1) מהם הספרים האהובים עלייך?

אלה תולדות/אלזה מורנטה. אוזֶפֶּה הילדון מעך לי את הלב ונשאר קרוב אליי עוד הרבה, הרבה שנים אחרי שסיימתי את הספר.

חייבים לדבר על קווין/ליונל שרייבר. ספר בלתי מתנחמד בעליל שבועט באקסיומות על הורות. ילדים הם לא בהכרח שמחה. לפעמים הם דווקא ההיפך הגמור.

הנסיכה הקסומה/ויליאם גולדמן. אגדת הילדים המושלמת. יש בה הכול, אפילו נשיקות!

ועוד: שואה שלנו/אמיר גוטפרוינד; המחברת הגדולה/אגוטה קריסטוף; קדמת עדן/ג’ון סטיינבק; אדם בן כלב/יורם קניוק; לילה אחד, מרקוביץ’/איילת גונדר-גושן; עין החתול/מרגרט אטווד; הגמד/פר לאגרקויסט; חמדת/טוני מוריסון.

must-talk

2) מהם ספרי הילדים האהובים עליך?

חתול תעלול/דוקטור סוס. בני בן הארבע וחצי אף פעם לא שבע ממנו, ובצדק.

עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור/אפרים סידון, איורים: יוסי אבולעפיה. מצחיק, אקטואלי מאי פעם. האיורים של יוסי אבולעפיה מושלמים בעיני.

גורה נמרה/גור אילני, איורים: הדר ראובן.

ג’ימס והאפרסק הענקי מאת רואלד דאל.

אגדות האחים גרים.

957696

3) מה הספר האחרון שקראת?

היום סיימתי לקרוא את “בן יחיד” של אבי גרפינקל, ספר מתח שונה שפורש בפני הקורא את הישראליות על קרעיה ושסעיה.

image_an_only_child_master

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה‘?

“נוטות החסד” של ג’ונתן ליטל. ספר בניחוח פורנוגרפי שהשאיר אותי עם טעם רע.

240px-Les_Bienveillantes_-_hebrew_Cover

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

“ברית של כסילים” מאת ג’ון קנדי טול.

63418

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

יורם קניוק, טוני מוריסון ומרגרט אטווד נהדרים בעיני.

morrison-bday

7) ספר שנתן לך השראה?

“ורד הלבנון” של לאה איני, שפורטת בו את נימי נפשה באומץ ובשפה יפהפייה, ומציגה את הכוח שמעניקה לנו הכתיבה גם במקומות הנמוכים ביותר.

f70fab2a0dfb4659b55a9201372319b8

8) ספר עיון מומלץ?

בתור קוראת אובססיבית של ספרות שואה, אני ממליצה על “שנות ההשמדה, 1939-1945” של פרופ’ שאול פרידלנדר. פרידלנדר הצליח לדחוס את הנושא עצום ההיקף הזה לספר באופן נהיר ומרתק שמעניק לקורא לרגע את האשליה שהנה, הוא מצליח לתפוס מה באמת קרה.

 688822

***

שירז אפיק נולדה בתל-אביב בשנת 1974. בעלת תואר שני בפסיכולוגיה, עבדה בארץ ובחו”ל עם מכורים לסמים, ניצולי שואה, חולים כרוניים ועוד. כיום עוסקת בטיפול לצד כתיבת ביוגרפיות כסופרת צללים. נשואה ואם לבן. “לנקות את יפו” (הוצאת מטר) הוא ספרה הראשון. 

לעמוד הספר באתר ההוצאה לחצו כאן

עוד על הספר:

החיים של אוֹרִי, מוזיקאי מחונן בן ארבע-עשרה לא פשוטים. הוא עובר עם הוריו לגור ביפו בתקווה לפתוח שם דף חדש. אך למרות שהבריון של השכבה מסמן אותו הוא מצליח למצוא חברה אמיצה ולגלות מושא מרגש לאהבה.

מפגש מפתיע עם גולן, מתאגרף חובב בעל חוכמת רחוב, מטלטל את שגרת יומו ומשנה את חייו לנצח. גולן חברו החדש רוכש את אמונו של אורי וסוחף אותו למסע אל הצד האפל של החברה הישראלית.

עד מהרה יאלץ אורי לבחור בין נאמנותו לעצמו לבין נאמנותו לגולן. לנקות את יפו הוא סיפור התבגרות של נער מוכשר, שמחפש את דרכו באיזור הדמדומים. על קו החוף של העיר, בין הישן לחדש, הוא מנסה למצוא את זהותו האמנותית והפוליטית.

ברהיטות ובלי מורא טווה שירז אפיק את סיפורה של החברה הישראלית בשנים האחרונות. בהומור ובעין חדה היא מוליכה את קוראיה למסע מרתק ומעורר מחשבה על המקום שבו אנו חיים.

1932_350