1) מהו הספר האהוב עלייך?

“שלך סנדרו” של צבי ינאי. הספר הזה מרגש אותי במיוחד לאור העובדה שאני מנחה אנשים לארוג פיסות חיים לסיפורים. יש בו שילוב נפלא של מכתבים אותנטיים עם כתיבה מאופקת אך מורכבת ועשירה כל כך מבחינה רגשית וספרותית.

206350

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

“נהדר שאתה מאושר” של סם מֶקבְּרַטני . ספר המבטא באופן פשוט, תמים ואמיתי את המתח הבסיסי ביחסי אם-ילד. מצד אחד הרצון העז שלנו, האימהות, שהילדים יהיו כל הזמן מאושרים, ומצד שני, הם – ילדינו – חשים את כובד הרצון הזה ומערימים עלינו. ואז יש מן משחק כזה: אני אעשה הכול בשבילך רק בבקשה-בבקשה תהיה מאושר! והוא – אני אהיה מאושר ברגע שתרדי ממני עם מאמץ היתר שלך.

145364

3) מה הספר האחרון שקראת?

“מירוץ שליחים” של אריאלה גולדמינץ. התענגתי על הכתיבה שלה ועל הדימויים, כמו על עוגות עשירות וטעימות – מסוגן של אלו הממלאות את הסיפור.

975063 (1)

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

“אמנות ההקשבה לפעימות הלב” של  יאן־פיליפ סנדקר. למרות תיאורים מרגשים וכתיבה יפה, הייתה לי תחושה שנקלעתי לאגדה לא בשלה.

אומנות-ההקשבה

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

“מעשה ביצירה” של ריבה פרי.

ספר מרתק של פסיכותרפיסטית, המטפלת בהבעה ויצירה, ששוזר סיפורים אנושיים, עם אגדות ומיתוסים. בעיני הוא שווה ערך ל”רצות עם זאבים” המפורסם.

41617

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

אהרון אפלפלד. כתיבתו ממש מתנגנת בתוכי – כמו מנגינה נוגה של כמיהה וגעגוע לנשגב ולבלתי אפשרי. למרות שתמיד זהו אותו סיפור בעצם  – אני לא מחמיצה אף ספר שלו.

quote-the-holocaust-is-a-central-event-in-many-people-s-lives-but-it-also-has-become-a-metaphor-aharon-appelfeld-65-76-64

7) ספר שנתן לך השראה?

“אושר סמוי” של קלאריס ליספקטור. סופרת ברזילאית שכתבה בין השאר סיפורים קצרים. הייתה לה יכולת לתאר רגעי תובנה מכוננים באופן שמרגש אותי כל פעם מחדש.

36579

8) ספר עיון מומלץ?

“הנאום האחרון של משה” של מיכה גודמן. מעבר להצפת שאלות פילוסופיות רלוונטיות בתחום המוסר האישי והחברתי, הספר כתוב בצורה מרתקת ומעוררת מחשבה. הוא מחבר בין עבר, הווה ועתיד ומוכיח שאין חדש תחת השמש ותחת הקרקפת.

973332

***

שלומית מירון – מנחה סדנאות לכתיבה אינטואיטיבית ואת הסדנה הותיקה “סיפור חיים”. מחברת הספר “ככה נראה אושר – סיפורים מאמצע החיים” וספרי ילדים ובהם: “המוצץ שלי והמוצץ של אבא – סיפורו של מסע גמילה משפחתי” שתורגם לשפות זרות ונבחר על ידי המכון לתרגום ספרות עברית. סיפוריה הקצרים ושיריה מפורסמים בכתב העת האקדמי לספרות ולהגות יהודית “מראה” ובאתר “פסיכולוגיה עברית”. לאחרונה יצא לאור ספר “מורטוריום” בהוצאת מרקם. 

לעמוד הספר באתר ההוצאה לחצו כאן

עוד על הספר:

קרן אביגיל, רווקה צינית, מקבלת מתנה מחברותיה ליום הולדתה ה־37, ביקור אצל אסטרולוגית ידועה. זו מנבאת לה שינוי דרמטי בכול היבטי חייה, לצד אזהרה לשמור על ההיריון הצפוי לה. לתדהמתה של קרן, מרגע זה מתחילה שורה של אירועים שהופכים את חייה על פיהם, בדיוק בהתאם לתחזית. בשלב מסוים, עקב כניסתה להריון, היא חוזרת לאסטרולוגית לקבל תשובות, ומגלה שחל בלבול ושהתחזית כלל אינה שלה…

 

כך נפתח ספרה החדש והמפתיע של שלומית מירון

מורטוריום

הוצאת מרקם

הביקור של קרן אצל האסטרולוגית מטלטל את עולמה אחרי שהיא מגלה שקיבלה נבואה ששייכת למישהי אחרת. קרן הולכת ומתערערת עד שהיא מגיעה למורטוריום – מרכז אוונגרדי לשיקום נשים שהקימה עובדת סוציאלית ערביה המצניעה את כוחה בראיית הנסתר.

הרומן מתכתב עם פילוסופיות חיים שונות, תפיסות ואמונות, מגיה ומיסטיקה. הוא מלווה אישה מבולבלת אחת בהריון ממשי ומטפורי, המהלכת על הגבול המפוקפק בין המציאות הגלויה לסמויה, בין מה שאפשר להבין בחיים האלה לבין מה שנשאר לפליאה.

“מהרגע ששמעה על המערה, מפי עמיתה למקצוע, היא לא יכלה להפסיק לדמיין אותה. משהו התלהט בה. גץ חבוי נענה לרוחות התקווה וקם כעוף החול ממרבצו הכבוי, העשן. המסתורין סביב המקום רק הגביר את סקרנותה, את תשוקתה להגיע אליו. היא לא העזה לקוות, אבל משאלותיה קמו עליה. המערה הזאת התיישבה בדמיונה, לחשה באוזנה מילים לא הגיוניות: בואי, בואי אלי. אנחנו שייכות זו לזו. אני מחכה לך.” (מתוך הספר)

“זהו סיפור מרתק על התפתחותה של הנפש מעולם דטרמיניסטי של גזירה אל מקום שבו האני אינו מנסה עוד לפענח בכוח את העתיד אלא מכבד את המסתורין.”  (רולי צור אריאלי – משוררת)

מורטוריום מאת שלומית מירון. עטיפה מקור e