1) מהו הספר האהוב עליך?

ללא כל ספק, ובפער גדול מן המקום השני, נמצא הספר ״המשחק של אנדר״ של אורסון סקוט קארד. את הספר הזה לא קראתי, אלא אולצתי לקרוא. חבר טוב, שמכיר אותי במשך שנים, וידע שאין שום סיכוי בעולם שאקרא ספר מן הז׳אנר של מדע בדיוני, השתמש בסימן המוסכם על שנינו, אשר משמעותו: אני מנצל את סמכותי וכופה עליך קריאה של ספר מבלי לקבל את רשותך או הסכמתך. אתה, מצידך, רשאי, לאחר קריאת הספר, להטיל עלי סנקציות כלכליות וחברתיות, אם אתה סבור שהאילוץ היה לא מוצדק. מיותר לציין שסנקציות, במקרה הזה, לא הופעלו.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

כאן היה ספק, אבל ספר הילדים האהוב עלי הוא הדייג ודג הזהב. אני חושב שחמדנות היא בעצם הסיפור של כולנו, משום שכל אחד מאיתנו הוא דייג שרוצה עוד ועוד. מה שמבדיל את הרוב הדומם מן המיעוט האכזר, הוא לא מידת ההגיון בבקשות החוזרות, אלא העובדה שרק עבור המיעוט האכזר, טורח הדג באמת להופיע. 

3) מהו הספר האחרון שקראת?

 הספר האחרון שקראתי הינו הספר ״מלכים ג׳” של יוכי ברנדס. בהחלט מדובר בספר מופת, ובהשראתו ניהלתי את הבלוג הסאטירי ״דברי הימים ג׳״ וכן כתבתי את הספר ״הבל הבלים״. מטרתם כל התכנים הללו היא אחת: להבהיר לקורא שלא כל כך חשוב מי יוצר את ההיסטוריה, אלא מי מתעד אותה. זה רעיון כביר בעיני.

4) איזה ספר גרם לך לתהות “על מה המהומה”? 

 הספר האלכימאי בהחלט נכנס לקטגוריה הזאת. אולי בגלל הציפיות הגדולות שיצרו אצלי לפני הקריאה שלו. אולי בגלל התמימות של הכותב. ואולי בגלל הציניות של הקורא.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

לדעתי הספר ״מלאך או שטן״ של שרה אנג׳ל, אשר מתאר בדיוק מצמרר את חיי עולם הפשע המודרני, היה ראוי לקבל תשומת לב גדולה יותר.

6) מיהו הסופר האהוב עליך ?

 אחד הסופרים האהובים עלי ביותר הוא מאיר שלו. אני מתחבר מאוד לסרקזם שלו ולבקיאות שלו בכל תחום שבו הוא נוגע. אגב, אני לחלוטין לא מסכים עם הרבה מן העמדות שהביע לאורך השנים. 

7) ספר שנתן לך השראה?

 אני חייב שוב לציין בעניין הזה את הספר ״מלכים ג׳״. אני חושב שהוא היה הטריגר המרכזי לכל תהליך הכתיבה שלי.

8) ספר עיון מומלץ?

ספר עיון נחמד ששווה מאוד להתייחס אליו הוא הספר ״סוד הזיכרון המצויין״ של ערן כץ. הספר, שמתיימר ללמד את הקורא בנשימה אחת, טכניקות לניהול זיכרון מצויין מסוגים שונים, כתוב בצורה שנונה וקולחת. אני חושב שהדבר שהכי דיבר אלי בספר הוא יכולת המדידה. לא עוד ספר שעוסק בתובנות רוחניות שקשה לעקוב אחר יישומן, אלא ספר פרקטי, יעיל וסדור, אשר מרביץ בקורא תורה מחושבת.

 

 ***

 

נדב כהן, 32 סופר וסאטיריקן. כתב עד היום שלושה ספרים:  ״מיומנו של עובד משרד״, “האותיות הקטנות של החיים” ו- “הבל הבלים”, שלושתם יצאו בהוצאה האלקטרונית מנדלי מוכר ספרים. בנוסף הוא מנהל בלוג סאטירי בשם “והארץ הייתה תוהו ובוהו”. 

לספריו של נדב כהן באתר של הוצאת “מנדלי מוכר ספרים” לחצו כאן

לבלוג הסאטירי של נדב כהן לחצו כאן