1) מהו הספר האהוב עלייך?

זה נתון משתנה והרשימה ארוכה. “גאווה ודעה קדומה” ניצב ללא ספק בראש הרשימה, בזכות הרגישות בתיאור הדמויות, העיסוק בנושאים של מעמד וכוח, האישה המורדת והדיאלוגים החדים והמבריקים. אחריו בסדר לא עוקב תופסים מקום של כבוד הקלאסיקונים: “מלכוד 22“, “לוליטה“, “התפסן בשדה השיפון“, “ההוביט“, “מדריך הטרמפיסט לגלקסיה” וגם “איך גורמים לאהבה להישאר” של טים רובינס. הישראלים האהובים הם “אמיליה ומלח הארץ“, קובץ הסיפורים “זרים בבית” ו”עשו” של מאיר שלו שהשפיע עליי מאוד בגיל ההתבגרות. כולם ספרים שיש להם את השילוב המנצח של מספר כובש, מספר סיפורים בנשמתו, וביקורת חברתית קיומית נוקבת.

אמיליה ומלח הארץ. וידוי / יוסי סוכרי

2) מהו ספר הילדים האהוב עלייך?

חתול תעלול” עם התרגום הנפלא של לאה נאור, וגם סדרת הספרים של הצמד ג’וליה דונלדסון ואקסל שפלר, “פו הדוב“, “האסופית“.

3) מהו הספר האחרון שקראת?

המדריך התימני לכתיבת אגדות” מאת יניב חג’בי. מטורף ומאתגר, כתיבה נהדרת ומתפתלת, שוברת מוסכמות ומהתלת בקורא.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

חמישים גוונים של אפור” וכל מה שבא אחריו. לא מאמינה במהומה. ספר לא צריך ליצור מהומה ציבורית, הוא צריך לחלחל פנימה אל עמקי הנשמה, אל הנימים הדקים, לגרום לנו לבלוע את הרוק בתת ההכרה. זאת השפעה שקטה אך חדה כסכין, לא מהומה. מהומה זה יחסי ציבור.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

אם החיטה” של מיקי בן כנען. חוויה סוריאליסטית שמקדימה את זמנה.

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

גם כאן הרשימה ארוכה. בשביס זינגר, אלי עמיר, ג’וזף הלר, יואל הופמן, יהושע קנז ואהרון אפלפלד, ובטח שכחתי כמה…

7) ספר שנתן לך השראה?

המצרייה” מאת פאוזיה אסעד. זאת הפעם הראשונה שקראתי ספר של סופרת ערבייה וקיבלתי את נקודת המבט של האחר, זה שמלמדים אותנו לשנוא. צריך לתרגם עוד ועוד ספרים כאלה, הנרטיב הערבי מושתק בשיח הישראלי ואני מאמינה בכוח של הספרות לחלחל פנימה ולעצב תודעה חדשה.

8) ספר עיון מומלץ?

סיפור” מאת רוברט מקי ו”פשר החלומות” של פרויד. הראשון מלמד איך לכתוב תסריט ואפשר להתייחס אליו בקלילות ולקחת רעיונות לדינאמיקות סיפוריות, השני הוא אבן דרך שפשוט צריך לקרוא, כל מילה מיותרת.

 ***

אדמית פרא היא עורכת ספרים (“ימי הכלולות של ג’ואנה” 2011, “שהאדה” 2012), דוקטורנטית לספרות באוניברסיטת אמסטרדם, סוכנת זכויות תרגום, מרצה ומנחה סדנות כתיבה.
לאתר הבית של אדמית לחצו כאן
 


הבלוג של אדמית פרא