אני מעתיק לכם את ההודעה לעיתונות של פסטיבל חדש לשירה בשם “תיקון” שיערך מיום חמישי הקרוב ברחבי הארץ (בחלק הראשון יש הסברים על הסיבות להקמת הפסטיבל ולאחר מכן פרטים על האירועים עצמם). יוזמות הפסטיבל: טל ניצן, ד”ר דורית שילה, ענת שרון בלייס, לי ממן, אילנה שחף, תמר וייס, לאה קליבנוף-רון, ריקי כהן וד”ר נטלי תורג’מן. 

לאתר האינטרנט של הפסטיבל לחצו כאן


‘תיקון’, פסטיבל חדש לשירה ישראלית, ייערך בתחילת חודש יוני ברחבי הארץ בהשתתפות עשרות משוררות ומשוררים.

‘תיקון’ נולד ממחאה כפולה: התנגדות משוררים למינויו של בני ציפר למנהל פסטיבל מטולה, בעקבות טורו האחרון בעיתון ‘הארץ’ שבו הצדיק והאדיר ניצול מיני של מעריצות צעירות על ידי אמנים, ומחאה ארוכת-שנים של נשים כותבות על הדרתן הנמשכת ממוסף ‘הארץ’ לספרות, שציפר עורכו זה קרוב לשלושה עשורים. בתגובה לטור ההוא התעוררה מחאה חסרת תקדים בשדה השירה בישראל: למעלה מ-120 משוררות ומשוררים, נכון להיום, הצהירו שיסרבו להשתתף בפסטיבל מטולה כל עוד ציפר מנהלו.

בין השאר נכתב באותו גילוי דעת: “המסר הזה, הקושר בין יצירה ובין ההיתר להסב סבל, מדהים באלימותו, והוא חמור במיוחד ממקלדתו של אדם בעל כוח והשפעה בשדה הספרות והתרבות. המחשבה שאדם זה הקורא להתרת ניצול מיני של נערות ונשים, שלא לומר מתן לגיטימציה לאונס … הוא מנהל פסטיבל השירה במטולה, מעוררת צמרמורת.”

לאחר החלטתה התמוהה של הוועידה האמנותית של פסטיבל מטולה להשאיר את מינויו של ציפר על כנו, קם ‘תיקון’ כפסטיבל אלטרנטיבי עצמאי, לא ממוסד ולא מתוקצב, על טהרת ההתנדבות. בין השאר, ‘תיקון’ נותן מענה לאוהבי שירה שהצהירו שלא יבואו לפסטיבל בניהול ציפר, וכן למשוררים הרבים שחתמו על גילוי הדעת ובכך ביטלו מראש את האפשרות שישתתפו בפסטיבל מטולה בניהולו.

ביחס הפוך לנוכחות המזערית של יוצרות נשים במוסף ‘הארץ’ לספרות, פסטיבל ‘תיקון’ מבטא כוח נשי, הן בעריכתו ובהפקתו על ידי נשים והן ברוב נשי בקרב המשתתפים.

מניפסט ‘תיקון’:

בליבו של פסטיבל ‘תיקון’, שירה שלוחה מן הפְּנים אל המרחב שבינינו; שירה שמבקשת להתייצב פָּנִים אֶל מוּל פָּנִים, להפגיש פְּנִים בִּפְנִים. זוהי שירה שפּניה למגע אנושי, לחירות, לתיקון. לקראת חג השבועות, נתכנס יחד כדי שלא נתכנס אל עצמנו, ונחגוג שירה.

פסטיבל ‘תיקון’ נולד ממחאה ולבש צורת חגיגה. ראשיתו בתגובתנו להתבטאות חמורה ואלימה, אחת מני רבות, שאנו מסרבות ומסרבים לשתוק מולן ומול השקפת העולם המגולמת בהן. כל עוד בראש פסטיבל מטולה לשירה עומד מי שהעז להצדיק פשע בשם האמנות, והנהלת הפסטיבל מתייצבת מאחוריו, לא נוכל ליטול בו חלק – כמשוררות ומשוררים וכקהל.

במקום זאת בחרנו ליטול אחריות, לחתור לתיקון, לתת במה לשירה שחוגגת את כבוד האדם – ליזום אירוע שבו נוכל לומר שירה בלב שלם. ‘תיקון’ הוא פסטיבל שירה עצמאי, ללא כל תמיכה מוסדית. האירוע רב-המשתתפים, שיזמו והפיקו משוררות ומשוררים, ייפתח בדרום, בסופשבוע בשדה בוקר, וימשיך משם לחיפה, לתל אביב ולירושלים בשלושה ימים עוקבים.

‘תיקון’ ייערך בארבעה מוקדים בארץ, במועדים שונים:

בסוף השבוע של 2-3-4 ביוני – פסטיבל ‘תיקון’ לשירה ושירה קולנועית במדרשת שדה בוקר.

בין המשתתפים: חמוטל בר-יוסף, נעם פרתום, עודד פלד, רפי וייכרט, דניאל עוז, רות נצר, דורית וייסמן ואחרות.  בקולנוע: נורית אביב, נדב לפיד, עמרי ליאור ועוד.  מוזיקה: עדיה גודלבסקי בנבל ושירי משוררים. אירועים מיוחדים: מחווה לישראל אלירז, מפגש עם עמוס עוז לרגל חמישים שנה ל”ארצות התן” ול”מנזר השתקנים”, אירוע הוקרה לשירה הערבית, מפגש כותבי אפוריזמים בעקבות קפקא, יריד ספרי שירה ועוד.

ביום ד’ 8 ביוני, 19:30 – פסטיבל ‘תיקון’ בגלריית האגף בחיפה, העיר התחתית.

ינחו: המשורר יובל פז והשחקנית ראסיה פרו. בין המשתתפים: לאה פילובסקי, חמזה גנאים, דנה אמיר, היאם אבו אלזף, סיגל בן יאיר, ענת שרון בלייס, מיטל נסים ואחרות. מוזיקה: רקפת אמסלם. דוכן ספרי שירה: ‘קרון הספרים’.

ביום ה’ 9 ביוני, 20:00 – פסטיבל ‘תיקון’ בסטודיו קנטי בפלורנטין, תל אביב.

ינחו: המשוררים דנה לובינסקי ועינאד אזברגה. בין המשתתפים: תהל פרוש, נוית בראל, רג’אא נטור, שחר מריו מרדכי, מחמוד אבו ערישה, הדס גלעד, אלי הירש, אילה בן-לולו, ענת לוין, יודית שחר, לורן מילק, עדי עסיס ואחרות. מוזיקה: חבורת ‘אטומיק’. אקורדיון, שירה וספוקן וורד: נטע וינר ויונתן קונדה.  דוכן ספרי שירה: ‘סיפור פשוט’.

ביום ו’ 10 ביוני, 11:30 – פסטיבל ‘תיקון’ בבית הנסן, ירושלים.

ינחו: המשוררים לאה קליבנוף-רון וגיא פרל. בין המשתתפים: גבריאלה אלישע, אלמוג בהר, סיון הר-שפי, איתי עקירב, ענבל אשל-כהנסקי, נחום פצ’ניק, חגית חוף ואחרות. מוזיקה: להקת ‘כריכה רכה’ בשירי משוררים.