1) מהו הספר האהוב עלייך?

בלתי אפשרי מבחינתי לבחור ספר אחד. ישנם רבים ומשובחים, בשירה ובפרוזה. אבל אם אני נאלץ לבחור, אז אבחר בספר  בו קראתי בו הכי הרבה, ועודנו מפתה, “קיצור שנות השישים” של מאיר ויזלטיר.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

הוריי לא קראו לי הרבה ספרי ילדים, לפחות לא בעברית. עכשיו כשיש לי ילדים משלי, גיליתי את הסופר אריק קרל שכתב את הספרים “הזחל הרעב” “העכביש העסוק”  ו”תרנגול יוצא לראות את העולם“. ספרים נהדרים. לגיל המאוחר יותר אבחר כנראה בספרים של יהודה אטלס ונורית זרחי.

3) מה הספר האחרון שקראת?

אני קורא מספר ספרים במקביל, במיוחד ספרי שירה. אז ככה, בשירה אני קורא את כתב העת “כתובת” גיליונות 7 ו -8 שיצאו לאחרונה, את ספרה של נעם פרתום “להבעיר את המים באש“, את ספרו של נדב ליניאלתקרת האדמה” וממשיך וקורא את הכרך השלישי של “כל השירים” לדוד אבידן. בפרוזה אני מסיים את “זה אני, אדיצ’קה” אוטוביוגרפיה של המשורר אדוארד לימונוב.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

כל השירים” ליאיר הורביץ. קראתי מספר שירים יפים של יאיר הורביץ, שהתפרסמו באנתולוגיות שונות, אבל לא התחברתי למרבית הספר, אם כי אני מכיר באיכויותיו כמשורר.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

בביצה הקטנה של השירה ישנם הרבה ספרי שירה משובחים שלא זוכים להכרה ראויה. למשל, ספריו האחרונים של אריה סיון שיצאו בהוצאת קשב “השלמה” ו”חוזר, חלילה“. בעיני סיון משורר מצוין שהשביח עם השנים ואינו מוערך מספיק. כך גם חשבתי על טוביה ריבנר אבל אז הוא קיבל את פרס ישראל בשנת 2008 והצדק נעשה.

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

ישנם רבים, אציין את המשוררים: מאיר ויזלטיר, אהרון שבתאי, טוביה ריבנר, אריה סיון, איציק לאור, דוד אבידן ומבין הצעירים יותר את ליאור שטרנברג, שמעון אדף ועוד רבים וטובים אחרים.

7) ספר שנתן לך השראה?

ספרי השירה של המשוררים שאזכרתי לעיל, ובנוסף “העכברים ולאה גולדברג” של חזי לסקלי, “גלגלו של הרעב” של ססאר ואייחו בתרגומה הנפלא של טל ניצן, “מכתבים” של פלובר ועוד.

8) ספר עיון מומלץ?

 אני קורא עכשיו את “דאדא וסוריאליזם בצרפת” שהוא ספר עיון ואנתולוגיה יחד. נפלא.

***

המשורר שי דותן, יליד 1969, מתגורר בירושלים, נשוי ואב לשניים. כלכלן בשירות הציבורי ומנחה סדנאות כתיבה.

ספרו הראשון על קצה המותר יצא לאור בהוצאת עם עובד בשנת 2005 וזכה בפרס שרת החינוך לספר ביכורים, תשס”ה. ספרו השני, אחר כך אני מוחק, יצא לאור ב- 2009, אף הוא בהוצאת עם עובד. 

שי דותן הוא חבר ב”מקום לשירה” שמקיים את פסטיבל ירושלים לשירה “מטר על מטר 6#” ב22 – 24 ספטמבר 2013, רח’ עמק רפאים, ירושלים.

עוד קצת על הפסטיבל: 

מקום לשירה עורך בפעם השישית את פסטיבל השירה מטר על מטר. הפסטיבל המצליח מתקיים השנה במקומות שונים לאורך רחוב עמק רפאים: בתי קפה, גינת עמיחי והמינהל הקהילתי גינות העיר שבו פועל מקום לשירה. בפסטיבל יתארחו מעל ל – 80 משוררים, מוסיקאים ואמנים מן השורה הראשונה בישראל שישתתפו ב- 14 מופעים שונים.

