1) מהם הספרים האהובים עליך?

מקס האוולאר / מולטאטולי

עונת הנדידה אל הצפון / א-טייב צאלח

כמעין המתגבר / איין ראנד

חולית / פרנק הרברט

עריסת חתול / קורט וונגוט

2) מהם ספרי הילדים האהובים עליך?

אני אוהבת מאוד את “הנסיך הקטן” ואת “אליס בארץ הפלאות”. לאחרונה נתקלתי בספר ילדים מבריק בשם “כולם ראו חתול”, ואהבתי מאוד את “פלא” ואת סדרת “צפרדי וקרפד”. בילדותי נהניתי מספרי ג’ינג’י.

3) מה הספר האחרון שקראת?

״אין דלת״ של תומס וולף בהוצאת תשע נשמות. 

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

“אמנות ההקשבה לפעימות הלב”. היו בו כמה רגעי קסם, אבל בעיקר הרגיש לי קיטש.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

״וזרח הלילה״ של אילה בן פורת. הוא עצום. 

6) מיהם הסופרים האהובים עליך?

קורט וונגוט, א-טייב צאלח, מולטאטולי, של אסקילדסן, דוסטוייבסקי.

7) ספר שנתן לך השראה?

השראה לחיים נתנו לי “מקס האוולר” ו”כמעין המתגבר”, שכאילו דיברו אלי בתדר בלתי אמצעי. הם ממשיכים ללוות אותי גם בהתנהלות היומיומית שלי וגם במצבים מורכבים יותר. לקטגוריה הזו נכנסים גם “קוהלת” (למרות שאין לי שום זיקה דתית) ו”האקזיסטנציליזם הוא הומניזם” של סארטר.

השראה לכתיבה נתנו לי בעיקר “מקס האוולר”, “התפסן בשדה השיפון”, “עריסת חתול”, “גבינה הולנדית” של וילם אלסחוט ו”רשימותיו האחרונות של תומס פ’ למען הכלל” של אסקילדסן.

8) ספר עיון מומלץ?

הגן האנוכי של ריצ’רד דוקינס. קראתי אותו לראשונה בגיל 12 או 13, לאחר שאח של אבא שלי המליץ לי עליו. נדהמתי מהספר, כתבתי אימייל למחבר, והוא השיב לי! זה היה לפני יותר מעשרים שנה, ולפני שבוע מצאתי עותק מודפס של האימייל. לא זורקת אותו לעולם…

9) מהם ספרי ה-“גילטי פלז’ר” האהובים עליך?

כל ספרות הרובוטים של אסימוב.

***


גיא פינקלשטיין, בת 34, נולדה וגדלה בבאר שבע. מתגוררת בתל אביב ובעלת תואר שני בהיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות. עצמאית בתחום כתיבת התוכן, מאזנת בין פעלתנות לעצלות. “העצלן שלא רצה להיות מלך” (הוצאת קרן, איורים הילה חבקין) הוא ספרה הראשון.

עוד על הספר:

איך זה להיוולד עצלן לא-עצלן? סיוט, אם תשאלו את נום. במיוחד כשאתה נסיך ממלכת העצלנים, ומצפים ממך להוות דוגמה ומופת לחוסר מעש. אוף! כל שיר שאתה כותב, כל בגד שאתה תופר בהנאה, כל שחיית בוקר באגם – הכל בושה וחרפה! אז מה עושים? מוצאים חבר, בורחים אתו אל המדבר, ומשם יוצאים למסע מופלא על פני שש ארצות שכל אחת מהן מוזרה מקודמתה, ובכל אחת מהן אתגר.

אילו אוצרות מגלים עמוק בתוך הנפש במהלך המסע? ואיך חוזרים, אם בכלל? בשביל לדעת את התשובות, תצטרכו לעבור עם נום וחופרחופרחופר את כל הדרך.