אז למה לי פנטסיה עכשיו?

מאת אבישג גנוסר

 

כמה נימוקים אישיים לטובת קריאת ספרי פנטסיה, וכן המלצות על ספרי פנטסיה חדשים וותיקים, שבכללם גם אחד פרי עטו של זוכה פרס נובל

כן, אני קוראת גם ספרים מז’אנרים אחרים, מציאותיים ובוגרים יותר, אבל עם ספר פנטסיה טוב אני מרגישה באמת בבית. לצלול לעולמות דמיוניים בא לי בטבעיות מילדות ועד היום – כשאני כבר אמורה להיות מיושבת למדי בדעתי (?). אולי כמו כישרון, צריך להיוולד עם זה. אפשר לטפח ולהרחיב את הנטייה הקיימת, אבל אם אתם שייכים ל”מציאותיים”, לא בטוח שאוכל לשכנע אתכם לבקר בממלכת פנטסיה. ועם זאת, זה יכול להיות ניסוי מסקרן… אולי תפגשו חבר-ספר חדש?

בראש ובראשונה, ספר פנטסיה טוב מקסים אותי משום מרחבי הדמיון וההמצאה האינסופיים והמופלאים שהוא פותח בפניי. תנו לי כשפים, יצורים מוזרים ונופים קסומים, הרפתקאות מסעירות למכביר ומאבק הרואי של הטוב ברע – אולי גם תשליכו לקדרה דרקון אחד או שניים – ואני כבר משתוקקת לצאת למסע הקריאה (מאיזה רציף יוצאים? מרציף תשע ושלושה רבעים כמובן).

ספר פנטסיה טוב, להבנתי, יכול להיות עמוק ורלוונטי מאוד למתרחש בנפשנו פנימה ובעולם המציאותי שסביבנו, והדבר תקף גם לגבי אגדות, אגב (קראו את ספרו המרתק של ברונו בטלהיים “קסמן של אגדות“, ותבינו). דמויות והתרחשויות פנטסטיות יכולות לסמל צדדים וקונפליקטים בנפשנו ובמציאות, מבלי לדבר על כך ישירות, אך בעוצמה לא פחותה מאשר בספר ריאליסטי, ואולי אף יותר, משום המורכבות הסימבולית שלהן.

בספר פנטסיה טוב תמצאו כל מה שמושך את לבכם גם בספר ריאליסטי: מתח, הרפתקאות, אהבה, רעיונות פילוסופיים, חקירה של הנפש האנושית ועוד – וכל זאת על רקע עולמות פנטסטיים שלעולם לא תוכלו לבקר בהם, מלבד באמצעות הספר. וכן, יש גם ספרי פנטסיה נטולי דרקונים ודומיהם, אז תודו שזה מסקרן…  

אך מעבר לכך, הקריאה בספר פנטסיה היא פשוט כיף טהור! בממלכת פנטסיה הכול אפשרי, ויכולות שאולי הן רדומות או בלתי מושגות עדיין עבורנו במציאות, הן חלק מהותי ממנה, כמו למשל היכולת לנוע בקלילות במרחבי החלל והזמן; לבצע מעשי להטים נוסח אורי גלר והרבה יותר מכך; לרכב על דרקונים (מומלץ); ועוד התנסויות מלהיבות ופורצות גבולות שכאלו. נשמע לכם ילדותי? כן, לפעמים זה חלק מהעניין… אך לא תמיד. ישנם לא מעט ספרי פנטסיה בוגרים, מתוחכמים ואף אפלים עד מאוד. בכל מקרה, תמיד תוכלו להעביר את ההמלצות לבני המשפחה הצעירים.

בדקו את עצמכם: האם אהבתם בילדותכם את “צ’רלי והשוקולדה” מאת רואלד דאל, למשל (ולא מעט ספרים מסדרת “מרגנית” הנהדרת, אם כבר מדברים על זה). אם התשובה חיובית, אולי עדיין מהבהב בכם ניצוץ הפנטסיה הפרוע? 

הנה כמה המלצות קצרות על ספרי פנטסיה מהעת האחרונה ומבין ותיקי הספרייה הפרטית שלי, ובהם גם אחד ישראלי ואחד פרי עטו של זוכה פרס נובל. לתשומת לבכם, גם כשמדובר בסדרה, ישנם ספרים ראשונים שעומדים בזכות עצמם ומעניקים חוויית קריאה מספקת. אז בואו נתחיל (החלוקה לקטגוריות אינה מוחלטת, כמובן):

לחובבי סדרת “מרגנית” ולמי שמחוברים לילד הפנימי שלהם

ההוביט” מאת גררררר טולקין, סליחה –  ג.ר.ר. טולקין:
הוביט יושב בית מגלה בתוכו אומץ לב, תושייה ורוח הרפתקנית, כשהוא מצטרף למשלחת גמדים היוצאת אל ההר בו שוכן הדרקון שחמס את ממלכתם.
– שלא כמו העיבוד הקולנועי ה”כבד” והאפי, הספר קולח, מצחיק ושובבי וכמובן רווי הרפתקאות.

