שלום לכולם,

גם השבוע נוספו כעשרים אנשים  לתמיכה בסך דולר בחודש ב”קורא בספרים” ואני מודה להם מקרב לב. אני מזכיר שהתמיכה הפעוטה הזו תוכל (אם תצליח) לאפשר את המשך קיומו של “קורא בספרים”, שאם לא כן הוא ייסגר. הסיבה שאני מבקש רק דולר מכל אחד, היא מכיוון שזה נראה לי סכום שכולם יכולים לעמוד בו, ומצד שני – אם רבים יתרמו דולר אחד, זה יתווסף למספיק כסף כדי ש”קורא בספרים” יוכל להמשיך להתקיים. אז אם אתם מעוניינים בהמשך קיומו של האתר (ואני מדגיש את זה, כי אני לא מחפש אחר תרומות רחמים מאנשים שהאתר לא מעניין אותם), אנא תרמו דולר אחד בחודש כאן, ותאפשרו את המשך קיומו. הסכום הקטן הזה של דולר הוא טריקי – כי דווקא בגלל קטנותו, רבים חושבים שאם הם לא יתרמו זה לא באמת ישנה (מה זה דולר לכאן ולכאן). אבל לצערי, קצת כמו בבחירות – כל קול ודולר קובע.

שבת שלום,

ירין

*) בתמונה: מקבץ חתולי וכלבי השבוע שתרמו לקורא בספרים: שמוליק החיפאי, מיקי הראיס זייץ, ג’וי חוזוליטה ליפה גמזו מרמלשטיין השלישית, לואי ובאבי דוידזון ותולי כהן – כולם מתל אביב. חסר בתמונה: קוטג’ זקס-פורטל (שתרם והופיע בפייסבוק, אך שכחתי להכניס אותו לתמונה הקבוצתית ועכשיו מאוחר מידי).

חתולים וכלבה 23 בינואר


1) חיי מדף – הטור שלי בוואלה שמסכם את החדשות הספרותיות של השבוע. והשבוע בטור: השנה יצא הספר הראשון בסדר הארי פוטר בגרסה המאויירת שלו, והשבוע נחשפו 4 איורים מתוך הספר;  סופר הודי החליט להפסיק לכתוב לאחר איומים על חייו מצד גורמי ימין בהודו בעקבות סצינות ותיאורים מיניים-דתיים שהופיעו בספרו האחרון;  דו”ח חדש שהוציאו ארגונים להגנת הילד בארה”ב טוען כי לימוד קריאה בגילאים מוקדמים מדי עלול לגרום נזקים לילדים;  נתונים חדשים על שוק הספרים הבריטי מגלים כי מכירת הספרים המודפסים צנחה ביותר מ-30 אחוזים בחמש השנים האחרונות;  ד”ר בן קרסון, שעשוי להיות מועמד לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הרפובליקנית, הודה בקיומם של קטעי פלגיאט בספרו האחרון והתנצל על כך בפומבי; ויש עוד כמה אייטמים וחדשות בשורה.

2) הוכרזו הזוכים בפרס רה”מ לספרות עברית על שם לוי אשכול לשנת תשע”ה: אלי הירש, סבינה מסג, יגאל סרנה, שהרה בלאו, יערה שחורי, אמונה אלון, יעל נאמן, אילן שיינפלד, צביקה שטרנפלד, דידו ש. דידובסקי, יעקב ביטון, יוסף עוזר ויוסי סוכרי (עברית)

3) ואיילת שקד דורשת מראש הממשלה ושרת התרבות לא להעניק ליגאל סרנה את הפרס (עברית)

4) יוני ליבנה (7 לילות) בראיון עם המשוררת הילה להב (עברית)

5) כ-80 אמני קומיקס בעולם קוראים לחרם על ישראל (עברית)

6) יאיר נתיב (כלכליסט) בכתבה על הרווחים של סופרים ממכירת ספריהם (עברית)

7) ראיון של מיה סלע (הארץ) עם אופיר משרקי שמסומן ע”י המבקרים (כך על פי הכתבה) כמשורר הגדול ביותר מאז יונה וולך (עברית)

8) השבוע בבלוג: רשימות שלי על “בינת השכוי” מאת אביגדור דגן ו”הספרייה המוזרה” מאת הרוקי מורקמי; האירועים המרכזיים + תוכניה המלאה ליריד הספרים הבינלאומי בירושלים; חיותה דויטש על היום בו החליטה להיות סופרת; חגית בת-אליעזר על ספר השירה “מלכודת” של שירה כהן; סיפור קצר בשם “רעב” של מורן חיימוביץ; ואסף מונד על הספר “מיליון דרכים למות במערב” מאת סת’ מקפארלן (מתוך מדור “שפה זרה” של 7 לילות, ידיעות אחרונות) (עברית)

9) הסופרת עפרה גלברט-אבני זכתה בפרס הספריות הציבוריות לשנת 2015 על ספרה “החיים שלי. דוט. קום” (עברית)

