם, וגם כחלק מהמאבק על ענף ספרים בריא, ופעילות נוספת במרחב הגאוגרפי הקרוב – בפעילות השכונתית והעירונית.

עוד סיבה מהותית להישרדות שלנו היא יכולת העבודה בצוות בין שתינו – השותפות, ויחד עם הצוות המשובח של המגדלור, שעובד קשה ומעורב מאוד בעשייה המגדלורית.

%d7%94%d7%9e%d7%92%d7%93%d7%9c%d7%95%d7%a8-coexist

 

מנקודת מבטכן, איך נראה עתידו של הספר המודפס מול הספרים הדיגיטליים והמוקלטים? האם עוד יש לו עוד מקום?

לחלוטין. בשנה האחרונה מגמת העלייה בנתוני מכירות של ספרים דיגיטליים נבלמה ורואים דווקא עלייה במכירות של ספרים מוקלטים. אין ספק שאנחנו נמצאים בעולם שהרגלי הצריכה בו משתנים בקצב מהיר עם ההתפתחויות הטכנולוגיות וזה משפיע גם על ענף הספרים. אנחנו מעולם לא חשבנו שתגיע העת להספיד את הספר המודפס… כל התהליך של עלייתו ועכשיו תחילת שקיעתו (?) של הספר הדיגיטלי הוכיחה לדעתנו, שלספר יש משמעות לא רק ברמת התוכן, אלא גם בפורמט שלו כחפץ מודפס עשוי נייר, המעניק חווית קריאה מסוימת שיש ותמיד יהיה לה קהל, בגלל הערכים המוספים והריגוש שהיא מביאה איתה. פרט לכך ספרי מתנה, אלבומים, picture books לילדים, וכמובן ספרי בישול דווקא זוכים למהדורות מיוחדות ומהודרות בשנים האחרונות ולעלייה במכירות בכל העולם. יש בהחלט ז’אנרים המתאימים לספר דיגיטלי, ספרי מתח או רומנים, וגם ספרי עיון עבי כרס ואין בכך כל בעיה. הספר הדיגיטלי חי וקיים לצד הספר המודפס, אבל לא יאפיל עליו. אנחנו, עדיין אוהבות להתכרבל במיטה עם ספר “רגיל”, וכמובן לקבל ולהביא מתנות בפורמט המודפס. 

מה החלק האהוב עליכן ביותר בניהול חנות ספרים ומה גורם לכן סבל?

אהובה עלינו התקשורת עם הקהל והאירוח של לקוחות קבועים; להתאים את הספר הנכון ללקוח/ה המסוימת בעיתוי המסוים, לתת המלצות על ספרים שאהבנו, ולרגש ואפילו לפתות את הקהל במוצרים ובספרים מיוחדים. גם סידור החנות וההשקעה בעיצוב המיוחד שלה מביאים הנאה, וכמובן ספרים חדשים ויפים – הם תמיד שמחה..

אירועים עם אורחים מוערכים, לפעמים אנשי רוח או כותבים שהערצנו בעבר, ועכשיו הם/ן מתארחים אצלנו ב’המגדלור’ מרגשת, וגם העבודה עם הצוות המקצועי והמסור שלנו – נותנת תחושה חזקה של ה”מקום” שלנו.

הסבל נמצא במאבקים האינסופיים מול הוצאות הספרים הגדולות והספקים בניסיון לקבל הנחות טובות עבור לקוחותינו, כך שנוכל להציע מבצעים כמו בחנויות הרשת. ביטול חוק הספרים עורר בנו תסכול גדול, במיוחד כיון שהיינו חלק במאבק נגד ביטולו – שלא הצליח. חוק הספרים עזר רבות לחנויות העצמאיות ולהוצאות הספרים הקטנות יותר, וייצב את פעילות הענף, הוא החליש את המכירות של שתי ההוצאות הגדולות ולכן הופעל לחץ גדול לביטולו. klone-10

המלצות ספרותיות הן הדבר האהוב עלינו, והגענו לשלב הזה בראיון: איזה ספרים אהובים עליכן? ספר טוב שקראתן לאחרונה ואתן ממליצות עליו? איזה ספרים לדעתכן לא זכו להערכה לה הם ראויים?

דליה: אני ממליצה על – אחוזה / סרחיו ביסיו, הבריחה / אליס מונרו, לחצות אוקיינוס / קולום מק’קאן, המורה / מיכל בן-נפתלי.

רונה: ממליצה על – קו המלח / יובל שמעוני, הלקונה / מרגרט קינגסולבר, פריה של שבעת האיים / ג’וזף קונרד, קריקטור וסיפורים אחרים / טומי אונגרר (קובץ סיפורים שראו אור מחדש בהוצאת צלטנר).

לא זכו להערכה מספקת – קשה לשים אצבע, אם אנחנו מעריכות ספר או סופר/ת אנחנו ממליצות עליו הרבה ודואגות שיגיע לקהל. כך הוא זוכה להערכה בקרב הקהל שלנו, וזה המון.

%d7%a2%d7%93%d7%a2%d7%93%d7%92%d7%9b%d7%a2%d7%93%d7%9b%d7%92%d7%a2%d7%92%d7%a2%d7%92%d7%9b%d7%9b%d7%a2%d7%92

 

***

המגדלור היא חנות ספרים עצמאית הממוקמת ברחוב לבונטין 1 בתל אביב. ביום חמישי הקרוב (15/12) תחגוג החנות 6 שנים להיווסדה באירוע מיוחד במועדון לבונטין 7 שמוגדר כ”הרצאות Ted פוגשות את הפאצ’ה קוצ’ה”.

לאתר “המגדלור” לחצו כאן.

לעמוד האירוע בפייסבוק לחצו כאן.

עוד על האירוע:

הרצאות TED פוגשות את רוח אירוע התרבות פאצ’ה קוצ’ה בחגיגת יום הולדת 6 לחנות הספרים הטובה בארץ. יקירות ויקירי המגדלור, אושיות תרבות אהובות יציגו על בימת מועדון לבונטין 7 דמויות ספרותיות מעוררות השראה שפתחו להם/ן את הראש ואת הלב בערב המחבר מילים ועשייה.

מעצב גרפי, שפית, סופרת, עיתונאית, מוזיקאית ואמנית קומיקס על במה אחת, כשלכל אחד/ת 5 דקות לספר לנו על דמות ספרותית בהשתתפות:

אורי סוכרי

אליוט

שפרה קורנפלד

להב הלוי

ננה שרייר

אילנה זפרן

ציפה קמפינסקי

עודד וולקשטיין

תהילה חכימי

מנחה: יונתן שגיב

בואו לצעוד על השטיח האדום שיוביל בין המגדלור למועדון לבונטין 7 ויהפוך את לבונטין  לרחוב עם גלאם לערב אחד.

מוזיקה, אלכוהול והחברה הכי טובה בעיר

הכניסה חופשית !

15/12/2016 בשעה 19:30

מועדון לבונטין 7, תל אביב

 

light_6-01-copy