1) מהם הספרים האהובים עליך?

בחרתי להתייחס בשאלון רק לספרי ילדים ונוער:

פו הדב – א”א מילן, מרי פופינס – פמלה טראברס, בילבי – אסטריד לינדגרן, גבעת ווטרשיפ – ריצ’רד אדמס, הארי פוטר- ג’יי.קיי רולינג, ספיח – ח”נ ביאליק.

2) מה הספר האחרון שקראת?

קראתי שוב את מדריך הטרמפיסט לגלקסיה כדי לבדוק למה הילדים שלי (בני 14) לא מתחברים אליו. החלטתי לשמור את הספר ולהחליף ילדים.

3) איזה ספר גרם לך לתהות על מה המהומה?

דמדומים. למרות שאני מעריכה את הכשרון היצירתי שבהמצאת סיבה טובה למה בחור ובחורה לא יכולים לעשות את זה ודי. למצוא קונפליקט טוב היה מאוד קל בימי רומיאו ויוליה והרבה יותר קשה עכשיו.

4) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

“מה שגור הגורילה צריך” של אורית מורן היה ספר נוער שיצא בשנות ה-80. כשקראתי אותו חשבתי שסוף סוף מישהו כותב כמו שאני וחבריי מדברים. חשבתי שהוא צריך להיות “התפסן בשדה השיפון” הישראלי – ספר התבגרות חובה. מה שקרה בפועל הוא שהספר השפיע עמוקות על מעטים בלבד ואורית מורן כתבה עוד ספר אחד ונעלמה (כמו סלינג’ר!). אגב, מי שיודע איפה היא נמצאת, מוזמן ליצור איתי קשר.

5) ספר שנתן לך השראה?

מרי פופינס. אין ספרים על דמויות אימהיות מגניבות. לא לילדים ולא למבוגרים. מרי פופינס היא הדמות האימהית היחידה בספרות שיודעת לעשות כיף חיים עם הילדים, תוך שמירה קפדנית של גבולות. האישה הזאת פשוט עפה על עצמה והיא ההשראה לאימהות שלי.

6) מיהם הסופרים האהובים עליך?

כל החברים מהשאלות הראשונות ועוד כמה: אסטריד לינדגרן, דגלס אדאמס, ח”נ ביאליק, א”א מילן, ג’יי קיי רולינג, אסימוב. בטח יש עוד. 

7) ספר עיון מומלץ?

מאמר: גילוי וכיסוי בלשון של ח.נ. ביאליק. על התהום שהשפה (כל שפה) מחביאה מתחת לאבנים הסדורות שלה. “שום מלה אין בה בטולה הגמור של שום שאלה, אבל מה יש בה? – כסויה.”

 

 8) מהם ספרי ה-“גילטי פלז’ר” האהובים עליך?

סטיבן קינג. אין כמוהו. ולמרות שהספרים שלו לא נחשבים לספרי ילדים, הוא אמן בלכתוב על ילדים ועל התבגרות. פעם הוא אמר בראיון טלויזיה: “יש לי לב של ילד.” והמשיך: “ואני שומר אותו בפורמלין ליד המיטה.”

***

 

רינת פרימו היא סופרת ילדים מצליחה ומוערכת שכתבה, בין היתר, את הספרים “איה אאוץ’ אווה”, “מכתב לביאליק”, “שלג של סביונים” (שמפגש קריאה מוזיקלי סביבו יתקיים בבית אבי חי ב-21.1 וב-25.1), “זהרורים”, “אמא מושלמת”, “יחי והידד”, “מכופף הבננות” ועוד. בנוסף היא עורכת ספרות ילדים ונוער בהוצאת “ידיעות ספרים” ועורכת עיתון הילדים “אדם צעיר”. בימים אלה רואה אור ספרה “החבר הכי טוב שלי” – מותחן לגילאי 8-13 (הוצאת אדם צעיר וידיעות ספרים).

לרכישת הספר באתר ההוצאה לחצו כאן.

עוד על הספר:

“מי?” שאלה שוב אמא שלי. “אוף, את לא מקשיבה! איתמר קפלן! החבר שלי! איפה הוא?” ואז אמא שלי הסתובבה, הסתכלה עלי במבט מוטרד ושאלה: “יואבי, מי זה איתמר קפלן?” 

יואב חוזר אחרי טיול באפריקה ורץ ישר לבית של החבר הכי טוב שלו איתמר, כדי לספר חוויות. אלא שאז קורה דבר משונה מאוד: בבית של איתמר גרה מישהי שיואב מעולם לא ראה. ויותר מזה – אף אחד בכלל לא יודע מי זה איתמר. כאילו הוא וכל משפחתו מעולם לא היו קיימים.

כאן מתחילה הרפתקה מותחת ומרתקת שכוללת ילדה ממציאה שמתכננת לזכות בפרס נובל, שכנה מבוגרת עם כלב פינצ’ר, פסלון אפריקאי מסתורי והרבה סודות שתהיו חייבים – פשוט חייבים – לקרוא כדי לגלות.

החבר הכי טוב שלי הוא מותחן קצבי ומלא תהפוכות, אבל גם סיפור מרגש על חברות עמוקה, על נחישות ועל אומץ.

רינת פרימו כתבה ספר מתח מחשמל שלא תוכלו להפסיק לקרוא עד לפתרון התעלומה.

יניב שמעוני (הסדרות “הדוד אריה“, “חבורת בית העץ” ועוד ספרים רבים אחרים) הוא אחד המאיירים האהובים בישראל.

זהו הספר הראשון של הוצאת ספרי הילדים “אדם צעיר“, המוציאה לאור מדי חודש את עיתון הילדים “אדם צעיר”, בעריכת רינת פרימו.

 

 

 

 

*) צילום תמונת שער: אשלי מוסר