1) מהו הספר האהוב עליך?

הספר האהוב עלי  במיוחד הוא  “והיום איננו כלה” מאת צ’נגיס אייטמטוב. כאשר סיימתי לקוראו, הייתי ממש באבל. רציתי לאחוז בו עוד ועוד.

 
2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?                 

על ספר ילדים אהוב עלי במיוחד לא הייתי צריכה להתלבט כלל. “מחניים”, או בתרגומו היותר מאוחר “הילדים מרחוב פאל” מאת פרנץ מולנר. ספר זה צובט לב בכל גיל. הוא משמש לי כבן לוויה עד היום. אתה מוצא בחברת הילדים השתקפות של חברת המבוגרים על כל גווניה, מלחמת כנופיות אכזרית מחד ונאמנות וחברות ותמיכה מאידך.

3) מה הספר האחרון שקראת?                    

הספר האחרון שקראתי הוא ספר שיריו של חיים גורי “אף שרציתי עוד קצת עוד”, שירים נפלאים. שירי סיכום הנוסקים לגבהים. גורי, אנא, תמשיך עוד קצת עוד.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?     

ספר שגרם לי לתהות על מה המהומה היה “על העיוורון” מאת סאראמאגו. אחרי העמוד הראשון כבר ידעתי מה יהיה בסיומו. פשטני ולא מאתגר.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?   

רבים הם הספרים שאינם זוכים להערכה לה הם ראויים.

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?                         

הסופר האהוב עלי מכל הוא גבריאל גראסיה מארקס. כשקראתי את “מאה שנים של בדידות”,  חשבתי שאין יותר מה לכתוב…

7) ספר שנתן לך השראה?                             

הספר שנתן לי השראה היה “עלי עשב” של וולט וויטמן. חוויה מכוננת.

8) ספר עיון מומלץ?                                      

ספר עיון מומלץ הוא “פואטיקה” מאת אריסטו. אף כי נכתב במאה הרביעית לפני הספירה יש בו כדי לפתוח שער להבנת הטרגדיה, הקומדיה, המחזאות והספרות והיצירה בכלל מאז ועד היום.

***

מיכל סנונית היא סופרת ומשוררת שפרסמה עד היום 42 ספרים (המפורסם בהם הוא “צפור הנפש” שתורגם ל-47 שפות וזכה לעיבודים לבמה ולמוזיקה). לאחרונה רואה ספר שירה חדש פרי עטה – “ערש חלב ודבש” (הוצאת מודן).

לעמוד הספר באתר ההוצאה לחצו כאן.

עוד על הספר:

ערש
חלב ודבש

גּוּפִי שָׂשׂ אֶל גּוּפְךָ

גּוּפְךָ שָׂשׂ אֶל גּוּפִי

עַרְשֵׂנוּ

עֶרֶשׂ חָלָב וּדְבַשׁ.

מָשְׁכֵנִי וְנָרוּצָה

לִקְרַאת

לִקְרַאת 

בכל ספר שירים חדש של מיכל סנונית, יש מן ההתחדשות ומן ההמשכיות. בסגנונה הייחודי היא מציירת כ”רישום עדין על פני הירח”, כפי שנכתב באחד השירים, את היופי והכאב ואת השמחה והצער. שירה אותנטית, הנותנת ביטוי למצוקותיו של האדם, אך לא פחות מכך: לאור, לתקווה ולאהבה. 

ערש חלב ודבש ספר של פשטות ותום ילדות שאינם דוהים במשך השנים, כתוב ביד אמונה הרועדת לעתים בשירים פשוטים ברגעים לא כל-כך פשוטים.

זהו ספר השירים הארבעה-עשר מאת המשוררת וסופרת הילדים שכתבה את “צפור הנפש”.