לפני כחודשיים פנתה אלי הסופרת דורית רביניאן וסיפרה לי שהיא מתכוונת לכתוב בטור הקבוע שלה בעיתון הארץ (“ניהול ספרים”) על החוויות שלה מריטריט כתיבה בטוסקנה שהיא הוזמנה אליו בעברה. היא הסבירה שהיא רוצה להוסיף לטור המלצות לאתרי ריטריט אחרים ושאלה אם אני בקיא בתחום. הצעתי לה שאעשה תחקיר בנושא, ומה שלא יכנס לכתבה – אפרסם בבלוג שלי. וכך היה. 

אז הנה הטור של דורית שפורסם ב”הארץ” בתוספת פסקת ההמלצה שלי, ואחריו ממצאי התחקיר האינטרנטי שלי, שאולי יעזרו לכם למצוא מקום יפה ושקט לכתוב בו את הרומן הבא שלכם. 

אתרי ריטריט ברחבי העולם

אתרי ריטריט לסופרים ומשוררים יש בכל העולם, וגם ישראלים מוזמנים להגיש מועמדות. על פי רוב מתקבלים כאלה שיצירותיהם תורגמו לשפות זרות, אבל יש גם רשימות המתנה לאחרים. תקופות השהות נעות בדרך כלל בין שלושה שבועות לארבעה חודשים.

אתרי הריטריט שאפשר למצוא ברחבי העולם מתחלקים לשלושה סוגים עיקריים: ראשית, ישנם אתרים המציעים סביבת כתיבה מבודדת ופסטורלית הכוללת מגורים, אוכל, כביסה וכל מה שדרוש לסופר על מנת שיוכלו לכתוב בנחת. אתרים כאלה נקראים לעיתים גם בשם Residencies או Artist Colonies וכמה מהמפורסמים שבהם, כמו Yaddo , Ragdal ו-  MacDowel, נמצאים בארצות הברית. כאן נמצאת רשימה מסודרת של אתרים כאלה בארה”ב.

סוג נוסף של אתרי ריטריט מיוחס לאתרים הכוללים גם סדנאות ומפגשים עם כותבים אחרים, כשלרוב ישנו מנחה אחראי ולו”ז מתוכנן. אתרים אלה עולים לרוב כסף אך מאידך הם פתוחים לקהל כותבים רחב ומגוון יותר (ולעיתים אין להם כלל תנאי סף).

ולבסוף, ישנם מוסדת כמו אוניברסיטאות או קרנות שמציעים לארח כותבים לזמן ממושך (סמסטר, שנה או אפילו מלגה למשך תואר שלם), אך דורשים מהם להיות מעורבים בקהילה, בין אם זו האקדמית ובין אם בקהילה המקומית, ע”י מתן הרצאות, ניהול סדנאות כתיבה או פעילות קהילתית אחרת.

מומלץ לבקר באתר האינטרנט Trans Artists, המאפשר לנווט בקלות בין אתרי ריטריט שונים בעולם ולבחור את היעד המועדף עליכם. 

http://www.transartists.org/map

 

סקירה של כמה אתרי ריטריט מרחבי העולם:

ארצות הברית מספקת שפע רב של אתרי ריטריט לסוגים שונים של כותבים. אחד מאתרי הריטריט המפורסמים בעולם נקרא יאדו (Yadoo) ונמצא במדינת ניו יורק. הבתים המיועדים לסופרים ממוקמים בתוך שטח של 400 אקרים (כ-1600 דונם) באיזור שנקרא מעיינות סארטוגה. סופרים כמו ג’ון צ’יבר וסול בלו כתבו כאן, והאתר מתגאה בלא פחות מ-69 זוכי פרס פוליצר שכתבו בו.

http://yaddo.org/yaddo/ApplicationGuidelines.shtml

עוד אתר ריטריט מפורסם בארצות הברית הוא מושבת הסופרים של מק’קדוואל (The MacDowell Colony). האתר שוכן במחוז מונדנוק שבניו המפשיר, ומבקש לייצר לאמנים סביבת עבודה שמאזנת בין אינטרקציה חברתית ומיקוד בעבודה. כמו הריטריט ביאדו, גם כאן האתר נפרש על פני מאוד דונמים של נופים טבעיים וגם כאן בילו לאורך השנים סופרים מפורסמים כמו ג’ונתן פראנזן ומייקל שייבון.

