1) מהם הספרים האהובים עלייך?

“הנאוה לאדון” מאת אלבר כהן, ספר נפלא על האהבה וסופה, “המאהב” מאת מרגיט דורא, “הרוזן ממונטה קריסטו” מאת אלכסנדר דומא, בזכות העלילה הנפלאה, וכמובן התנ”ך – מקור השראה נצחי.

2) מהם ספרי הילדים האהובים עליך?

“הנסיך הקטן” מאת סנט אכזופרי, וכל ספריו של רואלד דאל שהם מאוד מצחיקים.

18583

3) מה הספר האחרון שקראת?

“Tarédant Sous protectorat” מאת אמי בוגנים, סופר נפלא, בעיני הוא הבשביס זינגר של מרוקו.

C1_Tar_dant_2_

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

“האחים קרמזוב” מאת דוסטויבסקי, אבל כמובן, זהו ספר מצוין.

haahimkaramazovA

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

“Qu’est-ce que le contemporains” מאת ג’ורג’יו אגמבן. לו היינו קוראים היטב את הספר הקטן הזה, היינו מודעים יותר למה שקורה לנו באירופה.

qu'est ce que le commandement_Bibliotheque

 6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

פיליפ רות. הוא אמן הסיפור.

quote-history-is-a-nightmare-from-which-i-am-trying-to-awake-philip-roth-158810

 7) ספר שנתן לך השראה?

“שם הורד” מאת אומברטו אקו.

399932

 8) ספר עיון מומלץ?

“בראש של ולדימיר פוטין” מאת מישל אלטצ’צינוף, ספר מצוין וחשוב על הרקע הפילוסופי של פוטין.

dans-la-tete-de-vladimir-poutine-michel-eltchaninoff_5206821

***

אלייט אבקסיס נולדה בשטרסבורג בשנת 1969 למשפחה יהודית ממוצא מרוקאי. בצעירותה למדה פילוסופיה בפריז במוסד היוקרתי “אקול נורמל סופרייר” ושימשה כמה שנים כמרצה באוניברסיטה של קאן. ספרה La répudiée (“המגורשת”) זכה בפרס הספרותי Prix des écrivains croyants והיה בין המועמדים הסופיים לפרס הרומן של האקדמיה הצרפתית. כחלק מהתחקיר שעשתה לקראת כתיבתו חיה אבקסיס בשכונת מאה שערים בירושלים. הספר אף עובד לסרט בשם “קדוש” (1999) בידי הבמאי עמוס גיתאי. ספר נוסף של אבקסיס שעובד לסרט הוא Un heureux événement (“אירוע משמח”), של הבמאי הצרפתי רמי בזנסון. ספריה תורגמו לשמונה-עשרה שפות. בימים אלה רואה אור בתרגום לעברית ספרה “באין לי מולדת” (מצרפתית אילן פן, הוצאת פן). 

לעמוד הספר “באין לי מולדת” באתר ההוצאה לחצו כאן

עוד על הספר:

עד לפני כמה שנים יצאתי לרחוב כשמגן דוד תלוי על צווארי. הייתי גאה בשמי, אסתר וידל, ולא הנמכתי את הקול כשאמרתי אותו בסניף בדואר. לא היינו בסכנה בעיר. לא תקפו אותנו ביציאה מבית הספר, מבית הכנסת או מהבית. לקרוא למישהו ‘יהודי מלוכלך’ היה איסור חברתי. לא העליתי על דעתי שייתכנו בפריז מהומות נגד יהודים שבהן יונפו סכינים, מחבטי בייסבול ומוטות ברזל. אם לומר את האמת, לא האמנתי שיבוא יום ואשמע בהפגנות צעקות ‘מוות ליהודים’.”

באין לי מולדת הוא רומן חשוב שנכתב בסערה של עצב וזעם על רקע האנטישמיות הגואה בצרפת. הפגנה אלימה בפריז בזמן מבצע ״צוק איתן״ היא שהובילה את הסופרת היהודייה אלייט אבקסיס לכתוב את הרומן שמתאר מורה יהודייה המבוהלת מגל האנטישמיות בצרפת, ומהרהרת בעליה. 

הספר המסקרן מעורר הדים בצרפת, זוכה להצלחה בחנויות מיומו הראשון ובתוך שבועיים בלבד הפך לרב מכר. מיד עם צאתו  לא איחרו להגיע תגובות וביקורות רבות ומגונות בכל אמצעי המדיה, גם ממבקרים וגם מקוראים, כשאף אחד לא נשאר אדיש לחוזקו של הספר ולרגשות שהוא מעורר. ברשת החברתית זכה לאלפי תגובות ושיתופים.

עטיפה_באין_לי_מולדת