הרשימה להלן נכתבה ע”י אסף מונד ופורסמה במדור “שפה זרה” ב-7 לילות של ידיעות אחרונות 


“בחור צעיר, האם יש לך מסמכים שמראים כי אתה חייל בחופשה, או ממתין לקריאה לצבא?” שאלה האישה בכניסה לאולם את ויל קאסל. ויל לא השיב. “או שאולי יש בידך הוכחה שאתה מועסק בעבודה המשרתת את המאמץ המלחמתי?”, היא המשיכה, אך לא זכתה לתשובה. “אם כך, זה מה שיש לי לתת לך”, אמרה האישה לוויל, שלפה נוצה לבנה – סמלם של הצעירים שבחרו שלא לצאת עם הצבא אל שדות הקטל בחזית המערבית – והגישה לו אותה. “בחור צעיר, אתה פחדן”, היא הטיחה בו, ואילו הוא נמלט עם חברתו אל מחוץ לאולם. כך, בסצנה עוצמתית אחת, מצליח ברנרד אשלי לחשוף לקהל הקוראים המודרני את החיים המורכבים בחזית הבית הלונדונית של מלחמת העולם הראשונה.

21018983

אשלי בן ה-81 הוא סופר ילדים ונוער ותיק ועטור פרסים, בין היתר על ספרו “חייל קטן”, המתאר את סיפורו של ילד אפריקאי שלחם במלחמות האזרחים ביבשת השחורה והגיע למשפחה אומנת בלונדון. בספרו החדש “צלו של הצפלין”, שאין כל סיבה להגבילו לקוראים צעירים בלבד, הוא חוזר 100 שנים לאחור, אל המקום שבו נולד וגדל – מחוז ווליץ’ שבדרום-מזרח לונדון – כדי לספר דרכו את סיפורו של העורף הבריטי במלחמה שמכונה באי עד היום “המלחמה הגדולה”. ההיכרות שלו עם החומר ההיסטורי עמוקה ומקיפה, וכך הוא מסוגל לתאר ברומן לא רק את הרוח הציבורית המיליטריסטית שיצאה נגד צעירים שלא התגייסו, אלא גם את החיים בעיר השוקקת תחת האיום המתמיד של תקיפות ספינות האוויר והעבודה הקשה והמסוכנת במפעלי התחמושת.

אך הצלחתו של אשלי היא הכפילות של הרומן – כאשר לצד משפחת קאסל הלונדונית, הוא מציג את סיפורו של טייס הצפלין הגרמני ארנסט שטנדר, שנשלח מטעמו של הקייזר וילהלם השני לתקוף את הבירה הבריטית. כך מופיעה בספר המלחמה שפתחה את המאה ה-20 המדממת, על שלל הדילמות שהיא המציאה: כיצד ניתן להצדיק לראשונה בהיסטוריה הפצצה מהאוויר של אוכלוסייה אזרחית, אך גם מה כדאי לעשות כאשר הצפלין שלך נפגע ומתחיל לבעור – לקפוץ אל מוות ודאי בהתרסקות, או להישאר על ספינת האוויר בתקווה להינצל, תוך הסתכנות במוות איטי ומייסר מכוויות?

___________________________ 

Shadow of the Zeppelin: A Story of World War One / Bernard Ashley | Orchard Books, 2014

*) הערה: הרשימה הנ”ל וכל הרשימות שיפורסמו כאן במסגרת הטור מובאות בגירסה הגולמית שלהן לפני עריכת העיתון. 

***

אסף מונד, 31, עורך ומבקר ספרות ב”ידיעות אחרונות” ודוקטורנט בבית-הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב אשר חוקר את לונדון בזמן מלחמת העולם הראשונה.