1) החדשות המשמעותיות של השבוע: סטימצקי עיכבה תשלומים למו”לים ויש חשש לקריסתה הכלכלית. תוכלו לקרוא על כך בגלובס, דה מארקר ומאקו . אתמול בערב פורסם בגלובס ובדה מארקר שהוצאת ידיעות אחרונות שוקלת לרכוש את סטימצקי. מוקדם יותר פורסם שגם הבעלים של איקאה ואופיס דיפו התעניינו ברכישת סטימצקי.  כאן יש הסברים לסיבות מאחורי הקשיים של סטימצקי. עדכון בנושא מהשעה האחרונה אפשר לקרוא כאן (עברית)

2) והסופר דרור בורשטיין כתב הבוקר בבלוג שלו פוסט שמתייחס לקריסתה האפשרית של סטימצקי (עברית)

3) ועוד ידיעה: אופיס דיפו החליטה להיכנס לענף הספרים (בשלב הראשון ספרי עיון) במקביל למהלך ההפוך של סטימצקי שמבקשת למכור ציוד משרדי (עברית)

4) יותם שווימר (וואיינט) מסכם את החדשות הספרותיות (האחרות) של השבוע: נחשפו מכתבים שערוריתיים שכתב איאן פלמינג למאהבת שלו; מיכל סנונית זכתה בפרס רנה לי לשירה; הסופרת רוני גבעתי הלכה לעולמה בגיל 74; הוכרזו הזוכים בפרס רמת גן; יריד ספרות עצמאית יתקיים בירושלים ועוד (עברית)

5) שימוש בספרות ככלי נשק בזמן המלחמה הקרה: השבוע נחשף שה- CIA האמריקאי הפיץ עותקים רבים של הרומן דוקטור ז’יוואגו מאת בוריס פסטרנק, על מנת לעורר רגשי התנגדות בקרב הקוראים הסובייטים. האם זה גם אומר שה- CIA  אחראים לנובל שקיבל פסטרנק? (אנגלית)

6) המהדורה החדשה של כתב העת האינטרנטי “ארץ אחרת” מוקדש לספרות העברית , או נכון יותר לומר לגסיסתה של הספרות העברית.  הנה לדוגמה ראיון בנושא שעם עם הסופר אסף ענברי (עברית)

7) ויטה קיירס (טיימאאוט) תוהה איך גיבורי “משחקי הכס”, שמתוארים כמכוערים ודוחים בגירסה הספרותית, הפכו להיות יפים ונחשקים בגירסה הטלוויזיונית? (עברית)

8) הסופר ג’ון באנוויל מספר מה משך אותו לדמות הבלש “פיליפ מארלו” שכתב ריימונד צ’נדלר. ולי פלר מטיימאווט גם ראיינה אותו (עברית)

9) טל בשן (סופהשבוע) בראיון עם פול אוסטר (עברית)

10) נובלה גרפית חדשה מסביר איך המוח עובד (+ וידאו על תהליך יצירתה של הנובלה) (וידאו, אנגלית)

11) ראיון של יובל אביבי (טיימאווט) עם דרור בורשטיין בעקבות ספרו החדש “תמונות של בשר” (אתם יכולים גם לקרוא את הביקורת של נוגה אלמי-הנטקה על הספר שפורסמה פה בבלוג) (עברית)

12) אני תמיד מתלבט מה לעשות עם קומוניקטים יחצניים שיש בהם מידע מסוים שאולי יעניין את הציבור. אני רואה שבאתרים מכובדים מפרסמים את הקומניקטים האלה, אז אקבץ פה 2 כאלה שהגיעו גם לתיבת המייל שלי לאחרונה ואולי יש בהם איזשהו עניין לציבור: 1. הוצאת ספרים חדשה קמה בישראל – “הוצאת 62” – בבעלות סמדר הרצפלד ובנימין שבילי. 2. בתו של מאיר אריאל, שירז אריאל, מגייסת כסף במימון המונים על מנת להוציא לאור ספר אירוטי חדש (עברית).

13) ואם כבר מימון המונים – שני פרוייקטים שלפחות לדעתי הם יותר מסקרנים יצאו לאחרונה למימון המונים: 1. תרגום של יהונתן דיין לספר “מארדי והמסע לשם” מאת הרמן מלוויל. 2. תרגום של שי סנדיק לספר “תבונה ורגישות” של ג’יין אוסטן (עברית)

14) 12 סופרות ממליצות על 40 הסופרות האהובות עליהן (אנגלית)

15) בר חיון (אלכסון) כותב על השפעת השפה על חוש הריח (עברית)

16) כתבה שפורסמה השבוע בבלוג ואולי פספסתם: ד”ר יעל מאורר כתבה על הספר “מזמור חג המולד” של צ’ארלס דיקנס ועל עיבודו לקולנוע (עברית)

17) בעקבות ספר הילדים של קית’ ריצ’ארד, נטע הלפרין (ישראל היום) תוהה מדוע כוכבי רוק להוטים לכתוב ספרי ילדים? (עברית)

18) משנת 1994 נסע רוברט דאוסון ברחבי אמריקה וצילם ספריות וספרנים. כעת צילומיו מופיעים בספר חדש שמוגדר כ”מחקר צילומי” (תמונות, אנגלית)

19) אמצעי טכנולוגי להדפסת ספרים במקום על פי דרישה בשם ה- FOMO (תמונות, אנגלית)

20) סדרה של סרטונים מסכמת ספרות קלאסית בעזרת תמונות מצוירות. הנה סיכום של המלך ליר לדוגמה (וידאו, אנגלית)

21) 50 ספרי שירה הכרחיים שכל אחד חייב לקרוא (אנגלית)

22) יותם שווימר (וואיינט) ראיין את הסופרת אליזבט גילברט (“לאכול, להתפלל, לאהוב”) בעקבות רומן חדש שלה שמתאר מערכת יחסים בין בוטניקאים מהמאה ה-19 (עברית)

23) [ויה דניאל אשכנזי] כתבה שפורסמה בוואיינט לכבוד יום האישה הבינלאומי ופספסתי אותה (תודה לדניאל שהעיר את תשומת ליבי) : סופרות מקומיות מספרות על הנשים שריגשו אותן בכתיבתן (עברית)

24) 28 ציטוטים מביקורות רעות שנכתבו על ספרים שהפכו לקלאסיקה (תמונות, אנגלית)

25) [ויה הפנקס] בכלכליסט ביקשו מיוצרים מובילים מכל התחומים לבחור את ספר הילדים שעיצב את ילדותם (עברית)

26) קצת רכילות: 13 זוגות ספרותיים מעניינים (אנגלית)

27) קומיקס קצר: “קאמה סוטרה לביביופילים” (תמונות, אנגלית)

28)  ועוד ספר חדש הכולל צילומים: “אגתה כריסטי בבית” (“Agatha Christie at Home”)מאת הילארי מק’קסקיל . בלינק הבא תוכלו לראות כמה תמונות של כריסטי ושלי ביתה המושלם (תמונות, אנגלית)

29) 25 בשמים ונרות בריח ספרים (תמונות, אנגלית)

30) ולסיום – אריאל הירשפלד מדבר על לאה גולדברג מתוך פרוייקט “העברים” (וידאו, עברית)

*) להצעות ושליחת לינקים למדור כתבו ל- korebasfarim@gmail.com.