1) מהו הספר האהוב עלייך?

רשימת הספרים האהובים עלי ביותר שייכת ברובה לתקופת הקריאה האינטנסיבית והמשמעותית בחיי, השנתיים בין גיל 19 ל-21 בהן למדתי בישיבה בירושלים, אבל “מאה שנים של בדידות” של מרקס הוא בהחלט המנצח, והפתיחה שלו היא עדיין המושלמת מבין כל הפתיחות בעיניי.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

 כל סדרת הפנטזיה של ק.ס. לואיס, שהתחלתה ב”אריה, המכשפה, וארון הבגדים“. רק בבגרותי למדתי בדיעבד שהיא משופעת בתיאולוגיה נוצרית, ואולי זה מה שכל-כך משך אותי אז בתור ילד דתי.

3)  מה הספר האחרון שקראת?

 בתקופה בה אני כותב קשה לי מאד לקרוא ספרים אחרים, לכן ב-3 השנים האחרונות בהן כתבתי את “תל-אביב” קראתי מעט. הספר האחרון שקראתי במלואו הוא “נערות למופת” של שהרה בלאו שהכנות הכואבת שלה תמיד כובשת אותי.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

באופן כללי, ספרים שמחפים על רדידות לשונית בהצעה מזוייפת לאותנטיות, פריפריאלית או עדתית.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

 “אישה כלב ים” של קתרין הריסון שלטעמי היא אחת הסופרות הכנות, הנועזות והמדויקות ביותר.

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

 קשה לי לענות על השאלה הזו. אני לא קורא ספרים לפי מחברם, ובכל תקופה בחיי התחברתי לסגנון כתיבה ולנושאים אחרים בהתאם להתפתחויות שאני עברתי בחיי. במבט לאחור אני חושב שקפקא הוא המשמעותי מכולם.

7)  ספר שנתן לך השראה?

 “עיין ערך אהבה” של דוד גרוסמן. במיוחד באופן שבו הוא מטפל בתודעה הילדותית בתוך מציאות כאוטית. גם הוא מתקופת הקריאה ההיא מהישיבה, וגם ספרי השירה של יהודה עמיחי ולאה גולדברג.

8) ספר עיון מומלץ?

שלום ירושלים” של האדמו”ר מפילוב. מנהיג חסידות שנכחדה בשואה, שהיה בעל תפיסה ציונית-חסידית מקורית ומרתקת, ובעקבותיו עלה סב-אבי לתל-אביב כבר ב-1920.

***

יאיר חסדיאל, 41,   תסריטאי, סאטיריקן, משפטן וסופר, זוכה פרס שר התרבות והמדע לספר ביכורים בשנת 2007 על ספרו “הרב של הקרקס” (הוצאת ידיעות אחרונות). לאחרונה הוציא את ספרו השני “תל אביב” (הוצאת כנרת זמורה ביתן).