1) מהם הספרים האהובים עליך?

“מיכאל שלי” מאת עמוס עוז. אפשר לסכם את עלילת הספר בשני משפטים, עיקר ההתרחשות היא פנימית בנפשה של הגיבורה. אני אוהבת את התיאורים ואת בחירת המילים המדוייקת. אחד התיאורים כה שבה את לבי, עד שציירתי אותו, והוא היה תלוי בחדרי מספר שנים.

“הטבלה המחזורית” מאת פרימו לוי. אוטוביוגרפיה המסופרת באמצעות סיפורים קצרים. לכל אחד מהסיפורים יש שם של יסוד מהטבלה המחזורית. מאחר שלמדתי לא מעט כימיה בתיכון ובאוניברסיטה, הרגשתי במהלך הקריאה שאני מצליחה להבין את הטקסט הספרותי לעומק בזכות הידע הזה, ושאני מצליחה להגיע לרובד עמוק בסיפור.

“העולם על פי גארפ” מאת ג’ון אירווינג, בגלל ההומור המטורף והשנינות שנשמרים גם כשהוא מספר על אירועים קשים ועצובים.

“חירות” מאת ג’ונתן פרנזן. ספר שמשלב בצורה מבריקה גם סיפור משפחתי וגם עיסוק בנושאים גלובליים עכשוויים, כמו תאגידי ענק, וטייקונים שגורפים רווחי ענק באמצעות שוד משאבי טבע.

“בעלת הבית” מאת נעה ידלין ו”בזעיר אנפין” מאת ירמי פינקוס. שניהם מתארים משפחות, וכל אחד מהספרים מצטיין ברגישות לניואנסים בשפת הדיבור ובעיצוב הדמויות, גם בחירת שמות הדמויות גאונית.

“עין החתול” מאת מרגרט אטווד. בגלל העיסוק באינטראקציה בין חבורת ילדות, ובגלל הילדות שנוכחת גם בבגרות.

956411

2) מהם ספרי הילדים האהובים עליך?

לא היו לי ספרי ילדים רבים. נרשמתי לספריה בכיתה א’, בכיתה ג’ כבר רציתי לקרוא ספרי נוער, אבל הספרנית לא הרשתה לי. נאלצתי לחפש ספרי קריאה במקומות אחרים. בביתם של סבי וסבתי הייתה ספריה גדולה, אחד מספרי הנוער הראשונים שמצאתי אצלם היה “האויב מבעד למיקרוסקופ” מאת ס’ קוזניצובה. הספר מתאר את חייו של לואי פסטר מילדותו ועד מותו. דמותו של לואי פסטר כבשה את לבי בזכות הדבקות במטרה, האידאליזם, והתרומה לחברה. בעקבות קריאת הספר התחלתי להתעניין במדעי החיים – תחום עניין שמלווה אותי עד היום.

מבין ספרי הילדים שהכרתי כבוגרת האהובים עלי ביותר הם “הנסיכה תבוא בארבע” מאת וולפדיטריך שנורה, ו”גוזל השלולית” מאת ג’ין ויליס. שני ספרים מלאי רגישות, אמפתיה וחמלה.

13883921_1083608618400524_821586908_n

3) מה הספר האחרון שקראת?

“כמעט שם” של רועי סלמן. גיבור הספר מזרחי, סבתא שלו גרה בשיכון, אבל נתונים אלה נמצאים ברקע, הם לא עניין לענות בו. אין גיבורים רבים כאלה בספרות הנוער, אבל יש קוראים רבים כאלה, והם מחפשים בספרים הד לחייהם. בספרי “לב היער” יש דמות של ילדה. בתיאור מקום מגוריה כתבתי: “עיירה קטנה מזרחית לכרמל, שורות-שורות של בניינים נמוכים, דירה קטנה” – תיאתי שיכון של בנייני רכבת, ואני מקווה שהוא ישמח כמה מהקוראים. נהניתי מספרו של סלמן בגלל הכתיבה המאופקת והרגישה.

