1) מהו הספר האהוב עלייך?

בינת השכוי‘ של אביגדור דגן. אני אוהב את ההתבוננות החכמה והחומלת של הרופא הכפרי הזקן על אנשי הכפר, החיים והטבע.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

בימי שישי בגן הייתה לנו חלוקת ספרים. אני זוכר שנאלצתי להמתין שבועות רבים עד שזכיתי לקבל את הספר ‘זרעים של מסטיק‘. כנער, זכור לי שדמותו של המורה גבריאל בספר ‘פרשת גבריאל תירוש‘ של יצחק שלו השאירה עליי רושם רב. יהיה לי מעניין לחזור אל הספר ולראות מה עבד שם על הנער שהייתי, אולי זה יזכיר לי משהו על עצמי.

3) מה הספר האחרון שקראת?

מטאטא וסיפורים אחרים‘ של לאוניד פֶּקָרובסקי, ראייה מרתקת ומצליפה בישראליות הגאה דרך עיניו של עולה חדש בעל תואר שני בתולדות האמנות העובד בבוטקה של חניון. ו’שיר עירום‘ של המשוררת הקשמירית לָלָה שתורגם על ידי הדס גלעד, שירה שנכתבה לפני כ-700 שנה והפשטות והחכמה שעולה ממנה נצחית.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

שומר על זכות השתיקה.

5) מיהו הסופר האהוב עלייך?

לרוב אני מתחבר לספר שהכתיבה בו יפה, שהדמויות בו אמינות ואנושיות, ושבין השורות מונחות בעדינות תהיות על החיים. תמיד הטרידה אותי השאלה למה הספרים הכי מכוננים בתרבות שלנו עסוקים בתכנים כל כך קשים. לדמויות אין מוצא, אין חמלה כלפיהן, והן לעולם אינן אופטימיות. האם זה בגלל שככה הם החיים? כי זה מה שהאנשים העוסקים בכתיבה רוצים לכתוב? כי ככה קל לעשות סיפור שירתק את הקוראים?

חמלה כלפי הדמויות אני מוצא בכתיבתו העדינה והפיוטית של הסופר האהוב עלי אביגדור דגן.

6) ספר שנתן לך השראה?

“אצבעותי דלוקות לגעת במיתר, לפרוט אקורד”, כותב שלום חנוך בשירו. כך אני מרגיש אל מול כתיבה יפה. כשאני נתקל במשפט יפה, דימוי חזק אני מסמן אותו לעצמי, ואז אני חוזר לסימונים ומנסה לראות מה עבד שם. ספרים שמונחים אצלי על המדף עם המון סימונים הם: ‘בינת השכוי’ של אבידגור דגן, ‘אל המגדלור‘ של וירג’יניה וולף ו’אלה תולדות‘ של אלזה מוֹרַנטֳה.

 7) ספר עיון מומלץ?

ספריו של הפילוסוף ההודי ג’ידו קרישנמורטי שמלווים אותי כבר יותר מעשור.

***

אבידן רייך, 39,  סופר, חוקר בחברה בתחום אבטחת מידע ובעל תואר שני במדעי המחשב. במשך השנים זיכו אותו סיפורים שכתב בפרסים שונים בתחרויות סיפורים: בשנת 2003 זכה סיפורו “שטיל” במקום השני בתחרות בכתב העת הספרותי עיתון 77, ובשנת 2009 זכה סיפורו “כריכה עבה” במקום הראשון בתחרות “שירת המדע” לזכר פרופ’ עופר לידר. לאחרונה יצא ספרו הראשון עץ נופל ביער בהוצאת עם עובד .