ילדת הגבעות” מאת אלואיז מקגרו:
סאאסקי המוזרה, בת העם הנסתר ואנושית רק למחצה, מנסה להבין מי היא ולאן היא שייכת, כאשר אף אחד מהגזעים אינו חפץ בה באמת, וחייה נמצאים בסכנה.
– ספר לילדים ונוער שמתמודד עם שאלות עמוקות על זהות ושייכות, דרך סיפור פנטסטי בעל נופך פיוטי.

האחים לב-ארי” מאת אסטריד לינדגרן:
לאחר מותם, שני אחים צעירים מגיעים לננגיאלה, ארץ המתים, שמתגלה כמקום ידידותי ופסטורלי. השניים מצטרפים למאבק בעריץ רשע השולט בדרקון אימתני וברגע המכריע עליהם להגיע להחלטה גורלית.
– עלילת הספר פשוטה יחסית, והעומק שבסיפור נובע מהקשר האמיץ בין האחים, ומהטיפול הישיר אך העדין של לינדגרן בנושא המוות בספר המיועד לילדים. סופו של הספר חזק ומרגש במיוחד.

חיי קסם” מאת דיאנה ווין ג’ונס:
המכשפה המתחילה גוונדלין ואחיה הקטן “חתול” עוברים לגור בטירת המכשף הידוע קרסטומנסי, ומגלים בין היתר גן קסום, יקומים מקבילים והתארגנות סודית של מכשפים.
– ספריה של ווין ג’ונס הם חגיגה של דמיון פרוע, מוזר ומפתיע, וכמעט כל ספר שלה יציע לכם חוויית קריאה מיוחדת. סרט האנימציה “הטירה הנעה”, שיצר הבמאי היפני האדיר הייאו מיאזאקי, מבוסס בחופשיות על ספר של ווין ג’ונס בעל אותו שם, וגם הוא כמובן מומלץ מאוד.

למבינים לנפש הנוער ולמיטיבי קרוא למרחקים ארוכים

ג’ינקס” – חלק ראשון בסדרה מאת סייג’ בלקווד:
הנער ג’ינקס הופך לשולייתו של המכשף סיימון, לאחר שאביו החורג נטש אותו ביער אורוואלד, בו אורבים אנשי זאב, טרולים ומכשפות. יחד עם הנערה אלפווין והנער רבן הוא יוצא למסע להשבת כוח הקסם המיוחד שאבד לו, ונאבק במכשף הנורא מכל – אדון העצמות.
– הספר קצבי וקולח, גדוש כמו שצריך בהרפתקאות ובקסמים ושואב השראה מעולם האגדות. נהדר למי שמעדיף את הפנטסיה שלו תמימה וקלאסית יותר.

אדם האבן” – חלק ראשון בסדרת “עולם המראה” מאת קורנליה פונקה:
יאקוב מנסה להציל את אחיו הצעיר ויל, לאחר שזה עקב אחריו לעולם האגדות שמעבר למראה, ונפגע מכישוף שהופך את עורו בהדרגה לאבן.
– עלילת הספר צוללת ללא שהיות לרצף של הרפתקאות מסעירות בעולם הפנטסטי המדהים שבראה פונקה, וממש אי אפשר להניח את הספר מהיד! גם כאן, מערכת היחסים בין האחים, שניהם כבר בחורים למעשה, ותיאור כוחות הנפש שהם מוצאים בעצמם, מוסיפים עומק ועניין לסיפור. עוד מעדן לחובבי אגדות!

צל ועצם” – חלק ראשון ב”טרילוגיית הגרישה” מאת לי ברדוגו:
לאחר שאלינה מצילה את חברה הטוב מאל מהמפלצות השוכנות באזור “קפל הצל”, מתברר שיש לה כוח קסם שעשוי להציל את הממלכה, אך גם ממיט עליה סכנה נוראה.
– הספר קולח מאוד ונקרא כמעט בנשימה אחת. שזור בו סיפור על התבגרות ואהבה על רקע עולם פנטסטי מעניין, השואב את השראתו מהתרבות והמיתולוגיה הרוסיות. 

טרילוגיית ברטימאוס” מאת ג’ונתן סטראוד:
גיבורי הטרילוגיה – השד ברטימאוס, הקוסם המתלמד נתנאל ופשוטת העם קיטי – נסחפים למערבולת של תככים אפלים ומאבקי שליטה בין קוסמים, פשוטי עם ושדים, ברחבי לונדון ואנגליה.
– טרילוגיה סוחפת, עתירת דמיון והרפתקאות, ואף מתובלת בהערות שנונות ומשעשעות מאוד של השד ברטימאוס – מרכיב לא שכיח בספרי פנטסיה.

