צילום תמונת השער: ינאי יחיאל

1) מהו הספר האהוב עלייך?

קשה, כמובן, לבחור ספר אחד. אציין אחדים: “סיפור על אהבה וחושך” של עמוס עוז וספרים נוספים שגם בהם מתקיימת לא מעט אהבה בתוך החושך ולהיפך: “קול צעדינו” של רונית מטלון ו”מומנט מוסיקלי” של יהושע קנז, כמו גם קובצי הסיפורים הקצרים של ריימונד קארבר ו”מאה שנות בדידות” של גבריאל גארסיה מארקס. מבין ספרי השירה: “כל החלב והדבש”, של נתן זך ו”מאחורי כל זה מסתתר אושר גדול” של יהודה עמיחי.

31-2500-B(2)

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

אהבתי לקרוא ספרים שעלילותיהם התרחשו במחוזות רחוקים פיסית. ספרי ז’ול וורן ואריך קסטנר. “מסביב לעולם ב-80 יום”, “פצפונת ואנטון”. “האסופית” ו”תעלוליה של סופי” הביאו לידי ביטוי, ספרותי לפחות, לילדה-טובה-כרמל שהייתי, פנטזיה של פריקת-עול.

8

3) מה הספר האחרון שקראת?

“כשהלילה” של כריסטינה קומצי’יני. וואו!

31-5162-B

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

“סטונר” של ג’ון ויליאמס, שלא הצלחתי לצלוח.

11020816

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

ספריו של ישעיהו קורן. כמו כן, קראתי לאחרונה ספר משובח בשם “אבות ואחים” של שמעון זנדבנק, לדעתי ספר פחות מוכר.

59615

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

הסופרים עמוס עוז וריימונד קארבר.

raymond-carver2

7) ספר שנתן לך השראה?

“הכוח האחר” של יהודית הנדל. ממואר מדהים שכתבה על חייה לצד בעלה, הצייר צבי מאירוביץ’. לשון מיוחדת ודרך מיוחדת בה אמנות הספרות עוסקת באמנות הציור (כמו גם באמנות החיים הזוגיים…).

31-443-B(2)

8) ספר עיון מומלץ?

לא בדיוק ספרי עיון, ובכל זאת: “מאין נחלתי את שירי” העוסק במקורות השראה של סופרים שונים ומסופר מפיהם, וספר רשימות ומסות בשם “קרוא וכתוב” של רונית מטלון.

אפילו רב מכר אחד אציין כאן, שבוודאי לא צריך את המלצתי: “קיצור תולדות האנושות” של יובל נוח הררי. המבט ה”מעוף ציפורי”, הכולל, על ההסטוריה האנושית הוא חשוב לדעתי, גם כשאנו קוראים על או כותבים את תולדותיהם הקצרים של הדמויות שלנו.

1285

***

אריאלה גולדמינץ היא בוגרת החוגים לספרות אנגלית ולתולדות התיאטרון באוניברסיטה העברית, ובעלת תואר שני בחוג לספרות עברית והשוואתית בתוכנית לכתיבה יוצרת באוניברסיטת חיפה. “מרוץ שליחים” (כנרת זמורה ביתן) הוא ספרה הראשון. 

לעמוד הספר באתר ההוצאה לחצו כאן

עוד על הספר:

מרוץ שליחים

מאת אריאלה גולדמינץ

בלב ההדר השחוק של שכונת הדר טמונה קונדיטוריית “עוגה” הוותיקה, כצימוק בחלה מתוקה. כאן לא תמצאו קינוחים אופנתיים, רק קרם וקצפת בסגנון של פעם. קרול, הבעלים הדקדקן, שאפילו מהקריות היו מגיעים לאכול את הסברינות שלו, מתאלמן מאשתו המשוגעת ומגלה שהוא נוהה אחר בטי, המלצרית הלא צעירה, שלבה שייך דווקא ליוסי, האופה הראשי. בינתיים יונל, הלקוח המסור, מאוהב בדבורה הכעורה. בתו אוסי מנהלת רומן עם גבר נשוי, שאשתו חושקת בווטרינר העירוני, וחייה של סוריקה, חברתה של בטי המלצרית, מקבלים תפנית מפתיעה. כל זאת ועוד על רקע מרוץ השליחים המשפחתי של חיפה, כשבאוויר נישא ניחוח הקרמל אל הכרמל. 

גם ספר הביכורים המעודן והמדויק של אריאלה גולדמינץ בנוי כמרוץ שליחים, כאשר כל דמות מעבירה את שרביט הסיפור לזו שבאה אחריה במעלה רחובותיה של העיר שזוהרה, שהועם זה מכבר, מצטחצח ומתמרק, כמו הגיבורים שלעת בלותם היתה להם עדנה.

מרוץ שליחים הוא יצירה שבה חיי היום-יום נבחנים מבעד לעיניים פקוחות ומפוכחות, הרואות אותם על עליבותם ויופיים כאחד. העליבות והחידלון חוברים לקסם האהבה המתמרדת כלפי עריצות הזמן. הפנטסטי משתדך לבנאלי, הטרגי חובק את המשעשע. בהומור ובמיומנות בוראת אריאלה גולדמינץ עולם הרמטי של מתיקות עדינה, מאופקת ובשלה, שנבלעת בתענוג במנות קטנות ומדודות. העלילות המשתלבות בנויות לתפארת כשכבותיה של עוגת חתונה, ומעוררות ומספקות בה בעת כמיהה וגעגוע.

69 ₪, 232 עמ’     

מרוץ שליחים - איור עטיפה בתיה קולטון