1) מהו הספרים האהובים עלייך?

חיי נישואים/דוד פוגל, זה אני אדיצ’קה/אדוארד לימונוב, ראיונות קצרים עם גברים נתעבים/ דיויד פוסטר וואלס, עוזר לכל עת/רוברט ואלזר.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

האמת היא שכשהייתי ילד, לא כל כך הקריאו לי ספרי ילדים. אפשר לומר שזה קשור לעברי החרדי, אבל יש חרדיים שכן מקריאים ספרים לילדיהם. כך או כך אוכל לכתוב שאני מקריא לבת שלי ספרי ילדים ושהספרים האהובים עליה הם, תירס חם, מעשה בחמישה בלונים (שאותו היא למדה בעל פה) וצב על הגב.

3) מה הספר האחרון שקראת?

מלאכים / יורם קניוק.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

האמת היא שקשה לי לכתוב דברים ‘לא מחמיאים’ על ספרים. בעצמי, אני לוקח קשה וללב כשמישהו כותב על הספרים שלי משהו לא מחמיא. אבל אם אני מוכרח לכתוב, אכתוב על ספר שכותבו מת מזמן, שכולם גומרים עליו את ההלל ושאילצתי את עצמי לקרוא אותו עד הסוף למרות שהוא לא הצליח לרגש אותי שמו ‘גטסבי הגדול‘ קראתי אותו מזמן וכשסיפרתי לחבר טוב שלא אהבתי הוא ביקש שאתן לו צ’אנס נוסף. נתתי צ’אנס נוסף ונעצרתי באמצע. פיצג’רלד, סליחה 🙂

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

האמת היא שקראתי לאחרונה ספר של סופרת ישראלית, שכן זכתה להערכה אבל לא להערכה מספקת. שם הספר הוא ‘כמה רחוק את מוכנה ללכת‘ כתבה אותו מאירה ברנע גולדברג, הספר מגולל סיפור שבבסיסו הוא אוטוביוגרפי, על בחורה שמתקשה להיכנס להריון. כתוב בכנות יוצאת מגדר הרגיל, הוא זכה להערכה רבה אבל לא מספקת.

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

סופרת האהובה עלי היא סופרת ישראלית שמה שהרה בלאו, כתבה שני ספרים הראשון ‘יצר לב האדמה‘ הצליח לגעת בי. האמת היא שאני מכיר די הרבה סופרים, רובם ככולם מרוכזים בעצמם ומצליחים לצאת מעצמם באופן מטאפורי בלבד כלומר בעזרת הדמיון. היא לא כזו, עוזרת לכל החלשים שמסתובבים סביבה, מדברת עם כולם בגובה העיניים, מדריכה מלמדת, קיצער אדם מיוחד שקשה שלא לאהוב אותו. ספרה השני ‘נערות למופת’ יצא לאור לא מזמן.

7) ספר שנתן לך השראה?

האמת היא שבניגוד לסופרים אחרים (על בסיס ראיונות שקראתי ושערכתי, אני קורא אובססיבי של ראיונות עם סופרים). אני כותב טוב רק כשאני במצב רוח לא טוב. כשמצב הרוח שלי טוב, אני פשוט לא כותב אלא קורא. וכשהוא רע מדיי גם לא. אני צריך מידה מסויימת של דכדוך שהוא על גבול הדיכאון מבלי ליפול אליו, בכדי לכתוב. כך שה’אני הכותב’ וה’אני הקורא’ הם שני בני אדם. אבל מי שהעניק לי השראה הוא הפדופיל/סופר דוסטוייבסקי, קראתי את כל ספריו, אלו מהם שתורגמו לעברית, את החטא ועונשו כמה פעמים, והוא בהחלט נוכח שם בתודעה שלי כי אני קצת מעריץ אותו למרות שקראתי את הביוגרפיה עליו ואני יודע שהוא היה מושחת מחריד.

8) ספר עיון מומלץ?

מחיר האלטרואיזם/אורן הרמן, יצא לאחרונה בהוצאת ידיעות ספרים. נקרא בנשימה עצורה. עכשיו אני באמצע לקרוא ספר עיון (שלא ניתן להשיג בחנויות-לקחתי בשבוע שעבר מהספריה של ישראל סגל ז”ל שגם הוא סופר שאהוב עלי אלא שהוא נפטר ואין טעם לפרגן לו ) של גרשם שלום על שבתי צבי, שני חלקים, משעממים ברובם עם המון קטעים מעניינים ויש לי חלום לקלף ממנו את הקטעים המשעממים/כבדים ולהנגיש אותו, כי הסיפור של שבתי צבי הוא ביסודו מרתק.

***

שבתאי קור נולד בשם שבתאי קורדובה, למשפחה חילונית ביפו. בהיותו ילד חזרה משפחתו בתשובה ועברה להתגורר בירושלים.  בצעירותו למד בישיבה הספרדית “משכן ציון” בירושלים, ולאחר מכן עבר ללמוד בישיבת פוניבז בבני-ברקבשנת 2007 הוציא לאור את ספרו הראשוןנהג חדש (הוצאת כרמל) המתאר את חזרתו בשאלה. לאחרונה יצא ספרו השני “זה ג’ונגל פה”, גם הוא בהוצאת כרמל. 

 

עוד על הספר “זה ג’ונגל פה”:

רומן עלילתי, הפורש בצורה אמינה ומרתקת סיפורה של כת. דמויות הסיפור אמנם דמיוניות אך חלק מעלילות הספר מבוססות על התרחשויות מהמציאות.

עורך ספרים מתבקש על ידי אמו של צעיר שהתאבד, בשם בנימין, להנציח אותו, על סמך יומן שהשאיר אחריו בספר זיכרון.

בנימין, מוכר לשעבר בחנות ספרים, היה חבר מרכזי בכת שפעלה באזור תל אביב. את הכת הקים ולדימיר, שעלה עם הוריו מרוסיה ועבד במשך תקופה מסוימת כסדרן סחורה בסופרמרקט. ולדימיר, שהיה צעיר כריזמטי, פיקח חסר מעצורים, גייס עשרה חברים, חמישה בחורים וחמש בחורות, לעמותה שהקים, הרצה לפניהם על השקפותיו העוינות על העולם, שיעבד אותם בהדרגה למטרותיו וגרם להם להיות שותפים לפשעים.

בין בנימין וולדימיר נמצאה תמר, בחורה בעלת עבר מפוקפק, שבה שניהם היו מאוהבים. בנימין זכה באהבתה, וולדימיר זכה בנאמנותה ובמסירותה לדרכו הרעיונית.

לעמוד הספר “זה ג’ונגל פה” באתר הוצאת כרמל לחצו כאן

לעמוד הספר “נהג חדש” באתר הוצאת כרמל לחצו כאן