1) מהם הספרים האהובים עליך? 

בחרתי בשלוש דוגמאות שונות זו מזו:

אני אוהב את “קרוב להפליא ורועש להחריד” של ג’ונתן ספרן פויר. מה שאהבתי בספר זה שהוא מיועד למבוגרים אבל הגיבור הוא ילד. זה משהו שאני אוהב באופן כללי בספרים למבוגרים. באותה תקופה גם התעניינתי מאוד באסון התאומים, כי יש לי איזה אישיו עם מטוסים, אז זה בכלל תרם לעניין שלי בספר.

“סופו של מיסטר Y” –מאת סקרלט תומס. הייתי ביריד ספרים והעטיפה של הספר מייד משכה אותי. קראתי את הטקסט של גב הספר, שם כתוב שמסופר בו על ספר שכל מי שקרא אותו מת, וזה עבד עלי… הסתקרנתי מאוד, הוא היה נראה לי כמו אגדה מכ(ו)שפת, והוא אכן כזה. אני אוהב אימה, מתח ואפלה, ויש בו את כל אלו, ובעלילה שלובים ריאליזם ופנטזיה. סיימתי אותו בקריאה אחת. הייתי צעיר כשקראתי אותו, מעניין מה אחשוב עליו היום…

“דושינקא, נשמה” מאת איריס אליה כהן. יש לי קשר אישי לספר כי הלחנתי קטעים מתוכו בפרויקט מיוחד, שנבע מהחיבור שלי לכתיבה של איריס. אני אוהב את יכולת התיאור המרשימה שלה, את הנושאים שהיא עוסקת בהם ואת רוחב היריעה לצד הירידה לפרטים ולנפש הדמויות.

2) מהם ספרי הילדים האהובים עליך?

“הקוסם מארץ עוץ” מאת פרנק ל. באום. אני זוכר שהדמות של דורותי נתפסה בעיני כילדה חזקה ומעוררת השראה. המסע שהיא עברה והחברים שהיו לה – קינאתי בזה בתור ילד, ורציתי גם לעבור מסע מלהיב כל כך ולהכיר חברים כאלו.

“צמרמורת” מאת ר. ל. סטיין. את ספרי “צמרמורת” הייתי קורא באופן קבוע ובאדיקות בתור ילד.  אהבתי את האימה ואת הפחד, שהיו אפקטיביים מאוד עבורי כילד. אפשר לומר שהייתי מכור לז’אנר הזה. הספרים הצליחו להפחיד אותי באמת וגרמו לי להרגיש בתוך ההתרחשות של הסיפור. הספרים הללו היוו עבורי מפלט יותר מאשר סיפורים ריאליסטיים-רגשיים. היום אני יודע לזהות שאלו לא ספרים מוצלחים מבחינה ספרותית, אבל יש לי מקום חם בלב בשבילם.

“פיטר פן” מאת ג’יימס מתיו ברי. האמת שהגעתי אל הספר בעקבות סדרת האנימציה, שהיתה אחת האהובות עליי בתור ילד. אני זוכר שהופתעתי מכך שהספר שונה מהסדרה, אבל בכל זאת עדיין הרגשתי שהוא חלק בלתי נפרד ממנה, כאילו הוא ממשיך אותה.

“אחותי גרה על מדף האח” מאת אנאבל פיצ’ר. עליו ארחיב בהמשך השאלון.

550-94b

3) מה הספר האחרון שקראת?

“עמודו” מאת חנה ליבנה. ספר רגיש במיוחד שמתואר היטב וגורם למחשבות ולתהיות רבות. בזמן הקריאה הרגשתי כאילו הסופרת נמצאת לידי ומספרת לי את הסיפור. חנה לבנה מציגה בספר הזה כתיבה מיוחדת מאוד, מלאת חכמה. כיף להיתקל בספרים כאלו.

עמודו - עטיפה קדמית

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה‘?

“שומרת אחותי” מאת ג’ודי פיקו. למרות שזה סיפור מלא דרמה רגשית, בשורה התחתונה הוא שעמם אותי.

