צילום תמונת השער: עופר בן מרדכי

1) מהו הספר האהוב עלייך?

“וולדן – חיים ביער” של הנרי תורו, שראה אור במוסד ביאליק, ובעיקר הגירסא הראשונה של הספר, שנשאה את השם “העצים של מיין” שקראתי באנגלית. שני הספרים מתארים את דרכו של האדם להשתלב ולחיות לצד ובתוך הטבע.

47787

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

“העופר” של מרג’ורי ראולינגס. ספר נפלא על ידידות בין נער ועופר שאיבד את אימו.

1870340

3) מה הספר האחרון שקראת?

“מטמורפוזות” של אובידיוס בתרגומו של שלמה דיקמן בעברית, ואותו ספר בתרגום הקלסי של רוברט גרייבס לאנגלית.

45873

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

“50 גוונים של אפור”.

50_Shades_of_Grey_Hebrew

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

“האלה הלבנה” של רוברט גרייבס. ספר חכם שנכתב ברצף של שבועיים בהם היה הסופר נתון באקסטזה, ומעלה לעיני הקורא עולם קדום, מסתורי ומרתק. חשוב בעיקר עקב התיזה המועלית כי האנושות התפתחה בהובלה של אלות נקבות ולא אלים זכרים.

38333

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

ססיל פורסטר (“מלכת אפריקה”, “קפטן הורנבלאור”, “התותח” ועוד עשרות ספרים). סופר שמצא בכל תצפית על ההתנהגות האנושית את המבט הנוגע ללב.

C.-S.-Forester-Quotes-4

7) ספר שנתן לך השראה?

“The Hebrew Goddess” שכתב רפאל פטאיי. פטאיי היה רב, תלמיד במחזור הראשון של האוניברסיטה בירושלים ופרופסור למקרא בארה”ב. אהבתו הגדולה הייתה חקר המיתולוגיה היהודית. קראתי בעיון את ספרו זה, וספרים נוספים שכתב, ולמדתי כיצד ניתן לקרוא את התנ”ך ומקורות יהודיים נוספים בעיניים אחרות, ולשלב בין ארון הספרים היהודי לארון הספרים המערבי הרחב.

51B2FPDT3NL._SY344_BO1,204,203,200_

8) ספר עיון מומלץ?

“האנציקלופדיה של ההמצאות” שאני קורא ומספר לנכדיי. מפליא לגלות כמה שאר רוח וחכמה יש בהמצאות פשוטות ששינו את פני האנושות.

encyclopedia-of-inventions-223x300

***

אלישע בן מרדכי מחבר הסידרה המיתולוגית “פטריק קים”, עוסק בכתיבה ובהוצאה לאור עשרות שנים, נולד ב-1947, במחנה עקורים באוסטריה. גדל ולמד בחיפה. בוגר בית הספר הריאלי. שירת בצבא ביחידת מודיעין. בוגר האוניברסיטה של תל אביב בכלכלה ובמדעי המדינה.

לאחר שחרורו מהצבא החל, במקביל ללימודיו, לכתוב ולתרגם ספרים שונים עבור הוצאות כגון רמדור, מזרחי, תמוז ואחרות (סדרת ספרי פטריק קים, מערבוני רינגו וביל קרטר, ספרי הרקולס ומצ’יסטה, רומנים רומנטיים שונים וכדומה).

במקביל לכתיבת ספרים, בעיקר ספרי ילדים ונוער, ייסד ב-1977 הוצאה לאור משלו בה פרסם את ספריו.

ב-1993 יסד את הוצאת “אסטרולוג” וערך והפיק את מרבית ספריה, בעברית ובאנגלית.

ב-2006 כתב תסריט לסרט פעולה המבוסס על דמותו של פטריק קים, לפי הזמנתו של הבמאי מנחם גולן. זה היה הצעד הראשון שהחזירו לאהבתו הישנה – הכתיבה.

על הוצאת אסטרולוג:

הוצאת אסטרולוג הוקמה בשנת 1993 והוציאה עד כה למעלה מאלף כותרים. תחילה התמקדה בהוצאה לאור של  שבועון העוסק בתחומי העידן החדש,  ובהוצאה לאור של ספרים בתחום זה. עם הזמן הרחיבה את עיסוקיה ופרסמה ספרים בכל תחומי היצירה. במשך השנים יצאו לאור ספרים בתחומים הקשורים לבריאות, מיסטיקה, גוף ונפש, ניחוש העתיד, חכמת המזרח וכדומה, לצד ספרי פרוזה, עיון, מדע בדיוני וספרי ילדים.

משנת 1995 מוציאה ההוצאה לאור ספרים גם בשפה האנגלית, בעיקר בנושאי העידן החדש, המיועדים לשווקים  בחו”ל. הספרים, כ-150 כותרים בשפה האנגלית, מופצים על ידי מפיץ אמריקאי גדול ותורגמו מאנגלית לשפות רבות. חלקם היו לרבי-מכר.

מ-2007 רואים אור ספרי ההוצאה בשפה העברית, בשיתוף עם הוצאת משכל (ידיעות אחרונות).

הוצאת אסטרולוג היא חברה פרטית בע”מ, הנמצאת בבעלות משפחת בן מרדכי.

אלישע בן מרדכי

 צילום: עופר בן מרדכי