10) המידע הזה פורסם כבר ביולי 2014, אבל אני לא נתקלתי בו: צילום של דף טיוטה שמראה את דרך העבודה של ג’יי קיי רולינג על ספרי הארי פוטר (תמונות, אנגלית)

Rowling

11) [ויה תמי זר] ב-בי בי סי בחרו את 12 הרומאנים הגדולים של המאה ה-21 (אנגלית)

12) הידיעה המוזרה של השבוע: “הנכס” – רומן גראפי שכתבה רותו מודן – עובד לכדי אופרה ע”י האופרה של שיקגו. הפרימיירה ב-25 בפברואר, אם אתם במקרה באיזור (אנגלית)

13) לפני שבוע או שבועיים דווח על כך שהרוקי מורקמי יענה לשאלות גולשים ויעוץ להם בעניינים שונים. השבוע התפרסמו חלק מהתשובות שלו עד עתה (אנגלית)

14) יותם שווימר (וואיינט) מראיין את שי סנדיק – מתרגם ומייסד הוצאת “סנדיק ספרים” (עברית)

15) לפני שבועיים קישרתי כאן לכתבה באנגלית של בתיה כסלו מהמגזין The Tower על סופרים ישראלים שחיים כיום בכל רחבי העולם, שמנסה לברר האם הריחוק של גולי העט הישראלים משביח את הספרות העברית. כעת הכתבה הזו מתפרסמת בתרגום לעברית ב”אלכסון” (עברית)

16) קטע מתוך “דואר ספרותי” – ספר חדש שמציג מכתבים שכתבו למשוררת ויסלבה שימבורסקה ואת התשובות שלה עליהם (עברית)

17) סופרי ילדים מפורסמים שלא כל כך חיבבו ילדים (עברית)

18) לי פלר (טיימאווט) בראיון עם דורית קלנר על ספר הביכורים שלה “עמקפלסט” (עברית)

19) [ויה נועה לקס] כלבים מצטלמים בפוזות של סופרים מפורסמים. וחתולים שהם בעצם דמויות בהארי פוטר (תמונות, אנגלית)

Dogs-and-famous-writers-William-Shakespeare-540x405

20) יונתן שגיב ממליץ על חמישה ספרים מצחיקים במסגרת מדור “ספרים על הסכין” של וואיינט (עברית)

21) אינפוגרפיקה: 15 מילים שלא ידעתם שנוצרו מתוך הספרות (תמונות, אנגלית)

22) חמוטל לוין (טיימאווט) בראיון עם שירז אפיק בעקבות ספרה “לנקות את יפו” (עברית)

23) יותם שווימר (וואיינט) בראיון עם אי.לוקהארט מחברת ספר הנוער “היינו שקרנים” (עברית)

24) מור אלזון (וואיינט) ראיינה את הלנה מגר טלמור על ספרה “לא יכולה לשתוק” (עברית)

25) בוחן באזפיד – האם תדעו לזהות ספרים על פי שורת הפתיחה שלהם? (אנגלית)

26) אני חושב שזה קיטש, אבל בכל זאת – הצעת נישואין בחנות ספרים (תמונות, אנגלית)

27) 50 ספרים שיהפכו אתכם לאנשים יותר מעניינים (אנגלית)

28) 15 סופרים לנוער ממליצים על הספרים האהובים עליהם (ספרים למבוגרים) (אנגלית)

29) השבוע חל יום הולדתו של אדגר אלן פו. באתר פלייבורווייר מציעים מבחן – מילים של אדגר אלן פו או של שיר גותי? (אנגלית)

30) ולסיום – אני מניח שרובכם מודעים לעובדה שיש ל”קורא בספרים” חשבון טוויטר ו-חשבון אינסטגרם. אבל לאחרונה הקמתי גם ערוץ יוטיוב, שאני מקווה לייצר בו כמה פלייליסטים שמאגדים סרטונים מעניינים בנושאי ספרות. בינתיים הכנתי פלייליסט של סרטונים על ספרות בעברית, ו-פלייליסט על קטעי הומור שקשורים בספרות (שניהם יתעדכנו בהמשך. אם יש לכם סרטוני יוטיוב מעניינים שראיתם, אתם מוזמנים לשלוח לי לינקים לכתוב המייל (גם חשבון מייל מיוחד יש לקורא בספרים): korebasfarim@gmail.com (וידאו, עברית)


תזכורת: בואו לתמוך ב”קורא בספרים” תמורת דולר אחד בחודש כדי לאפשר את המשך פעילותו. אפשר לעשות זאת כאן.

ואגב, יש לנו גם לוגו חדש שעיצבה תמר הוכשטטר (לא הייתה בעיה מיוחדת עם הלוגו הקודם, מלבד העובדה שאין לי את זכויות היוצרים עליו. עכשיו הכל מסודר, ונקווה שהלוגו החדש מסמל גם דרך חדשה שתאפשר לאתר להגיע לחוף מבטחים מבחינה כלכלית)

קורא בספרים סופי