981367

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

אני אוהבת מאוד את ספריו של עמוס עוז, אבל את הספר “סיפור על אהבה וחושך” התקשיתי לקרוא ולא סיימתי.

Sipur_Shel_Ahava_Vechoshec_-_Blue_Cover

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

“אנשים קטנים, גיבורים גדולים” מאת ג’יל סימנט. הסיפור מתרחש במשך 48 שעות, במנהטן הנתונה תחת איום טרור. סיפור שנון ומשעשע שמתובל בסאטירה דקה.

956356

6) מיהם הסופרים האהובים עליך?

עמוס עוז, מאיר שלו – אני נהנית מהשפה העשירה ומהתיאורים. נעה ידלין, נהנית מהשפה המדוייקת ומההומור. טובה ינסן – בגלל העולם שהיא בוראת במילים ובאיורים, הדמויות המגוונות, והקרבה לטבע. אמילי גראווט – סופרת ומאיירת לילדים, שכל אחד מספריה מצטיין בשילוב מושלם ויצירתי של טקסט ואיורים.

quote-a-person-can-find-anything-if-he-takes-the-time-that-is-if-he-can-afford-to-look-and-while-he-s-tove-jansson-240253

7) ספר שנתן לך השראה?

כשהייתי ילדה נהניתי לצייר יצורים דמיוניים. בגיל 13 נתקלתי בספר “מכפראש עד רגלאצבע” של הליברטר, ומהספר הזה למדתי שזה בסדר גמור להמציא יצורים, יש עוד אנשים, ואפילו מבוגרים, שאם הם מציירים בעלי חיים לא מדובר בסוסים דוהרים בשקיעה, או בטיגריסים חשופי שיניים. הספר נתן לי לגיטימציה להמשיך בתחביב המוזר שלי, ואפילו להתפרע יותר.

2986

8) ספר עיון מומלץ?

לא ממש ספר עיון, אלא אוסף רשימות: “תוגת הישראליות” מאת דורון רוזנבלום. ספר שופע אבחנות דקות ותובנות על אודות החברה הישראלית, שנון ומעורר מחשבה.

5190

9) מהם ספרי ה-“גילטי פלז’ר” האהובים עליך?

 הזמן יקר לי, אין לי יכולת ליהנות מבזבוז שלו, אני קוראת רק ספרות איכותית.

***

 

רונית ש’ דינצמן היא כותבת ומאיירת. בוגרת לימודי ביולוגיה באוניברסיטה העברית. בעבר עסקה בקופירייטינג. איוריה הוצגו ביותר מעשר תערוכות קבוצתיות. ספרה הראשון “הדינוזאור מרמת-גן” יצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד ונכלל בין מומלצי מצעד הספרים. בימים אלה רואה אור ספרה השני, “לב היער”, בהוצאת מפרש (הוצאה עצמית).

עוד על “לב היער”:

“לב היער” מספר את סיפורה של פיה שמגלה את עוצמת כוחות הקסם שלה ומסרבת למלא את התפקיד שיועד לה. היא עוזבת את קהילת הפיות ועוברת להתגורר לבדה בקצה היער. סכנות רבות מאיימות על חייה – בני אדם, שֵׁדָה טורפת ואיתני טבע – אבל היא מצליחה להיחלץ מהן בעזרת תושייה, יצירתיות, תבונה ואומץ. רגע לפני שהיא עומדת לקבל החלטה שתשנה את חייה, המלכה מגלה לה סוד, ומתברר לה שכל מה שחשבה שהיא יודעת אינו נכון.

הסיפור מתרחש ביערות הכרמל במשך שנה בדיוק, חילופי העונות מניעים אותו, והטבע המקומי מתגלה בו במלוא עושרו.

“לב היער” הוא ספר מרגש, מותח ומלא קסם. גיבורת הספר היא לוחמת צדק אמיצה, גיבורת־על זעירה, דמות מעוררת השראה שתיחרת בלבבות הקוראים הצעירים ותהדהד בנפשם זמן רב לאחר סיום הקריאה.

גילאי 9-12. מחיר קטלוגי: 64 ₪

cover_lev_hayaar_front02