לכבוד שבוע הספר החלטנו כאן בקורא לתת כמה המלצות על ספרים, זה התחיל כרשימה משותפת, התפצל לשתי רשימות קטנות והתארך לשתי רשימות מרשימות. מודה שהיה לי קשה ועצרתי את עצמי. קשה להמליץ על ספרים בלי מסגרת, התפזרתי קצת. אז כתבתי משפט על כל אחד מהם, ולספרים שכתבתי עליהם כאן בבלוג צירפתי קישור.  

פרוזה תרגום:

איים בזרם מאת ארנסט המינגווי (מאנגלית יואב כץ, הוצאת פן): המינגווי קלאסי, בועט ורגשני, שיכור ורצחני. עם הג’ין שלו והנשים שלו והקובה שלו. שער נפלא לעולמו של העיתונאי החולם.

לא תוכל לחזור הביתה מאת תומאס וולף (מאנגלית עודד פלד, הוצאת כרמל): מסע אישי ומסע אנושי. תיעוד מאלף של החיים בארה”ב של שנות העשרים, שניה לפני ואחרי המשבר, אבל הרבה יותר מזה, זהו מסעו של האדם מעבר לגבולות הכובלים אותו.

הרומנים הנאפוליטניים מאת אלנה פרנטה (מאיטלקית אלון אלטרס, הוצאת הספריה החדשה) : סיפורן של שתי נשים השוזר בתוכו עולם ומלואו, מלא מורכבויות, כתוב ביד אמנית, מציאותי וחותך עד כאב ממשי בבשר.

העץ של בני טורג’ה מאת פיליפ קלודל (מצרפתית שי סנדיק, הוצאת תמיר//סנדיק): כאן

על אהבה ושדים אחרים מאת גבריאל גרסיה מארקס (מספרדית ריטה מלצר ואמציה פורת, הוצאת עם עובד): האמת היא שאני לא זוכרת למה אני אוהבת את הספר שקראתי לפני לפחות 15 שנה, אבל בכל פעם שאני נזכרת, עולה בי תחושה של חוויה מיוחדת.

החטא ועונשו מאת פיודור דוסטויובסקי (מרוסית פטר קריקסונוב, הוצאת ספרי עלית הגג): הספר ששינה את תפיסתי הבוגרת לגבי ספרות ובפרט כוחה של הספרות, במידה מסוימת הספר שדחף אותי להפוך את הספרות מתחביב לעיסוק (לצד מופת אחרת – אנה קרנינה).

פרוזה מקור:

החיים כמשל מאת פנחס שדה (הוצאת שוקן): רומן התבגרות חסר זמן, אוניברסאלי ועם זאת מאוד מקומי. שדה, משורר ואמן מילים, כובש ומרגש.

חיי אהבה מאת צרויה שלו (הוצאת כתר): שלו כותבת סיפור אהבה שהוא הכל חוץ מסיפור אהבה קלאסי. גובל בגועל ומיאוס, אוחז בקורא ללא הפסק, תזזיתי ומפרק. ספרות ישראלית במיטבה.

בדרך אל החתולים מאת יהושע קנז (הוצאת עם עובד): אני אוהבת את קנז, מאוד. את העולם שלו, את זוויות הראייה שלו, הגיבורות והגיבורים הייחודיים שלו ואת השפה הקולחת והסוחפת שלו.

מקהלה הונגרית מאת יגאל שוורץ (הוצאת כנרת זמורה ביתן) : אוטוביוגרפיה ושיעור עומק בספרות. שוורץ במיטבו, פורץ גבולות ז’אנריים, מתעלם במופגן מהקורקטיות, כותב על החולי והיופי, מנתח את עצמו ומשפחתו ואת עולם המילים הכתוב.

ילדים:

מאה ושש דרוריות חביבות מאת סמואיל מרשק ודניאיל חארמס (מרוסית הילה חבקין, הוצאת עם עובד): כאן

סדרת ממציאים ומגלים מאת תמר כוכב ותמי שם-טוב (הוצאת כנרת זמורה ביתן): על הכרך של אלברט איינשטיין כתבתי כאן

עיון:

יום שני מאת נסים קלדרון (הוצאת דביר ומכון הקשרים): על שירה ורוק ישראלי ועל כל מה שנמצא בתווך  במילותיו הנהדרות של קלדרון.

נפש ערומה מאת עדה למפרט (הוצאת ידיעות ספרים): בין עיון לסיפורת, בין פסיכולוגיה לרוח, בין אישי לכללי.

המדריך הישראלי להנקה מאת שלי גת, עינת טלמון וורד לב (הוצאת עם עובד): כאן