1) משרד החינוך פסל את הספר “גדר חיה” של דורית רביניאן מחשש שיעודד התבוללות. כאן אפשר לקרוא את תגובתה של רבניאן. בהמשך התברר כי חל זינוק בביקוש לספר וכי תודפס מהדורה נוספת שלו (עברית)

2) הוכרזה הרשימה הארוכה של פרס ספיר (עברית)

3) הוכרזו הזוכים בפרס ראש הממשלה (עברית)

4) כתבה שהכנתי עבור וואלה על הספרים שבלטו השנה בעולם דובר האנגלית. אני כתבתי על 7 ספרים כאלה, וביקשתי ממאיה ערד, רותו מודן, נטע גורביץ ודניאל עוז לספר על ספרים שהם קראו ואהבו (ספרים באנגלית שיצאו ב-2015) (עברית)

5) כמה ספרים שקראתי ואהבתי בשנת 2015 (עברית)

6) איילת כהן (NRG) מסכמת את השנה בספרות (עברית)

7) חיי מדף – הטור השבועי שלי בוואלה שמביא חדשות ספרות מרחבי העולם. והשבוע: שנת 2015 בשוק הספרים – נשים שולטות, התחזקות במכירות ספרים מודפסים; הסופרת רבקה סולניט יוצאת נגד גברים שמנסים להסביר לה איך צריך לקרוא את “לוליטה”; 188 רומנים נוצרו בידי מחשבים במסגרת תחרות מתכנתים; הגרסה הטלוויזיונית של “באיוולף” תעלה בבריטניה בשבוע הבא; אליזבת גילברט (“לאכול, להתפלל, לאהוב”) ושריל סטרייד (“Wild”) גייסו מיליון דולר למען פליטים סורים ועוד ועוד (עברית)

8) הניו יורק טיימס בחר את עטיפות הספרים היפות ביותר לשנת 2015 (תמונות, אנגלית)

9)השבוע בקורא בספרים: ראיון שערכתי עם עדנה שמש בעקבות ספרה השלישי “הוֹטֶל מלטה” (הוצאת הקיבוץ המאוחד)סיפורים מן הפרובינציה: בעלי חנות הספרים “מילתא” ממליצים על ספריהם של אלכסנדר מק’קול סמית ועמוס עוזסיפור קצר: “כֹּל מָה שֶׁיִּשָּׁמֵט מִיָּדַי, יִנָּתֵק” מאת מיכל טורנובסקי (עברית)

10) בגרמניה יש מכונות אוטומטיות שמכניסים אליהן מתנות שאנחנו לא רוצים, ומקבלים ספר בתמורה (תמונות, אנגלית)

10552621_827931527351637_1153691200759696523_n

 

11) בהמשך לכתבה על הספרים הבולטים בעולם לשנת 2015, גדי גולדברג הזכיר לי שמאיה פלדמן תרגמה סיפור קצר אחד מתוך ספרה של לוסיה ברלין (שנכלל ברשימה שלי) (עברית)

12) ספרים חדשים (עברית)

13) 10 ספרים שכדאי יהיה לקרוא ב-2016 (אנגלית)

14) 10 ספרים ששרדו את הצנזורה של משרד החינוך (עברית)

15) מיה סלע כותבת על פרשת דורית רביניאן: “על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על ליאת וחילמי?” (עברית)

16) שני נוי (מאקו) הייתה בערב פואטרי סלאם (עברית)

17) ספרנים תובעים את ממשלת בריטניה על הנסיון לסגור ספריות רבות (אנגלית)

18) אורי כהן (ישראל היום) על סופרים שמפרסמים את יצירותיהם ברשתות החברתיות (עברית)

19) מסורת איסלנדית ותיקה – לתת ספרים במתנה בערב חג המולד ולבלות את כל הלילה בקריאה שלהם. הנוהג הזה הופך את החודשים שלפני החג לחודשים העיקריים שבהם נמכרים ספרים, וכל משק בית מקבל קטלוג של כל הספרים כדי שיוכל להזמין ממנו (אנגלית)

20) סרטון פארודי מתאר את דונלד טראמפ כגריניץ’ שגנב את חג המולד מספרו של דקוטור סוס (וידאו, אנגלית)

 

21) הסופר ג’יימס פטרסון תורם 2 מיליון דולר לספריות ולחנויות ספרים עצמאיות (אנגלית)

22) בספריה הציבורית בניו יורק הקימו דוכן מיוחד ובו ספרן ייעודי שימליץ על ספרים לפי טעמכם האישי (בארץ זה דיי טריוויאלי, לא?) (עברית)

23) 12 ארגוני צדקה ספרותיים שמנסים לשנות את העולם (אנגלית)

24) נדב נוימן כותב על פשטנות ושכפול בשירה הזהותנית הישראלית (עברית)

25) תמר מרין ממליצה על 5 ספרים (עברית)

26) 10 משפטים מלוכלכים שמופיעים בספרים ילדים אהובים (אנגלית)

27) ליאור טרנטו מסכמת גם היא את השנה בספרות העולמיתמירב גולן (אימגו) וגלית חתן (גט א לייף) בוחרות את הספרים האהובים עליהן השנה (עברית)

28) בגרדיאן התפרסמה כתבה על “10 מטבחים בספרות” (עברית)

29) 22 ספרים שמארק צוקרברג חושב שאתם צריכים לקרוא (אנגלית)

30) ולסיום – לקראת פינה חדשה שעתידה לקום בקורא בספרים, ביקשתי מהמשוררת הילה להב לשלוח לי סרטון שבו היא מקריאה שיר שלה כדי שאוכל לעשות עליו כל מיני ניסויים בעריכת וידאו. כשסיימתי לנסות (אם תפעילו את הכתוביות תראו שהן בהולנדית למשל) והבנתי עוד כל מיני דברים, שאלתי את הילה אם אפשר להפוך אותו לפומבי. היא אישרה. אז הנה לפניכם השיר “אולי זו הקרקעית” מתוך הספר “יחידה” של הילה להב (הוצאת הקיבוץ המאוחד) ובכיכובו של מבקר הספרות החשוב של המאה ה-21 מקי מסר (וידאו, עברית)