1) מהם הספרים האהובים עליך

בצעירותי התחלתי אוסף של ספרים על חלומות, ועד היום הם תופסים מקום נכבד במדפי הספרים העמוסים שלי. יש לי גם שני מדפים מלאים בספרי מסע, בעיקר על מסעות תרמילאות. אני אוהבת מאוד דרמות פסיכולוגית עם גוון אפל (כמו ארוחת הערב של הרמן קוך), דיסטופיות (קפקא, אורוול, בנימין תמוז ואחרים) וריאליזם מאגי (בעיקר של הסופרים הדרום אמריקאים – גארסיה מארקס, אמאדו ובורחס).

2) מהם ספרי הילדים האהובים עליך

אני אוהבת לקרוא לילדי ספרים מסדרת ילדי העולם (נוריקו סאן ואחרים), חתול תעלול של ד”ר סוס, הרפתקאות הדוד אריה של ינץ לוי ואת ספרי מיפי Miffy של דיק ברונה בתרגום האנגלי.

3) מה הספר האחרון שקראת?

המורה לעברית של מאיה ערד. נהניתי ממנו מאוד.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה‘?

אני לא מתחברת לקשקושים רוחניים פשטניים סטייל פאולו קואלו. הספרים שלו יכולים אולי לעניין צעירים בגיל ההתבגרות, אבל קשה לי להבין אנשים מבוגרים שמתחברים אליהם.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

קשה לי להצביע על ספר מסוים, אבל באופן כללי היום, כשיוצאים לאור בארץ מאות ספרים בחודש, הרבה מהם הולכים לאיבוד ולא זוכים לכבוד המגיע להם.

 

6) מי הם הסופרים האהובים עליך

גבריאל גרסיה מארקס, ז’וזה סאראמאגו, מילן קונדרה, בנימין תמוז וקורט וונגוט הם סופרים שהקפדתי לקרוא את כל (או רוב) ספריהם. ויש עוד רבים וטובים שאני מאוד אוהבת. מאחר שאני כותבת ביקורות ספרים, אני לא אזכיר כאן סופרים ישראלים עכשוויים.

7) ספר שנתן לך השראה

המאהב של א.ב. יהושע היה ספר אהוב עלי בצעירותי. מאוד התחברתי לדרך שבה הוא מציג את המציאות מזוויות ראייה שונות באמצעות מונולוגים של כמה דמויות. גם אני כותבת את האירועים מנקודות מבט של דמויות שונות, אלא שאצלי זה בגוף שלישי, ולא במונולוג.

8) ספר עיון מומלץ

אדם רגיש מאוד של ד”ר איליין ארון. ספר שמתאר אותי די במדויק וגילה לי שיש עוד אנשים כמוני – חמישית מבני האדם (והחיות..)!

 

***

 

דריה מעוז היא סופרת ודוקטור לאנתרופולוגיה, מרצה בכירה במכללה האקדמית הדסה בירושלים, נשואה ואם לשני בנים. בימים אלה רואה אור ספרה השביעי –”ימי האהבה” (הוצאת זמורה-ביתן). קדמו לו ארבעה רומנים ושני ספרי עיון (מהם רב המכר – זוגיות, מדריך למשתמש). נושאי הספרים והמחקרים שלה הם זוגיות, הורות ומסעות תרמיל.

על הספר “ימי האהבה”:

כשאדי ואורית מגיעים אליה לטיפול זוגי, תמר מאמינה שהיא יכולה לעזור להם. החיים האישיים שלה אולי מעורערים עכשיו לאחר גירושיה, אבל יש לה מוניטין ראוי, שרכשה בהתמדה ובעבודה קשה, והבנה מעמיקה של מנגנוני הזוגיות, גם אם לא תמיד היא מצליחה ליישם אותה על עצמה.

אך כל שנות ניסיונה והישגיה המקצועיים לא מכינים אותה למפגש עם הגבר הכריזמטי והמתעתע שיושב מולה עכשיו ועם האישה השברירית שלצדו. 

הדרמה העזה המתחוללת בתוך חדר הטיפולים גועשת ממנו אל חייהם של גיבוריה ומשנה אותם לעד.

זהו סיפורן של שתי נשים שונות מאוד זו מזו, הנופלות ברשתו של גבר אחד, רב קסם וכוח, נסחפות למערבולת יצרים יוקדת, מכלה, אפלה. כל אחת מהן נאבקת להגדיר את זהותה ולממש את מיניותה, למצוא את העוצמה החבויה בה, את הקול שלה.

ימי האהבה הוא רומן מפתיע על אובססיה ועל תשוקה, המהדהד את כמיהותינו הנסתרות ומאוויינו הכמוסים ביותר אגב שרטוט דיוקן מלא תעוזה של נשיות במשבר.

 

 

*) צילום תמונת שער: ליאור מזרחי