הרשימה להלן נכתבה ע”י אסף מונד ופורסמה במדור “שפה זרה” ב-7 לילות של ידיעות אחרונות ב-12.4.2012


על רומן ואוטוביוגרפיה מאת הקומיקאי סטיב מרטין

ההצלחה המסחררת של סטיב מרטין בעולם הסטנד-אפ, בערך בין השנים 1976 ל-1981, ממלאה רק עשרות בודדות של עמודים בסיומה של האוטוביוגרפיה החלקית שפרסם  לפני כחמש שנים – Born Standing Up: A Comic’s Life. מרבית העמודים שקודמים לתיאור רגעי ההצלחה מוקדשים לתחילת דרכו על הבמה, כאדם אלמוני החמוש בתסרוקת תמוהה, בנג’ו ומספר תרגילי קסמים. קצת בדומה לאוטוביוגרפיה שפרסמה לאחרונה טינה פיי, גם מרטין ניסה לחשוף את קוראיו לדרך החתחתים שמובילה אל התואר “האיש הכי מצחיק בארצות-הברית” – פיי ב-2012, מרטין ב-1979. אלא שהוא כנראה לא הסתפק בכך, והרחיב את הפואנטה בספר העלילתי שפרסם בשנת 2010 – An Object of Beauty. שם, במידה מסוימת, מסתתר הסבר למעלליו של מרטין בשנים האחרונות.

41WkDokm4OL._SY344_BO1,204,203,200_

במרכז הרומן ניצבת לייסי ייגר, צעירה שאפתנית שבונה לעצמה קריירה כסוחרת אומנות בניו-יורק של שנות ה-90′ והאלפיים. בתוך התבנית הזו מסדר מרטין את כל המרכיבים הצפויים לרומן שכזה: סקס, הומור ופרשיות הונאה. איך זה יוצא? נהדר, כמובן. להגיד על סטיב מרטין שהוא מוכשר זה כמו להגיד על הכותל המערבי שהוא קיר – קצת בנאלי ובעיקר מפספס את התמונה המלאה. אבל מעבר לציניות הדקה כאיטונג ולכתיבה הממכרת, קשה שלא למצוא בספר תובנות על המסלול המפחיד שמכונה “בניית קריירה” ועל הרצון העז להצליח, עם או בלי קיצורי דרך. הרגישות של מרטין ככותב מציגה את נסיקתה של לייסי להצלחה לצד הצמיחה המתונה והיציבה של המספר, מבקר האומנות דניאל, כשברקע העולם משנה את פניו: בועות נדל”ן מתמלאות ומתפוצצות, הכסף הרוסי-אסייתי-ערבי מחליף את העושר האמריקאי ואמנים כמו ורמיר ופיקאסו זזים מעט הצידה לטובת אנדי וורהול ודמיאן הירסט. וכן, גם אסון התאומים והמלחמה באפגניסטן, למרות הקלישאה. הדרך למעלה, לפי מרטין, דורשת יד יציבה על הדופק התרבותי-כלכלי ונחישות לא להיקשר לשום אדם או עיקרון. אם אתה רוצה לנצח במשק, אל תשכח שהממזרים משנים את הכללים כל הזמן ולא מודיעים לך.

3e55435c0169cf8a68647ca9b03070cc

לכן צריך לראות את An Object of Beauty כקריאה משלימה לאוטוביוגרפיה של מרטין, בטח עבור מי ששואל את עצמו לאן נעלם האיש המצחיק הזה, שפעם היה עושה סטנד-אפ וסרטים. אז זהו, שעכשיו הוא כותב ספרים, ומחזות, ומנגן. הוא לא נותן לאף ממזר לשנות לו את הכללים של המשחק – הוא משחק לפי הכללים של עצמו.    

 ________________

Born Standing Up: A Comic’s Life / Steve Martin | Pocket Books, 2007

An Object of Beauty / Steve Martin | Grand Central Publishing, 2010

*) הערה: הרשימה הנ”ל וכל הרשימות שיפורסמו כאן במסגרת הטור מובאות בגירסה הגולמית שלהן לפני עריכת העיתון. 

***

אסף מונד, 31, עורך ומבקר ספרות ב”ידיעות אחרונות” ודוקטורנט בבית-הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב אשר חוקר את לונדון בזמן מלחמת העולם הראשונה.