1) מהו הספר האהוב עלייך?

במהלך השנים אהבתי ספרים רבים, ובתקופות שונות אהבתי ספרים שונים, ככה שקשה לי מאוד לנקוב בשמות של ספרים מסויימים. מתאים לי יותר  לנקוב בשמות של סופרים שאל ספריהם אני חוזרת שוב ושוב כמו קפקא, ברונו שולץ, מוסיל. לאחרונה, למשל, קראתי שוב את “מותו של איוואן איליץ‘” של טולסטוי ואמרתי לעצמי שמי יודע אולי זה הסיפור הטוב ביותר שנכתב אי פעם.

 

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

בילדות, שלא כמו בבגרות, אהבתי כל ספר שקראתי, ובכל זאת אני יכולה לציין כמה כמו “אגדות אנדרסן“, “אוהל הדוד תום” “נשים קטנות“, “חרוזים אדומים” של פניה ברגשטיין, ואת סדרת הספרים שעסקו בילדות מחו”ל כמו “אלה קארי הילדה מלפלנד“, ו”נוריקו סאן הילדה מיפן“, שתרגמה לעברית לאה גולדברג.

 

3) מה הספר האחרון שקראת?

שני הספרים החדשים האחרונים שקראתי לאחרונה ואהבתי היו שני קבצי הסיפורים הקצרים של רוברט ואלזר. למרות שלא מדובר בסופר חדש עבורי הוא תגלית.

 

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

לא זכור לי ספר שקראתי בעקבות מהומה כלשהי. ספר שלא מדבר אליי אני פשוט עוזבת.

 

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

הבעייה שלי היא בדרך כלל הפוכה. ספרים שזוכים ליתר הערכה ואני מתקשה להבין את הסיבה.

 

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

תקצר היריעה מלמנות את כל הסופרים והסופרות שאני אוהבת, אבל סופר שאהבתי כל ספר שלו שקראתי,  הוא יצחק בשביס זינגר. הסופר העברי הכי אהוב עליי הוא אהרן אפלפלד.

 

7) ספר שנתן לך השראה?

ספר האי נחת” של פרננדו פסואה. בהשראתו התחלתי לכתוב את הקטעים הקצרים הראשונים של “קפקא ואני.”

 

8) ספר עיון מומלץ?

אציין שניים שהשפיעו עליי עמוקות: “המיתוס של סיזיפוס” של אלבר קאמי, ו”האדם מחפש משמעות” של ויקטור פרנקל. לאחרונה אהבתי מאוד גם את “קיצור תולדות האנושות” של יובל נוח הררי.

 

 

***

 

 

חני שטרנברג, 57, סופרת, משוררת ומורה לערבית ספרותית. פרסמה עד היום שני ספרי שירה (“שירי מעבר” ו”עכשיו הזמן לומר אמת”) וספר פרוזה אחד (“עונות”), ויזמה ביחד עם יואב איתמר את הקמת כתב העת “מקף”. בימים אלה היא מוציאה לאור במקביל ספר שירה וספר פרוזה חדשים.  “קפקא ואני” הוא ספר פרוזה המורכב מסיפורים קצרים, קטעי פרוזה קצרים ופואמה. הקטעים הקצרים הראשונים נכתבו בהשראת  “ספר האי נחת” של פרננדו פסואה. בספר שני סיפורים המתארים שני מפגשים שונים עם פרנץ קפקא ועל צורתו הסופית ועל שמו החליטה שטרנברג בזמן שבו נודע לה שיש לה קרבת משפחה (אם כי רחוקה) לדורה דיאמנט  אהובתו של קפקא, שאחיה היה נשוי לקרובת משפחה מצד אביה שנמנתה כמו משפחתה של דיאמנט על חסידות גור.

לצד ספר הפרוזה ייצא לאור גם ספר שירה דיגיטאלי. השירים נכתבו בשנים 2007-2013  והם עוסקים  בשאלות של זהות, משמעות, ובמתח שבין הכתיבה לחיים.   שני הכותרים האלו הם הראשונים הרואים אור בהוצאת “מקף” בסדרת המקור מלבד כתב העת לו מלאו כבר 4 גיליונות. 

 

לעמוד הספר “קפקא ואני” באתר אינדיבוק לחצו כאן.

לעמוד הפייסבוק של הספר לחצו כאן

לבלוג של חני שטרנברג לחצו כאן