  

לתיירי העולמות המוזרים, האפלים והבוגרים יותר

השתנות“, “התגלות” ו”התחדשות” – טרילוגיה מאת קרול ברג:
סיפור חברותם והרפתקאותיהם של העבד סיאון, מחסל שדים בעברו ובן לעם שנכבש, ושל אדונו היהיר, הנסיך אלקסנדר, על רקע עולם אקזוטי ואכזרי, ושורץ שדים כמובן.
– טרילוגיה מיוחדת בעלת יופי קודר ומהפנט, ורבדים פילוסופיים, סוציולוגיים ורגשיים, שהופכים אותה למתאימה מאוד לקהל בוגר.

סיפור המלחמה באחו” מאת וולטר וונגרין:
שונטקליר התרנגול, מנהיג החיות, מכריז מלחמה על קוקאטריס, עוף למחצה ונחש למחצה, המנסה לכבוש את העולם בשם שולחו המפלצתי וירם, שכלוא בבטן האדמה.
– זהו אחד מספרי הפנטסיה המקוריים והמוזרים ביותר שקראתי, וטרם נתקלתי בדומה לו. מדובר בספר נדיר יחסית, שאולי תוכלו למצוא בספרייה, וכשתקראו אותו אנא מסרו ד”ש לדמותו מכמירת הלב, המגוחכת והבלתי נשכחת של הכלב מונדו-קאני, שמיילל “נטוווווש!” באישון לילה.

סבריאל” מאת גארת’ ניקס:
הנערה סבריאל, בעלת אוב חסרת ניסיון, יוצאת לחפש את אביה, בעל אוב רב עוצמה, שנעלם בממלכה העתיקה שמעבר לחומה. למסעה המסוכן בארץ שבה הגבול בין מוות לחיים אינו ודאי, מצטרפים החתול-ישות מוגט, והקוסם הצעיר והמסתורי טאצ’סטון.
– ל”סבריאל” יש יופי אפל ומכשף, אך הוא אינו אכזרי מדי וגם לא מתקתק מדי. הרפתקה רודפת הרפתקה בעולם המוזר והעשיר שיצר ניקס, והמתח הולך וגואה כמעט ללא הפסק עד סופו של הספר. הנאה צרופה!

למי שמוכן לערבב קצת פנטסיה במציאות שלו 

מצרפי המקרים” מאת יואב בלום: 

שלושת מצרפי המקרים, אמילי, גיא ואריק, הוכשרו לשנות גורלות, ומבצעים בנאמנות את המשימות המוטלות עליהם. אולם זיכרונות טורדים, רוצח שכיר ומשימה יוצאת דופן מערערים את חייהם ואת שגרת עבודתם…
– מציאות ופנטסיה מתערבבות באופן חינני ומתוחכם בספרו של בלום, שחוקר שאלות על אהבה, גורל, דמיון ומציאות, מזווית מבט פילוסופית ולא שגרתית.

שנים-עשר סיפורים נודדים” מאת גבריאל גארסיה מרקס:
שני ילדים ששטים על פני האור המציף את דירתם כמו מים; זונה קשישה וכבודה שמאלפת את כלבה לבכות על קברה; ואישה שמתפרנסת מחלומותיה הנבואיים – אלו הם רק חלק מגיבורי שנים-עשר סיפוריו הקצרים והיפים של מרקס, אמן הריאליזם הפנטסטי.
– נושאי הסיפורים מגוונים ומקוריים, ויחס המציאות לעומת הפנטסיה משתנה מאוד מסיפור אחד למשנהו. בעולמו של מרקס הכול אפשרי, וגם הקורא ה”מציאותי” ביותר עשוי לתפוש את עצמו מאמין ללא סייג לבדיות הפנטסטיות שטווה הסופר בקסם מילותיו.

רוצים להיכנס למעבה יערות פנטסיה? נסו את הקישורים הבאים:

– אתר הספרייה הפנטסטית.

– דף הפייסבוק “נוער קורא- כן, יש דבר כזה” (דף תוסס עם הרבה דיונים על ספרי פנטסיה וספרי נוער בכלל), וכדאי גם להיכנס לבלוג שלהם.

– אתר אגודה ישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה.

– אתר “בלי פאניקה“.

***


אבישג גנוסר היא עורכת דף הפייסבוק של בית אריאלה וספרנית; חובבת ספרי פנטסיה, ספרי ילדים ונוער, ספרי מסעות, רומנים ויקטוריאניים, ספרי עיון למיניהם ועוד; בשעות הפנאי מחבקת חתולים, כלבים וחיות אחרות, ומהרהרת לתומה על החיים ועל זוטות נוספות.