2048110_31

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

“גדולות וכחולות כמו הים” מאת תמי לבנת מלכה. מדובר בקובץ סיפורים קצרים, שראה אור כספר דיגיטלי. הוא אמנם קיבל ביקורות טובות ושבחים רבים, אבל אני חושב שמגיע לו יותר. כל סיפור בספר עומד בפני עצמו, אך היופי הוא שלמעשה הסיפורים משלימים אחד את השני, ויש קו מחבר ביניהם מבחינת הנושאים ואפיון הדמויות והמסע הפנימי שכל אחת מהן עוברת. זו כתיבה נפשית מאוד, שעוררה בי תחושות חזקות.

bigandblue_cover

6) מיהם הסופרים האהובים עליך?

חוה ניסימוב, איריס אליה כהן – הכרנו דרך היצירה שלהן ועשינו פרויקטים משותפים, אבל בלי קשר לפרויקטים, אני מעריך אותן כסופרות ואוהב את הכתיבה של שתיהן. יש עוד רבים – זה משתנה כל הזמן.

 

7) ספר שנתן לך השראה?

“אחותי גרה על מדף האח” מאת אנאבל פיצ’ר. הספר הכי יפה בעולם, לדעתי. הספר היחיד שגרם לי לבכות ממש. ספר שנשאר אתי במובן הכי עמוק, והיווה השראה עבורי. בגלל דמות הילד הרגיש, ששואל שאלות, שהלב שלו גמיש והנפש שלו תמימה; בגלל שאנאבל פיצ’ר הראתה לי איך אפשר לכתוב סיפור לבני ובנות נוער אבל יחד עם זאת לגעת במקום רגשי אוניברסאלי כך שכל אחד יוכל להתחבר לסיפור.

961734

8) ספר עיון מומלץ?

אני לא קורא ספרי עיון, אז אנצל את ההזדמנות להמליץ על הספר “פינת ליטוף” של אילנה זפרן – מקבץ של טורים שאיירה וכתבה בפינה הקבועה שלה ב”הארץ” בכיכובם של החתולים רפי וספגטי. גם לי יש שני חתולים וחיבה עזה לחתולים באופן כללי, אז זה התאים לי בול.

976523

9) מהם ספרי ה-“גילטי פלז’ר” האהובים עליך?

אני מניח שרק אחד יספיק – למריה קארי יש שיר שאני מאוד אוהב, שנקרא All I want for Christmas is you. זה שיר הכריסמס הכי מצליח בכל הזמנים, ומאריה היא אהבת נעורים שלי, עד היום. השנה היא הוציאה אותו כספר מאויר (רק במקום בחור, הגיבורה רוצה כלכלב). היא מככבת בספר, כמובן, ואני פשוט נהנה לראות אותה מאוירת וחגיגית כל כך.

mariah-carey-01-600

***

רועי סלמן הוא מוזיקאי, מלחין וזמר. יליד בת ים וכיום מתגורר בתל אביב. “כמעט שם” (הוצאת טל מאי) הוא ספרו הראשון.

לעמוד הספר “כמעט שם” באתר ההוצאה לחצו כאן.

עוד על הספר:

זוהר בן ה-13 מנסה למצוא מקום שבו ירגיש שייך. פעם אחר פעם הוא עושה את הדרך הארוכה מבת ים לבאר שבע בלי שאף אחד יֵדע, כדי לנסות לחשוף את מה שמסתירים ממנו. ברקע הסיפור המסתורי והמותח הזה יש טרגדיה ששיבשה הכול ויצורים מאיימים המופיעים בסיוטים של זוהר ורודפים אותו.

האם זוהר ינצח את השחור והלבן? מי יעזור לו לגלות את עצמו מחדש? והאם הוא ימצא סוף-סוף בית?

כמעט שם הוא רומן הנעורים הראשון בסדרת פרא לספרות מקור עכשווית, המביאה לקוראות ולקוראים קולות חדשים ולא שגרתיים.
המטרה היא להציג יצירות ספרותיות מאתגרות, רגישות ויוצאות דופן מבחינת הסגנון והנרטיב המקובל, ולהפגיש את הקוראים הצעירים עם דמויות בלתי נשכחות וסיפורים מיוחדים.

עטיפה סופית