1) מהם הספרים האהובים עלייך?

בניגוד למצופה מאנשי ספרות,  אני לא שומרת ספרים שאני יודעת שלא אקרא שוב (ידעתם שבכל חודש יוצאים לאור כארבע מאות (!) כותרים חדשים?). הספרים שאני אוהבת הם אלה ששרדו את התקפי ה”כל מה שסתם עומד עף” וניצבים שלווים על המדף, שונים מאוד זה מזה: “שירה” של עגנון (המקבילה הספרותית בעיני לקפה או שוקולד משובחים),  ההוביט, הטרילוגיה של טולקין “שר הטבעות” (חוזרת אליו שוב בכל כמה שנים, אני חושבת שקראתי את כל הטרילוגיה שלוש פעמים), ספרי שירה של וולך, ויזלטיר והורביץ, מושאי הדוקטורט שלי, אבל היו שם גם לפניו. גבריאל גארסיה מארקס (כולל “לחיות בשביל לספר” שמומלץ לכל מי שאוהב ביוגרפיות ספרותיות, על דרכו והתפתחותו ככותב, מאלף ומאיר עיניים), סול בלו, היינריך בל, מאיר שלו, כמעט כל סדרת ספרי “מרגנית” ו”מר אל כאן אנה” בראשם (“ההבדל בין איש ובין מלאך הוא פשוט: המלאך הוא בעיקר מבפנים והבן אדם הוא בעיקר מבחוץ”) ו… התנ”ך. אין עליו.

200px-shira_3rd_edition

2) מהם ספרי הילדים האהובים עלייך?

הספרים הכי אהובים עלי הם ספרי ילדים, בגלל הצלילה לעולמות של תום, קסם, אצילות ויופי: פו הדוב, הרוח בערבי הנחל, המומינים, בילבי, כל סדרת האסופית, וכמובן כל ספרי אריך קסטנר.

0770000140032

3) מה הספר האחרון שקראת?

הספר האחרון שקראתי, ואקרא בו כנראה עד יום מותי (888 עמודים) הוא “2666” של בולוניו. העובדה שאיני מרפה ממנו למרות אורכו מדברת בעד עצמה. הבונוס: לא צפוי בקרוב משבר ה”שוב סיימתי ספר, עכשיו צריך ליצור יחסים עם ספר חדש” (רגע של תחושת עקירה וגלות). אם אצלח אותו אעבור ל”שידוך הולם” של ויקראם סת, ואני מסודרת גם לגלגול הבא…

%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94_-_26661

4) איזה ספר גרם לך לתהות על מה המהומה?

המהומה היא לרוב של היח”צן, ולא בהכרח אומרת משהו על הספר. ספרים טובים ישרדו לנצח, גם בשוך המהומות.

5) מי הם הסופרים האהובים עלייך?

כל אלה שהזכרתי עד עכשיו.

6) ספר שנתן לך השראה?

אחבר את השאלה הבאה שלך על ספר עיון מומלץ: “ציפור ציפור” של אן למוט. סופרת נפלאה ומנחת סדנאות כתיבה שכינסה את מה שהיא מגדירה כ”כל מה שאני יודעת על הכתיבה והחיים עד כה” בספר נפלא. עצות שלא יסולאו בפז בנוגע לתהליכי כתיבה, שהפכו לנכסי צאן ברזל בסדנאות הכתיבה שלי. לכבודה גם אחבר את השאלה הזו לשאלה נוספת: ספר שלא הוערך מספיק לדעתך – מדוע רק הספר הזה שלה תורגם לעברית? מה עם הרומנים?

213937

7) ספר עיון מומלץ?

ספר עיון נוסף שהולך איתי תמיד הוא “סיפור” של רוברט מק’י, ספר חכם עם הבנה עמוקה בנוגע לתפקידם של סיפורים בחיינו ושפע של כלים לכתיבה. atifa_finalk.fh9

8) מהם ספרי ה”גילטי פלז’ר” האהובים עליך?

האמת היא שזה פלז’ר נטול רגשות אשם, הרווחתי את הזכות הזו ביושר: מתוך שכחה ברוכה של כל כדורי המחויבויות שאני מג’נגלת, אני צוללת אל תוך ספרי הילדים האהובים עלי, מדמיינת שאני קוראת אותם בבקתת עץ בתוך האיורים הנפלאים, על כיסא נדנדה ישן, עם קנקן של חליטת לימונית ולואיזה שהכין לי ינשוף כדי לפנק אותי. אתם באים?

מתוך "הרוח בערבי הנחל"

מתוך “הרוח בערבי הנחל”

***

אוולין לוי היא מנחת סדנאות כתיבה, דוקטורנטית בחוג לספרות כללית באוניברסיטת תל אביב, מנהלת הוצאת סטימצקי, עורכת ספרות, מחברת טור ההדרכה לכותבים “המדריך לכותב” שהתפרסם ב”וואלה! תרבות”.

סדנה חדשה לכתיבה יוצרת בהנחייתה תפתח ב-30.11.16.

לאתר הבית של אוולין לוי לחצו כאן.

עוד על סדנאות הכתיבה:

הסדנה מיועדת למי שזקוק למסגרת תומכת, מלמדת ומפרה לכתיבה, בקבוצה קטנה ואיכותית.

בכל שנה אני פותחת קבוצה כזו, שהופכת במרוצת העבודה המשותפת למשפחה קטנה, וממשיכה לעבוד יחד זמן רב.

הסדנה מבקשת הן לשכלל את כלי הכתיבה היוצרת שלנו, (כן, אפשר ללמוד כתיבה) והן לפתוח את הדרכים אל החומרים הפנימיים הטמונים עמוק בתוכנו, באמצעות תרגילי כתיבה אינטואיטיבית.

לאורך שנות הנחיית הסדנאות נוכחתי לדעת שהשילוב בין הכתיבה היוצרת לכתיבה האינטואיטיבית הוא פורה ומרפא מאין כמותו, וכמעט בכל סדנה אני משלבת בין שני סוגי הכתיבה.

unnamed-2