הקדמה: לפני כשבוע פנה אלי נער בן 13 בשם רום כהן וסיפר לי על הספר שלו – מאחורי הקיר – אותו כתב והוציא לאור לגמרי לבד. כמי שמסקר את תחום הספרות כבר תקופה, זה היה בבחינת לעג לרש. אנשים הולכים לסדנאות כתיבה, מתגברים על מחסומי כתיבה, מוציאים מכיסם הון תועפות כדי להגשים את חלום הכתיבה שלהם, ופתאום בא ילד בן 13 ועושה את זה לגמרי לבד? (שלא לדבר על זה שהספר הזה הגיע אחרי שגנז לטענתו ספר אחר שכתב משל היה דורית רביניאן).

אבל התגברתי על המרירות והקנאה (והנסיונות לחשוב מה אני עשיתי בגיל 13 חוץ מלקוות שלא יהיו לי חצ’קונים כמו לחלק מילדי הכיתה), והצעתי לו להתראיין לקורא בספרים כדי לחשוף את הפלא הזה לעולם כולו. 

שנאמר: ליאת רוטנר, תאכלי אבק. 


היי רום, לאחרונה פרסמת את הספר “מאחורי הקיר” שאותו כתבת, ערכת, עיצבת, והפצת. ספר קצת על הספר ועל הסיבות שהביאו אותך לכתוב ספר ולהוציא אותו לאור בגיל כל כך צעיר.

“מאחורי הקיר” הוא ספר מתח לנוער ולמבוגרים, שעוקב אחר משפחה שעוברת לגור בטירה ומשכירה חצי ממנה לאנשים. לאחר זמן מה היא מגלה כי האנשים להם השכירו את הבית הם רוצחים סדרתיים, ויש מסתורין רב מאחורי הטירה.

הסיבות שהביאו אותי לכתוב ספר ולהוציא אותו לאור עצמאית הוא הרצון שאנשים יכירו בכתיבה שלי, שיכירו ביכולות שלי ושידעו שזה אפשרי לכתוב ספר בגיל 13.

תהליך ההוצאה העצמאית של הספר היה מאוד קשה ומפרך, התחלתי אותו בחודש ינואר, כשעוד כתבתי ספר אחר, שנגנז ברגע  שעלה הרעיון למאחורי הקיר. ידעתי מה אני רוצה לכתוב ומה העלילה, אבל היו המון פעמים שלא היה לי זמן. לפעמים הייתי כותב מילה או שתיים ולפעמים עשרה עמודים.

ככל שהתקדמתי עם הספר כבר התחלתי לחקור את הנושא ולנסות להבין איך העניין עומד לעבוד. התחלתי לחפש בתי דפוס ולבנות את הספר בצורתו הסופית.

כשכבר הגעתי לסופו של הספר, התחלתי לעצב את העטיפה. למזלי, מההתחלה ידעתי מה תהיה העטיפה של הספר.

אחרי שהכל היה מוכן פניתי לבית דפוס, אומנם, גם שם לא חסרו בעיות. התברר כי העטיפה הקדמית הייתה חשוכה מדי והיה צריך להבהיר אותה.

לבסוף, ב1/6 כבר אחזתי בספר הסופי.

11169545_1055096157851756_2158517373004600251_o

מתי התחלת להתעניין בספרים ואיזה ספרים אתה אוהב לקרוא? 

האמת היא שדי קשה לבחור ספר שאני אוהב, מתוך כל הספרים שאני קורא. בשבוע אני קורא בממוצע שני ספרים.

אבל אם בכל זאת צריך, הספרים האהובים עליי הם סדרת “יומנו של חנון” וספרים של ניל גיימן. הז’אנר של שניהם שונה מאוד. “יומנו של חנון” הוא הספר שהכניס אותי לעולם הקריאה, ועד היום אני קורא ספרים מהסדרה ועוקב באדיקות. אל ספריו של ניל גיימן נכנסתי לפני כשנתיים.

התחלתי לקרוא בעצמי בערך בגיל שש-שבע, אבל ספרים “רציניים” התחלתי בערך בגיל 9. אל הקריאה נכנסתי די בעצמי, אני זה שדחפתי את עצמי לקרוא. את רוב הספרים שלי אני קונה, ולפעמים משאיל מהספרייה.

יש ספר שהשפיע עליך במיוחד?

“פלא”, אחד מהספרים האהובים עליי. העלילה שלו מדהימה כל כך, שאני לא יכול להגיד עליו דבר רע אחד.

3116528709

מה אומרים בבית הספר שלך על העובדה שכתבת ספר בגיל 13?

כולם מאוד מפרגנים לי ותומכים, והמון קראו את הספר.

יש לך טיפים לבני נוער שאוהבים לכתוב?

להמשיך לנסות ולא להפסיק, בסוף מקבלים את התוצאה הטובה ביותר.

אתה עובד כבר על הספר הבא?

כן, הפעם זה יהיה ספר ראשון בסדרת פנטזיה לילדים ונוער, שווה מאוד לחכות.

11401457_1079773585384013_5139098608850343913_nרום כהן חותם על ספרו "מאחורי הקיר"

***

“מאחורי הקיר” – תקציר הספר:

מה הייתם עושים, אם הייתם מגלים שמאחורי הקיר שמפריד בין ביתכם- נמצאים שני אנשים- שביום הם שכנים טובים ומתוקים, אך בלילה- רוצחים סדרתיים. זה בדיוק מה שקורה בספר הנוער החדש של רום כהן- מאחורי הקיר. בטירה עתיקה שעוברת בירושה רבת שנים, עוברת לגור משפחה. בעקבות מצוקה כלכלית המשפחה מחליטה לחצות את הבית לחצי ולהשכיר את החצי השני של הבית לאנשים. האנשים שזכו להתגורר בבית הזה, גבר ואישה, הם רוצחים סדרתיים- שיש להם מטרה מאוד ברורה, להרוג את מי שגר בצד השני. מחדרו של מיכאל, הבן הראשון במשפחה, ניתן לשמוע את כל המתרחש מעבר לקיר. מה הרוצחים מחפשים? האם מיכאל יתגלה? מי ימות ומי יחיה? אלה רק כמה מאלפי השאלות שמנסות להיפתר במהלך הספר.

מאחורי הקיר, הוא רומן מתח שלא ירפה מראשכם גם ימים רבים לאחר הקריאה אזהרה: לספר סוף מפתיע שאותו אין לגלות לאף אחד! זהו ספרו הראשון של רום כהן, נער בגיל 13 שאוהב לקרוא ולצפות בסרטים, ובין היתר מנהל קהילות קריאה רבות באינטרנט.

לעמוד הפייסבוק של הספר לחצו כאן

לרכישת הספר לחצו כאן

11535829_930737350298183_6569046592265041781_n