הרשימה להלן נכתבה ע”י אסף מונד ופורסמה במדור “שפה זרה” ב-7 לילות של ידיעות אחרונות 


גאונות היא תכונה חמקמקה. לא תמיד קל להבחין בה, ולעתים עוברות שנים עד שהגאון זוכה להכרה על יצירתו, וגם לתגמול ראוי. סת מקפארלן, עם זאת, לא צריך לדאוג מהבעיה הזו: היוצר והכוכב של הסדרות המצוירות למבוגרים “פמילי גאי”, “אמריקן דד” ו”קליבלנד”, שחתום גם על הסרט החצי-מצויר “טד”, זכה להכרה כגאון קומי רב-תחומי בשלב מאוד מוקדם של הקריירה שלו, ובגיל 41 הוא יכול להתגאות בבייבי-פייס כובש ובפה ג’ורה שהפך אותו לכותב הטלוויזיה בעל השכר הגבוה ביותר אי-פעם. אלא שגאונות, כאמור, היא תכונה חמקמקה – ולפעמים גם דברים שנראים בתחילה גאוניים נחשפים כבלוף. כמו למשל הספר החדש של מקפארלן.

“מיליון דרכים למות במערב” הוא ניסיונו של תסריטאי ושחקן הטלוויזיה והקולנוע לשלוח את זרועות התמנון שלו אל המדיום הספרותי. הגיבור, אלברט סטארק, הוא רועה כבשים במערב הפרוע האמריקאי, ובעיקר פחדן גדול. “אנחנו חיים בזמן ובמקום נוראיים”, הוא מסביר בתחילת הספר. “המערב האמריקאי הוא מקום מלוכלך, מדכא, נורא ומחורבן. כל מה שכאן שהוא לא אתה מנסה להרוג אותך: עבריינים, שיכורים, זונות, בעלי-חיים, מחלות, פציעות קשות, פציעות קלות, מזג-האוויר. אתה יודע איך ג’ים ווגמן הנפח מת? גרביים רטובות”. כיאה ליצירה של מקפארלן, העלילה קצת פחות חשובה – סטארק מאבד את אהובתו, נאלץ להתגבר על פחדיו, בלה בלה בלה – והדגש הוא על ההומור השנון והאפקטים הקומיים שנוצרים מערבוב בין צורות חשיבה וניסוח של המאה ה-21 עם סיטואציות ותפאורה של המאה ה-19.

51aN4hdQ8bL._SY344_BO1,204,203,200_

אז למה בלוף? מפני ש”מיליון דרכים למות במערב”, כספר, הוא בסך הכל עיבוד לתסריט שכתב מקפארלן, שהפך לסרט שבו הוא מככב ושייצא בארצות-הברית בסוף החודש הבא. העלילה אמנם לא חשובה באמת, אבל התפירה הגסה של סצנות קולנועיות מורגשת היטב, וממחישה שלא מדובר למעשה ביצירה ספרותית אלא במוצר למעריצים, מרצ’נדייז, והזדמנות לשלשל כמה דולרים נוספים לכיס. זכותו של מקפארלן לנוע בין מדיומים שמורה לו, והוא גם כבר הוכיח ב”פמילי גאי” וב”טד” שהוא מייצר פנינים משבירה של חוקי הז’אנר. אלא שבטלוויזיה ובקולנוע הוא שובר את הכללים תוך הענקת כבוד למדיום, ואילו ספר שהוא עיבוד מזורז לתסריט איננו מכבד את המדיום הספרותי. כך שבינתיים, מקפארלן הוא עדיין רק גאון של מסכים.

__________________

A Million Ways to Die in the West / Seth MacFarlane | Ballantine Books, 2014

*) הערה: הרשימה הנ”ל וכל הרשימות שיפורסמו כאן במסגרת הטור מובאות בגירסה הגולמית שלהן לפני עריכת העיתון. 

***

אסף מונד, 31, עורך ומבקר ספרות ב”ידיעות אחרונות” ודוקטורנט בבית-הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב אשר חוקר את לונדון בזמן מלחמת העולם הראשונה.