1) אמזון תאפשר למשתמשים להחליט אילו ספרים יצאו לאור. המשתמשים יוכלו לחוות את דעתם על כתבי יד שעדיין לא פורסמו, ואמזון תוציא לאור את הפופולריים שבהם (עברית)

 

2) תמר רותם (הארץ) כתבה על התגובות בעולם הספרות לאי-הענקת פרס “דף דף” לספרות ילדיםשהם סמיט ענתה לחלק מהאשמות במאמר תגובה (עברית)

 

3) שרת התרבות של צרפת הודתה שלא קראה ספר כבר שנתיים ועוררה מהומה. השרה פלור פלרין לא ידעה לנקוב בשום שם של אחד מספריו של זוכה הנובל פטריק מודיאנו. ברשתות החברתיות הסתערו עליה וקראו לה להתפטר (עברית)

 

4) ועמר לחמנוביץ (ישראל היום) כתב טור אישי בשבחי הקריאה בעקבות הידיעה על שרת התרבות הצרפתית (עברית)

 

5) המשוררת הישראלית דיתי רונן היא הזוכה בתחרות המשוררים והשירים שהתקיימה בשבוע האחרון במסגרת הפסטיבל הבינלאומי טרה פואטיקה, באוקראינה (עברית)

 

6) במשך השבוע התנהלו דיונים על ספרות ילדים בעמוד הפייסבוק של הבלוג (אפשר לקרוא כאן וכאן). בעקבות הדיונים האלה שלחה לי המאיירת רותו מודן סרטון ובו שיחה בין ניל גיימן, פרנסואז מולי וארט ספיגלמן על מותר ואסור בספרות ילדים (וכאן וכאן אפשר לקרוא פוסטים של סוניה ברשילון בדיוק באותו נושא) (וידאו, אנגלית)

 

7) כתבה של מיה סלע על תופעת הוצאת הספרים העצמית שהולכת ומתפתחת בישראל (עברית)

 

8) ואחרי שהכתבה של מיה עוררה הדים מסוימים, הנה מאמר של ארז שחר ששואל דווקא “למה אין יותר הוצאות ספרים עצמאיות בישראל?” (עברית)

 

9) ספרים מודפסים מכרו יותר מספרים אלקטרונים במחצית הראשונה של 2014 (אנגלית)

 

10) מאמר במגזין VOX טוען שאמזון עושה טובה לעולם בכך שהיא מוחצת את המו”לים (אנגלית)

 

11) פאנל מתוך פסטיבל אייקון: “איך להפוך מכותב לסופר?” בהשתתפות נעמה כרמי, ורד טוכטרמן, רותם ברוכין ורני גרף (וידאו, עברית)

 

12) רשימת מצעד הספרים של משרד החינוך, לאלה מכם שרוצים להכיר את הספרים שלומדית בבתי הספר (עברית)

 

13) מה יקרה אם/ כש חנות הספרים האחרונה תסגר? (אנגלית)

 

14) יותם שווימר (וואינט) בראיון עם גדי טאוב וניר ברעם בעקבות  סדרת מפגשי ספרות שהם משתתפים בהם ש” שמנתחים את המצב הקיומי שלנו מאז המחאה החברתית של 2011, ומצביעים על הקשר בין המציאות לבין הספרים” (עברית)

 

15) השבוע בבלוג: רשימה על שלי על “חמדת” של טוני מוריסון; סיפור קצר בשם “חמלה” מאת יוסף איפרגן; ורשימה קצרה של דורית קידר על הספר “אם החיטה” של מיקי בן כנען (עברית)

 

16) [ויה יואב בן ארי] איך ילדים קטנים יכולים להינות מהקראת ספר גם אם אין בו תמונות (וידאו, אנגלית)

 

17) מרענן 1: בדיחות משוררים גרועות (אנגלית)

 

18) מרענן 2: עובדות לא נכונות על סופרים מפורסמים (אנגלית)

 

19) בלוג חדש של תמר הוכשטטר (כרובינה, הפנקס), שעוסק בעתיד ושיפור הספריות (נכתב בעקבות התלוות של תמר לצוות חשיבה ופיתוח של ספריות בעיריית חולון). חוץ מזה – אחרי שבשבוע שעבר פרסמנו כאן את הפוסט של גילי בר הלל סמו (עוץ) על חוסר היכולת שלה למכור את ספרי ההוצאה שלה לספריות, השבוע הצטרף גם רון דהן (אינדיבוק) לטענות, ובסטטוס בפייסבוק סיפר על עיוותי הבירוקרטיה שמונעת ממנו לספק ספרים לספריות (עברית)

 

20) כמה עניינים על מדעי הרוח: מלגות הנשיא יוענקו לסטודנטים העוסקים במדעי הרוח והחברה; כתבה של יעל ברנובסקי (ישראל היום) על המשבר במדעי הרוח; ורונה ברנס מהבלוג “אשפתון” מגיבה למאמר של הלל גרשוני בNRG  שטען שאין צורך לממן את מדעי הרוח (עברית)

 

21) הרצאה של שירלי פינצי לב על תרגום הנובלה “האם” מאת זוכת פרס נובל גרציה דלדה (ביקורת על הספר כאן בבלוג) (עברית)

 

22) כתבה על ספרים שניתנים במתנה, ועל העובדה שהם יכולים לגרום לנו לאהוב אדם הרבה יותר מאשר נשיקה (אנגלית)

 

23) 35 הספרים הכי טובים שנכתבו על ידי קולנוענים (אנגלית)

 

24) אור זילברמן נתנה הרצאה בפסטיבל אייקון תחת הכותרת “אל תקראו את הספר הזה – הוא מרושע!”. כאן אפשר לקרוא את סיכום ההרצאה (עברית)

 

25) בעקבות טור של נטע אלכסנדר על הגירה מהארץ, כתבו שחר פינסקר וטל חבר-חיבובסקי טור דעה שמדבר על החשיבות של ההגירה לספרות העברית (עברית)

 

26) חנות ספרים בלונדון החליטה “להגשים חלום” לעשרה אנשים ולתת להם לישון בחנות (תמונות, אנגלית)

 

27) [ויה תמי אילון אורטל] לאתר המצוין “בריינפיקינגס” מלאו בימים אלה שבע שנים. כאן אפשר לקרוא ראיון שערכו בניו יורק טיימס עם מריה פופובה שהקימה את האתר (אנגלית)

 

28) [ויה מירית תמיר] הרצאה של צ’יממנדה אדיצ’יה: “הסכנה שבסיפור יחיד” (וידאו, אנגלית + כתוביות בעברית)

 

29) לכבוד ליל כל הקדושים: סופרים שהתחפשו (תמונות, אנגלית)

 

30) 44 חנויות ספרים עצמאיות ונפלאות באמריקה (תמונות, אנגלית)

 

31) שרי שביט בראיון עם שירה פנקס לכבוד צאת ספרה החדש “אוריאן”; שירי לב ארי בראיון עם הסופר הסיני מא ג’יאן (עברית)

 

32) האם אי פעם סיימתם קשר בגלל ספר? (אנגלית)

 

33) מכונת כתיבה אלקטרונית חדשה בשם The Hemingwrite, שמאפשרת לכתוב ספר (או כל דבר אחר) באופן נייד בכל מקום שתרצו (תמונות, אנגלית)

 

34) ולסיום – חוצה ישראל (קובי מידן) בראיון עם עמוס עוז לכבוד ספרו החדש (חלק א’) (וידאו, עברית)