לפני כמה שנים החלטתי לנסות ולקרוא מדי פעם רבי מכר גדולים כמעין השתלמות מקצועית, מתוך מטרה לנסות ולחדד את החושים המסחריים המעט קהים שלי וגם מתוך סקרנות שקיימת בי תמיד לגבי יצירות פופולריות (בין אם בספרות ובין אם בטלוויזיה ובקולנוע). תוך כדי שאני כותב את השורות האלה אני מבין שגם המשיכה שלי לקריאת קלאסיקות נובעת מדחף דומה – לחוות בעצמי את היצירה שהשפיעה על כל כך הרבה אנשים.

על כל פנים, באחד מבולמוסי הרכישות האחרונים שלי קניתי גם את “שירת סרטני הנהר” – רב מכר עצום בארה”ב וגם בישראל – והוא נח לו שם בקינדל כאבן שאין לה הופכין, עד שלאחרונה קיבלתי עליו המלצה ממישהי שאני מעריך את דעתה והחלטתי בכל זאת להפוך את האבן.

קשה לי קצת לקבוע את דעתי על הספר, כי למעשה במהלך הקריאה היו לי כמה דעות שונות ואני לא לגמרי בטוח איזו מהן גוברת, אז אנסה לתאר את הדעות השונות ואולי תוך כדי כתיבה אגיע למסקנה.

*

השליש הראשון של הספר היה מבחינתי הטוב ביותר (אם כי קראתי ושמעתי הרבה אנשים שדווקא זה החלק ששעמם אותם יותר מכל). הוא מתאר את חייה של קאיה, ילדה שחיה באיזור פראי של ביצות בצפון קרוליינה וגרה בבית נידח ורעוע עם משפחה רעועה וקשה שלאט לאט מתפרקת. בחלק הזה קאיה מתארת לא מעט את הנוף והטבע שסובבים אותה; יש עלילה והיא מתקדמת, אבל האווירה והטבע תופסים חלק נכבד מחוויית הקריאה, בסגנון שאולי מזכיר קצת את “כוחו של הכלב” של תומס סוואג’.

את החלק הזה של תיאורי הטבע קוטע מדי פעם חלק מקביל שמתרחש כעשר שנים מאוחר יותר ועוסק בחקירת רצח. ככל שקאיה גדלה והופכת מילדה לנערה ולאישה צעירה, כך גדלים גם החלקים בספר שעוסקים ברומנטיקה מחד ובחקירה המשטרתית מאידך, וזה קורה על חשבון תיאורי הטבע והשקט המסוים שאפיינו את חלקו הראשון של הספר.

כך שאמנם הספר הופך לכאורה לקצבי יותר מבחינת העלילה, אבל גם לשטחי ובנאלי יותר מבחינת הכוח הספרותי שלו. או אם תרצו, ספרות שקטה ולירית הופכת לרב מכר.

*

אם לסכם, אוכל להגיד שבחלקים מסוימים “שירת סרטני הנהר” הוא ספר יפה ושקט על חיי בדידות מוקפים בטבע; ובחלקים אחרים, הוא קצת ספרות “הכל כלול” כשהוא מנסה לשלב בין ספרות יפה, רומנטיקת נעורים קלישאתית, חקירה משטרתית ודרמת בית-משפט ויוצר תחושה של תפסת מרובה לא תפסת.

מבחינת החוויה שלי, רוב הזמן הקריאה זרמה לי והיה לי נחמד לבלות עם הספר. הוא אולי לא ספרות גדולה, אבל יש בו קצת יותר מרוב הספרים שמגיעים לראש טבלאות רבי המכר בארץ, ואם מגיעים אליו בגישה הנכונה ועם ציפיות מותאמות בהחלט אפשר ליהנות ממנו.