1) מהו הספר האהוב עלייך?

 יש הרבה, והבחירה כמעט בלתי אפשרית, אבל ספרים שאני חוזרת לקרוא, ונהנית ללמד אותם וללמוד עליהם תמיד הם: “תשעה סיפורים” מאת ג.ד סלניג’ר, “מאה שנות בדידות” מאת גבריאל גרסיה מרקס, “הדוד פרץ ממריא” מאת יעקב שבתאי, “הדקדוק הפנימי” מאת גרוסמן, “קול צעדינו” מאת רונית מטלון.

951236

2) מהו ספר הילדים האהוב עלייך?

יש הרבה ספרים וקשה לבחור, אבל אני מאוד אוהבת את הספר “פחדרון בארון” שכתב וצייר מרסר מאיר. הספר מדבר על פחדים, כאלו שרוב הזמן אנחנו קוברים בארונות, ואיך אפשר להתמודד איתם. הילד המתוק שבסיפור יורה במפלצת “הפחדרון” שהסתתר בארון שלו, ואז מגלה שהוא בעצם מלא רוך ומתיידד עמו. סיפור חכם ומלא הומור שמספר לילדים (ולהורים שלהם) איך אפשר להתיידד עם הפחדים שלהם.

250px-פחדרון_בארון

3) מה הספר האחרון שקראת?

אני נמצאת בתקופה של התמכרות לספריה ולסיפוריה הקצרים של זוכת פרס נובל לספרות, אליס מונרו. קראתי ברצף אחד אחרי השני את “בריחה”, “יותר מדי אושר”, “חיים יקרים” ו”משהו שרציתי לספר לך”. הגדוּלה שלה כסופרת טמונה בכך שהיא מספרת לי דברים על עצמי שלא ידעתי קודם.  ספר שמחכה לי בהיכון על המדף לקריאה הוא “בדידות מזהרת” של עמיחי שלו.

967941

4) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

לצערי אין התאמה בין איכותו של הספר לבין כיכובו בתקשורת. ספרים נהדרים מתפספסים, וספרים בינוניים זוכים להד תקשורתי. מבחן הזמן יכריע מי מהם שרד.

5) מיהו הסופר/משורר האהוב עלייך?

מאוד אוהבת את המשוררת יונה וולך. בזכות השירה הצלולה והבלתי מתפשרת שכתבה, בזכות המקוריות והחידוש, ובעיקר בזכות שהעזה להגיד את האמת “שעברית היא סקס מניאקית” ושהיא “מציצה מבעד לחור המנעול”.

4266

6) ספר עיון מומלץ?

“האבולוציה של האהבה” מאת ד”ר עדה למפרט (האוניברסיטה המשודרת). למפרט טוענת שהאהבה היא תופעה חדשה שנבררה על ידי האבולוציה בשל תרומתה לשמירה על הצאצאים. האוהבות הראשונות היו אמהות ממשפחת היונקים (איך לא?). בתהליך אבולוציה של האדם התרחבו מאוד היכולת לאהוב והצורך להיות נאהב, עד שהפכנו כולנו למבקשי אהבה סדרתיים. הזווית של למפרט מאפשרת מבט מדעי, חף מרגשנות ומסנטימנטליות על התהליך.

9792

 

***

כנרת רובינשטייין, ילידת 1979, בעלת תואר שני בספרות עברית (האונ’ העברית) ומלמדת כתיבה יוצרת. לאחרונה ראה אור ספרה השני, “חבלי הלידה של הירח” בעריכת עמיחי שלו ובהוצאת פרדס. 

לעמוד הספר באתר ההוצאה לחצו כאן

עוד על הספר:

קובץ הסיפורים “חבלי הלידה של הירח” פורש קשת ענפה של דמויות שלכאורה מצבן בחיים יציב. הן לא רעבות ללחם, בדרך כלל יש להם בן זוג קבוע, ואין להן גם שאיפות יותר מדי גדולות. אבל בכל זאת, תמיד מתרחש משהו קטן, לא בהכרח דרמטי, שמתחיל לשבש את אותה” יציבות לכאורה”, לכרסם בקורדינטות של ההווייה ,להציב אותן מול מראה נחושה המוכיחה להן שוב ושוב כמה שבירים ואשליתיים הם החיים, וכמה חמקמקה היא האהבה. בכל הסיפורים הדמויות עוברות בתחנות המעבר של החיים. אם אלו גבר ואישה שמתחתנים מהסיבות הלא נכונות, אם זו פרודה טרייה המבקשת נחמה בזהות של אישה אחרת, או בחור מאוהב המסתבך בניסיון לעזור לחבר חולה. ברגעי הסף של השינויים, הן מתנדנדות ,פגיעות וחשופות אך דווקא ברגעים הללו גם בוקעת מהן אמת מתריסה, כואבת, חד פעמית.

כנרת רובינשטיין כבר הוכיחה ברומן הקודם שלה, “תיבת נוח” כישרון מרשים לתאר בדייקנות ורגישות את מצב האדם, והיא ללא ספק מוכיחה זאת גם ב’חבלי הלידה של הירח’ ואף יותר מזה.עמיחי שלו, עורך הספר

חבלי הלידה של הירח. עטיפה1