נושאי המופעים קשורים ב”מטר על מטר” ובהם מפגש עורכים, “העורך קובע”; “יתרון הביתיות”: בית ומשפחה כמכונני זהות; “התפלגות זנב ארוך”: על שירה וכלכלה; “מה ערבי”: על הערבי בשירה; ,”מחווה לעכשיו 55″: מפגש עם קבוצה ספרותית שנוצרה סביב כתב העת הוותיק; ועוד. בנוסף למופעים יתקיימו מפגשים אינטימיים של משוררים ומופעי שירה-בירה מהנים. תערוכת – הולכים יהודה עמיחי. לציון יום מותו ה-13 של המשורר יהודה עמיחי תפתח תערוכה טיפואטית חדשה בה יציג האמן אריק כספי 8 שירים ננופואטיים של עמיחי בטכניקה של טיפוגרפיה אמנותית. התערוכה תוצב על עמודי תאורה ברחוב עמק רפאים. השנה, כמחווה למוסדות התרבות בירושלים, יפתח כל אירוע בקריאת שיר על ידי נציגי המוסדות: סלמנקה, מוזיאון המדע, בית ריק, מחול שלם ועוד. בנוסף יתקיימו סדנת כתיבה לנוער שינחה המשורר רוני סומק וסדנת כתיבת הייקו שינחה המשורר מרדכי גלדמן. לרגל מטר על מטר תצא לאור בסוף אוגוסט בהוצאת מקום לשירה אסופת שירי משוררי הפסטיבל המכונה ננופואטיקה: אנתולוגיה ראשונה מסוגה של אסופת שירים קצרים. היא תימכר במחיר הנחה של 20 ₪ עד סוף ספטמבר.

*מהו מטר על מטר?

המשטרה דורשת ממארגני אירועים המתקיימים תחת כיפת השמיים לשמור על רמת צפיפות סבירה של מטר מרובע לאדם. לכן באופן סמלי ואירוני יוצא שמטר על מטר היא מידה פסטיבלית האמורה לכלול בתוכה הנאה ובטיחות. המטר על מטר היא פשרה קיומית בעולם הנעשה קטן, במדינה קטנה לעמים שחיים בה, במרכז העיר הקטן, בסמטאות הצרות של ירושלים, ומעל כולם – גם בשיר, אשר בו המעט מחזיק את המרובה. ההשראה לפסטיבל ובחירת הנושאים המופיעים בו, כולם קשורים לחוויה זו, המטר על מטר של התודעה.

רשימת המשוררים המלאה: יונתן ברג, שי דותן, יצחק לאור, חביבה פדיה, נעם פרתום, ערן ויזל, בעז יניב, יואב עזרא, דפנה שחורי, יפה שלומוביץ, יקיר בן-משה, עדי וולפסון, ענבל אשל כהנסקי, לורן מילק, אביחי קמחי, מרדכי גלדמן, ענת שרון-בלייס, ישראל בר-כוכב, גלי-דנה זינגר, עדי עסיס, יונתן קונדה, ארז ביטון, גילי חיימוביץ’, מרחב ישורון, מיטל נסים, יוסף עוזר, אלי הירש, יובל אידו טל, הילה אהרן בריק, בתאל קולמן, חיים א. רכניצר, אילה בן לולו, יהודה ויזן, הילה להב, יהונדב פרלמן, שבתאי מג’ר, רוני סומק, אריק א., עמוס אדלהייט, דרור אלימלך, ישראל אלירז, שולמית אפפל, מירי גלעד, נידאא ח’ורי, סיגלית בנאי, יוחאי אופנהיימר, כרמית רוזן.

עורכים וסופרים: גבריאל מוקד, נקודא זינגר, רן יגיל, בני ציפר.

מוזיקאים: חנן בן-סימון, אלברט סופר, שלום גד, ערן זמיר, שירלי קונס, רוני אלטר, לונא אבו-נסאר, ענת גוטמן, האחיות לוּז (שירה ז’ כרמל, יפעת זיו, טליה אמזלג ואריאל גיבנט).

מנחים: שי דותן, ענת זלצברג, גלעד מאירי, נועה שקרג’י.

 

 


עוד פרטים על פסטיבל “מטר על מטר” אפשר לקרוא כאן.
לאתר “מקום לשירה” לחצו כאן.