1) מהם הספרים האהובים עליך?

“לוויתן”, של פול אוסטר, שעימו אגב נפגשתי ושוחחתי על ספר זה (וזה סיפור בפני עצמו). אני אוהב את “פסוקיי השטן” של סלמן רושדי, את “הרצוג” של סול בלו, “לוליטה” של נבוקוב, את “חיים של שפע” של אליעזר שטיינמן, “מסילת ישרים” של הרמח”ל… יש לא מעט. הרבה טובים.

 

2) מהם ספרי הילדים האהובים עליך?

א.א מילן היה סופר ילדים ענק. “פו הדוב”, או “הבית בקרן פו” זה מופת ילדי. “הרוח בערבי הנחל” של קנת גרהם, גם יצירה ענקית. אבל אני אומר את זה גם כי אני מחובר לטבע מאד.  היצירות הללו הם יצירות של טבע ודמיון ילדי נטו.

 

 

3) מה הספר האחרון שקראת?

הספר “יקיצה” של ניר ברעם. אבל זה פשוט משום שהוא ידיד קרוב לי ושלח לי את הספר. ספר טוב מאד. הוא יודע לספר סיפור. גם פחות אינטלקטואלי מהקודמים שלו, מה שעושה אותו יותר טוב, כי ספר לא אמור להיות רק חוויה אינטלקטואלית. בכל מקרה אני מסיים אותו ונהנה. בכלל, ביני ובין חברי מעולם היצירה יש מחווה יפה ואנחנו שולחים איש לרעהו מספרינו החדשים. אני אוהב את זה.

 

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

שאלה מעולה. לצערי שוב פול אוסטר, בספר שלו שהוא הקדיש לדוד גרוסמן, אני חושב ששמו “איש בחושך”. ספר, בלשון המעטה… לא אוסטרי מי יודע מה…

 

 

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

אני אפילו לא אתחיל. בישראל יש יותר כותבים מקוראים, ולכן, המון. הספרים של יותם ראובני לא זוכים להכרה וההערכה להם הם ראויים. שוכן בקרבנו ענק ואנחנו…. עיוורים. 

 

 

6) מיהם הסופרים האהובים עליך?
סטיבן קינג, סול בלו, נבוקוב, בולגקוב, מרגריט יורסנאר, שדה, משה שמיר, אליעזר שטיינמן, מרגריט וייס וטרייסי היקמן, סופרי התנ”ך, אכסל מונתה, יהושע בר יוסף… כל אלה מעוררים בי… קנאה נעימה…. יש המון ….

 

 

7) ספר שנתן לך השראה?
“פך השמש”, מאת אליעזר שטיינמן שראה אור ב-1973. מי שמשיג אותו מיד לרכוש !!!!!

 

 

8) ספר עיון מומלץ?
קל. “מסילת ישרים” של הרמח”ל. וברשותך, עוד אחד… “שיחות על שינה וחלימה” מאת פרופ’ פרץ לביא. אני חושב שהספר ראה אור ב-1981.

***

 

יחזקאל נפשי הוא משורר, עורך וסופר. בימים אלה רואה חלקה השלישי של הטרילוגיה “פני עצמי” המתארת את עולמו של נפשי.

עוד על הספר:

לאחר שתיקה של עשור בקירוב – חלקה השלישי בטרילוגיה של המשורר יחזקאל נפשי, “פני עצמי”, רואה אור. מדובר בטרילוגיה סוחפת המתארת את מכלול עולמו הרוחני של נפשי והשקפת עולמו הפנימי לצד אירועים אוטוביוגרפיים מחייו, מהם צמחו שיריו הידועים. החל מלידה עם מום פיזי נדיר ומחלה שליוותה אותו עד לבגרותו, כניסה למשך שנתיים למתחם בית-חולים, לצד עבודות עפר בקיבוץ וכלה בנדודים לחו”ל וחיים בתנאים של יד-לפה. כל זאת לצד תובנות עשירות והערות על ואל החיים, איבוד ומציאה עצמית. נפשי לוקח את הקורא לעבר מקורותיו הרוחניים, ומדבר בעוז על דור היוצרים בו גדל ועל דור היוצרים שעיצבו את התרבות הישראלית. טרילוגיה מקורית ומכשפת הכתובה בשפה פיוטית שכל מהותה מסע של האדם אל עבר האלוהים השוכן בקרבו.

 

 

*) צילום תמונת שער: גיל לרנר