מסע חובק עולם 

מכירים את זה שאתם קוראים ספר באוטובוס רועש או ברכבת הומה, מסביבכם אנשים מדברים בפלאפון בקולי קולות, סמארטפונים צווחים, כרוז שמכריז כל חמש דקות אבל אתם מנותקים? קפצתם רגע לראות עולם, ברמה כזו שאתם מרגישים שממש הייתם שם פיזית? שעברתם מסע חובק עולם מבלי לזוז? 

לספר טוב בעיניי יש את היכולת לקחת את הדמיון למקומות שלא הייתי בהם, לראות נופים שאף פעם לא ראיתי לפני כן וכל זה מבלי לנסוע לשום מקום. כזה הוא ספרה של אדריאנה טריג’אני, “אשת הסנדלר”. 

יש מי שיגידו ש”אשת הסנדלר” הוא סיפור על אהבה, בחירה וגורל, סיפור מהגרים או אפילו ספרות יתמות ואובדן אבל בעיניי זהו סיפור מסע. סיפור מסעם של צ’ירו ואנצה שמתחיל באלפים האיטלקיים ועובר דרך ניו-ג’רזי, מנהטן, צרפת במלחה”ע העולם הראשונה ומסתיים במינסוטה. 

967799

צ’ירו היה בן עשר בלבד כאשר אמו השאירה אותו ואת אחיו הגדול במנזר איטלקי לטיפוליהן של הנזירות לאחר שהתאלמנה ולא היה עוד בכוחה לטפל בהם. אנצה הייתה בת 15 כאשר סטלה, אחותה הקטנה נפטרה במפתיע. צ’ירו ואנצה נפגשים לראשונה כאשר צ’ירו נשלח לכרות את קברה של סטלה. באותו לילה הם מתאהבים אך הגורל שולח אותם, כל אחד בנפרד, להיפרד מכל מה שהכירו, להגר לניו-יורק ולהתחיל מחדש, אך הגורל לא מרפה מהם ואהבתם חוצה את האוקיינוס. 

צ’ירו ואנצה מעולם לא עזבו את איטליה לפני כן, ואילו עכשיו, הם עוזבים את ביתם ויוצאים למצוא בית חדש באמריקה. אני אוהבת ספרים שמלמדים אותי דבר או שניים, ואילו טריג’אני חושפת אותנו לעולם המהגרים שהגיעו לארה”ב בכדי “לעשות כסף”, אנחנו מתוודעים לתנאים הקשים, למשפחות שנאבקות על קיומן בארץ נכר ולאנשים שמחפשים את מזלם מעבר לאוקיינוס. 

זהו סיפור מסע חובק עולם שלוקח את הקורא לטיול סביב העולם ועוד מלמד אותו פרק או שניים בהיסטוריה וכל זאת, מבלי לזוז לשום מקום.תיאוריה של טריג’אני כה מדויקים וסוחפים שחשתי שאני עצמי עוברת את המסע יחד עם שתי הדמויות הראשיות: הייתי בשלג של האלפים האיטלקיים, טיילתי ברחובות ניו-יורק של תחילת המאה ה-20, שמעתי אופרה במטרופולין של מנהטן ולבסוף הגעתי למכרות של מינסוטה. 

אני בטוחה שיש מי שיגידו שהספר הזה מלא בקיטש ושקהל היעד שלו הוא נשים בלבד, אך טריג’אני, בכישרון רב, עם השראה שלקחה מסיפור סבה וסבתה, שוזרת בפנינו עלילה סוחפת ומרגשת. היא כותבת סיפור רחב יריעה ונוגע ללב, היא מביאה בפנינו סיפור עם ערך מוסף ומלבד סיפור האהבה היפה בין צ’ירו לאנצה, נותנת לנו שיעור מרתק בהיסטוריה.

 

 _______________________

אשת הסנדלר, אדריאנה טריג’אני. מאנגלית: הדסה הנדלר. הוצאת ידיעות אחרונות.  502 עמ’, 98 ש”ח. 

 

 

***

 

נטלי סלע, 28, בוגרת החוג לרוח ותקשורת באוניברסיטת בר-אילן. בימים אלה מסיימת תואר שני בחוג לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון.