1) מהו הספר האהוב עליך?

 אני מביט בספריה שלי ומאתר את הספרים שאני אוהב ללטף.

“‘העוז והתפארת” של גרהם גרין. “וזרח השמש” של המינגויי. “סיפורי הבעל שם טוב” של עגנון. “מוות בונציה” של תומס מאן. אבל בסופו של דבר זה כנראה “הזר” של קאמי, אם אני צריך לנקוב באחד בלבד. בגלל השמש, הים, הבחורה, בוהק הסכין.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

“מחניים” (או הנערים מרחוב פאל) מאת פרנץ מולנאר, שאין כמוהו לתאר את האכזריות בין בנים.

איה פלוטו” של לאה גולדברג, שאני יודע בעל פה והקראתי לילדי מאות פעמים.

ו”אבא בורח עם הקרקס” של אתגר קרת שהוא ספר מקסים וחכם מאד.

3) מה הספר האחרון שקראת?

יסלח לי אלוהים, זה היה “טוטם וטאבו” של פרויד.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

לא זוכר. אני כנראה פוסח עליהם מראש. בדרך כלל אפשר ללמוד מעמוד או שניים של הצצה אם הספר שווה משהו.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

ספר מופלא בשם “דבר שקרה“, מאת הסופר היווני בעל השם הקליט יאטרומנולאקיס יורגיס, אשר התפרסם בהוצאת “הקיבוץ המאוחד” לפני 15 שנה בתרגומו של אמיר צוקרמן. סיפור רצח בכפר נידח בכרתים בשנות ה-30 של המאה שעברה, יצירת מופת בעיני. העורך שלי משה רון פירסם אותו בזמנו, ושנינו אוהבים לדבר עליו בהשתאות.

6) ספר שנתן לך השראה?

הוא הלך בשדות” מאת משה שמיר, בגלל תחושת החיות והאנרגיה שבוקעת מכל עמוד.

7) ספר עיון מומלץ?

שאול פרידלנדר, שנות ההשמדה, 1939-1945. בפעם הראשונה שקלטתי את הזוועה בתמונה פנורמית אחת.

 ***

ישי שריד, 47, עורך דין וסופר. שריד שירת בצה”ל כקצין מודיעין, למד באוניברסיטה העברית ובהווארד ובמקביל לעבודתו כעורך דין, פרסם עד כה שלושה ספרים כשהאחרון בהם, גן נעמי (עם עובד) יצא לאור בימים אלה.

ספרו לימסול (עם עובד 2009) זכה להצלחה נאה, תורגם לשמונה שפות (אנגלית, צרפתית, גרמנית, סינית, טורקית, איטלקית, קטלנית ודנית), זכה ב”פרס הגדול לספרות בלשית” בצרפת ובפרס הבין לאומי על שם מריסה ג’ורג’טי הניתן בטרייסטה שבאיטליה וכו נכלל ברשימה הקצרה של פרס IMPAC היוקרתי המחולק בדבלין.

וקצת על הספר החדש:

25 שנים מנהלת נעמי את גן הילדים שלה בצפון הישן של תל אביב, לא הרחק מחוף “מציצים”. אין זה דבר קל, לשאת באחריות לביטחונם ולרווחתם של ילדיהם של אחרים, הורים שבעבורם הגננת אינה אלא מין שמרטף ששירותיו נקנים בכסף. נעמי עזבה בעל בקיבוץ בנסיבות קשות ויחסיה עם בנה שבגר בינתיים נותרו מנוכרים וכאובים. על אף הקשיים היא מנסה להרעיף על הילדים חמימות ואהבה ולהנחיל להם יצירתיות וזיקה אל היופי. והנה מופיע אדריכל תל-אביבי הדור ומודיע לה שרכש את הבניין ועליה להתפנות ממנו בהקדם.

ספרו החדש של ישי שריד, מחבר הרומן המצליח לימסול, מגולל את סיפורה של שנת לימודים בגן נעמי, שנה שבה הגיבורה הבלתי נשכחת שיצר מנהלת מאבק איתנים נואש על קיומה ועל ערכיה, מתמודדת עם הקרעים במשפחתה ומנסה להותיר מקום לאהבה ולחסד.