1) מהו הספר האהוב עלייך?

כמו כולם אני מתקשה להסתפק בספר אחד, אם אדחק ואצטרך לקחת ארבעה, אבחר ראשית בתנ”ך, כי הוא פשוט ספר נפלא, (נכון שיש כמה קטעים משעממים באמצע, אם אתה לא פריק של קורבנות) שמכיל את כמה מהסיפורים הטובים ביותר בתולדות האנושות, את ה “איליאדה” ו “אודיסאה“, כי אין ספר שממחיש בצורה טובה יותר לא רק את איוולתה של המלחמה, אלא גם את העובדה שטבעו של האדם לא השתנה באמת בשלושת אלפים שנה האחרונות. “מסע למערב או קוף” של וו צ’אנג אן,  כי חיבים גם סיפור מצחיק באי הבודד וזה סיפור מצחיק עד דמעות שמתאר את מסעם המשעשע ורב ההרפתקאות של קוף, חזרזיר, בן החול והנזיר שואן דזאנג, שיוצאים להביא את כתבי הקודש הבודהיסטים מהודו אל סין ואחרון אחרון חביב, “אדיוט” של דוסטויבסקי, גיבורו של ה “אדיוט” הוא הנסיך מישקין, איש תמים, ילדותי, כנה באופן מוגזם, בקיצור אדיוט… הנסיך רוצה רק לעשות טוב לכולם,  להיות פשוט אדם טוב.

האם זה כה פשוט להיות אדם טוב?  כיצד אפשר להיות רק טוב ולא להפגע שוב ושוב? איך אפשר לאהוב את כולם, לקבל את כולם, מבלי לשקר לאחרים ולעצמך? ספר רווי אהבה, תשוקה, תמימות ויופי מומלץ ביותר, במיוחד אם אתם רוצים להיות טובים.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

אם הייתי איש שיווק אז הייתי אומר “הארנב שרצה להיות עץ” שאני כתבתי, אבל אני לא איש שיווק, אז “צפרדי וקרפד יום יום” עלילותיהם של צפרדע וקרפד מתוקים להפליא, (אני אוהב מתוק, אבל בלי להגזים) התמימות והאיורים המקסימים עושים אותו לספר קלאסי וראוי ביותר לראשית קריאה.

3) מה הספר האחרון שקראת?

המסע המופלא של אדוארד טוליין” של קיט דה קמילו, זהו לכאורה ספר ילדים, אבל לטעמי הוא מיועד גם למבוגרים.

“הלב נשבר ונשבר וחי מתוך השברות, מן ההכרח לעבר בחשכה ובעומק החשכה ולא לסב לאחר” קובע המוטו של הספר הנפלא הזה התאר את מסעו המופלא, האכזר והיפה של ארנב מחרסינה אל האהבה וממנה. ספר קצר על האהבה  ושכרה. האם יש באמת שכר לאהבה? תקראו ותדעו….

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

יש יותר מדי, המהומה היא עניין אחד וטבעו של הספר הוא עניין אחר לגמרי.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

מסדר אפמרה” של יותם ראובני.

הספר מתאר את מסעם המיסטי של חמישה אנשים מן היישוב , אל מחוץ לאנושות, למדבר, מעבר לזמן למרחב, מסע אל החול ואל כל מה שנכתב בחול. הם עוזבים את הבורגנות, מטהרים ונעלמים כולם במדבר מבלי להשאיר עקבות.
למה לעזוב? מה רע בלשלם משכנתה? לאן אפשר ללכת מכאן?
המספר הוא עיתונאי, בן דמותו של הסופר, שכמעט ונבחר כחבר במסדר, אך בסופו של דבר נשאר בצד, ועכשיו הוא המתעד הלא רשמי של מסדר אפמרה. הוא מנסה על סמך עדויות לשחזר, את מסעם של חברי המסדר אל המעבר, אל החול, מתוך ידיעה ברורה שייכשל.
בקיצור “מסדר אפמרה” הוא ספר לא פשוט, שמסתיים עם יותר שאלות מתשובות, יעניין את מי שאוהב ללכת בדרך אחרת, (אני תמיד מתבלבל גם עם מפה) , ומי שלא מוטרד מהרגשת אי נוחות קלה כשהכל מסתיים.

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

כשהייתי צעיר קארל מאי, אחר כך דוסטויבסקי, פיליפ ק. דיק ורימונד צ’נדלר, אין זה משום שהם סופרים יותר טובים מאחרים, אלא מפני שנדמה היה לי שהם מדברים אלי, שהם כתבו את סיפוריהם במיוחד בשבילי.

7) ספר שנתן לך השראה?

אני חושש שספרים אינם נותנים לי השראה, את ההשראה שלי אני מקבל בעיקר מהחיים עצמם, שכידוע לא מפסיקים לחקות את האמנות.

8) ספר עיון מומלץ?

גדל, אשר ובאך“, לטעמי ספר העיון המרתק ביותר שנכתב אי פעם, (אני לא יודע איך התרגום, קראתי במקור) ספר רב תחומי שמקשר בין המתמטיקה של גדל, המוסיקה של באך וציוריו של אשר, כדי להגיד משהו על העולם (בצירוף דיאלוגים מקסימים בין דמותיו השונות של לואיס קרול מעליסה בארץ הפלאות). ספר מקסים ולפעמים קצת קשה לקריאה.  אפשר להרוג איתו ג’וקים, לטאות ואולי אף פילים (אל תנסו בבית).

 

 ***

דוידי רוזנפלד, 47, כותב לילדים ולמבוגרים. ספרו הראשון, “פרידה מבבל“, יצא לאור בהוצאת כתר בשנת 2011, וספר הילדים שלו, “הארנב שרצה להיות עץ“, יצא לאור בשנת 2013, גם הוא בהוצאת כתר. בימים אלה הוא מנסה להוציא את ספרו הבא, “החלומות שהורגים אותי“, באמצעות מימון המונים. 

לפרוייקט מימון ההמונים של הספר באתר הדסטארט לחצו כאן

פרידה מבבל