http://www.macdowellcolony.org/index.html

בברזיל, מציע מכון סאקאטר לאמנים מכל העולם ומכל התחומים (כולל סופרים ומשוררים כמובן), ריטריט שממוקם באי איטאפאריצ’ה, בסביבה כפרית ופרימטיבית מתוך תקווה שהסביבה תשפיע על היצירה והיצירה תשפיע על הסביבה. המגורים כוללים גם את כל הארוחות ותוספת של סטודיו נפרד לצורך היצירה.

http://www.sacatar.org/

מלון טירת קמלוט (מקום לידתו של המלך ארתור) שנמצא במערב אנגליה מציע שהות בחינם לאמנים מכל העולם העומדים בתנאי הקבלה. המלון מוקף בגבעות ועמקים מוריקים, משקיף על האוקיינוס האטלנטי ומתהדר באמנים מפורסמים שפעלו באיזור כמו המשורר הויקטוראני אלפרד טניסון, המלחין אדוארד אלגר והצייר וויליאם טרנר.

http://www.camelotcastle.com/artists-stay.htm

בצרפת פועל ארגון בשם Artistay שמאפשר ליוצרים מכל העולם להגיש מועמדות, ואחרי מיון מוצע ליוצר אתר ריטריט מסוים בצרפת, שלדעת הארגון הוא הכי מתאים לסוג היצירה שלו.

http://www.artistay.org/

ריטריט ביוליי בקוסטה ריקה מציע בקתות המיועדות לכותבים (כולל WIFI) הנמצאות בחווה חקלאית שיושבת על שטח של 240 דונם וממוקמת בפארק הבינלאומי “לה אמיסטד”, שהוא הגדול ביותר במרכז אמריקה ומקיים שמורת ביוספירה שהיא מהחשובות בעולם.

http://www.writersretreat.com/retreatdetails.php?id=200

ריטריט חאבייראנס שבספרד מציע ארבעה בתים מעוצבים המיועדים לכותבים וממוקמים בהרי קסטלאון. הבתים מוקפים באיזורי הכפר הספרדיים ומשקיפים על הים התיכון. הערה: אסור לעשן בתוך הבתים.

http://www.themotionguild.nl/ 

וילה ד’ארטה שבאיטליה מציעה שישה בתי מגורים הממוקמים בצפון מערב איטליה (על גבול צרפת) ומוקפים בטראסות שמשקיפות אל עבר הים התיכון. הבתים בנויים בסגנון העתיק המקובל במחוז ליגוריה, ולמרות מזג האוויר השמשי ברוב ימות השנה, המבקרים בתקופת החורף יוכלו להינות גם מאח ועצים להסקה.

http://www.writersretreat.com/retreatdetails.php?id=131

חוות אורה-אורה בניו זילנד, מציעה וילות קטנות ופרטיות המוקפות בגינות סאב-טרופיות ושוכנות ליד נהר הקרי-קרי. הוילות מצוידות בכל הדרוש לכותב (כולל אינטרנט אלחוטי) וכל דייר מקבל אפילו אופניים. האתר מוגדר כאורגני וכנקי מכימיקלים ויש בו גם ספא, סאונה ומסעדה אורגנית, אולם הוא דורש שהות מינימלית של חודשיים.

http://www.writersretreat.com/retreatdetails.php?id=152

ולבסוף, תוכנית המיועדת לנשים כותבות בלבד, מציעה בתי קוטג’ המותאמים לכתיבה באי היפהפה ווידביי שנמצא ליד העיר סיאטל בארה”ב. רק 40 סופרות מתקבלות בכל שנה ויכולות לשהות באתר בין 2-6 שבועות, כשבכל פעם נמצאות במקום עד 6 סופרות.

https://www.hedgebrook.org/

כתיבה מהנה!