1) מהו הספר האהוב עליך?

א. ללא ספק התנ”ך. מובן שזוהי הכללה של כמה ספרים. אם לא מכלילים את הספרים הדנים במצוות, יש כאן רבגוניות של סיפורים מאלפים והגות עמוקה. מבין ספרי התנ”ך, אהוב עלי במיוחד הספר “איוב” שאני זוכר חלק ניכר ממנו בע”פ. השפה נפלאה, הרעיונות עמוקים וגם הסיפור עצמו מעניין.

ב. להבדיל אלף הבדלות- אני אוהב את סיפורי דיימון ראניון האמריקאי שכותב בהומור את סיפורי ניו יורק של שנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת בעיקר בסיפרו “ברנשים וחתיכות“.

ג. “ימיו ולילותיו של הדודה אווה” מאת אמנון דנקנר. בתור ירושלמי לשעבר, אהבתי את התיאור ההומוריסטי של הדמויות הירושלמיות ובנוסף את  אריגת מערכת היחסים הרגישה והעמוקה. 

 

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

א. “הלב” של אדמונדו דה אמיצס– מעין יומן מרגש של ילד איטלקי המכליל סיפורים חינוכיים נוגעים ללב של מורו.

ב. “חסמבה” של יגאל מוסינזון . ספר ההרפתקאות שקראנו בשקיקה בילדותנו.

 

3) מהו הספר האחרון שקראת?

מאיר עמית האיש והמוסד” מאת אמנוו ז’קונט.

 

4)  איזה ספר גרם לך לתהות “על מה המהומה”?

הספר “זיונים זה לא הכל” של דן בן אמוץ. אני ראיתי בספר סוג של חשיפה חולנית ולא הבנתי את המהומה סביב הספר. היה לי נהג בצבא שכל הספרים שקרא בהתלהבות היו ספרי מין ופורנוגרפיה. הייתי מבין אם הוא היה מתלהב מספר כזה, אך לא הבנתי אנשים מן הישוב שהתלהבו מהספר.

 

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

הספר “ניקודים דיזמה עולה בדרגה” נכתב במקור על ידי הסופר הפולני טדיאוש דולנגה מוסטוביץ ב-1932 ותורגם לעברית על ידי אליהו עמיקם. זהו סיפור הומוריסטי מקסים  המספר על לא יוצלח שיודע להגיד בכל מקום את המילים הנכונות ומתקדם בפוליטיקה ובחברה. הסיפור נגנב על ידי סופר פולני אחר בשם יז’י קושינסקי בשנת 1971. הוא קרא לספר “להיות שם” שהפך לסרט הוליוודי מצליח עם פיטר סלרס.

 

6) מיהו הסופר האהוב עליך ?

עמוס עוז בעיקר בסיפרו “סיפור על אהבה וחושך“.

ש”י עגנון בעיקר בסיפורו “שני תלמידי חכמים שהיו בעירנו”  שנכלל בקובץ “סמוך ונראה“.

 

7) ספר שנתן לך השראה?

שמונה פרקים לרמב”ם“.

 

8) ספר עיון מומלץ ?

ג’יהאד ושנאת יהודים” מאת מתיאס קונצל. החוקר הגרמני סוקר ומנתח את תנועות האיסלמיסטים הרדיקלים ואת הקשר ההיסטורי שלהם לנאציזם.

 

 

  

***

 

 

אהוד דיסקין, 69, איש עסקים ואלוף-משנה במיל’. הוא נולד בירושלים בשנת 1944 -בן למשפחה ארץ-ישראלית ותיקה ושורשית. כקצין בצה”ל מילא שורה של תפקידים קרביים במלחמות ישראל – במלחמת ההתשה היה מ”פ טנקים על גדות התעלה ובמלחמת יום הכיפורים שירת כקצין מבצעים וכסמג”ד בחטיבת השריון הראשונה שצלחה את התעלה. מאוחר יותר שימש דיסקין בתפקיד מנכ”ל הקרן לביטחון ישראל (לב”י) וגייס כספים רבים להעשרת חינוכם של חיילי צה”ל. ספרו החדש “הן אפשר” מספר את סיפור חייו והוא שופע סיפורים מרתקים ואנקדוטות המעוררות חיוך,  בשילוב עם תובנות מעמיקות של איש עסקים שעשה חיל בתחומי סחר בינלאומי, נדל”ן ועוד.

לדיסקין תואר דוקטור במינהל עסקים והוא זכה להצלחה מרשימה כאיש-עסקים בארצות הברית. כיום הוא מחלק את זמנו בין לוס אנג’לס לתל אביב.