1) מהו הספר האהוב עלייך?

הכרך העבה של כל שירי ט. כרמי, כנראה הספר שאני חוזרת אליו הכי הרבה ושרבים משיריו אני יודעת על פה. בכל זאת, בכל פעם אני מגלה שם פנינים חדשות.

2) מהו ספר הילדים האהוב עליך?

אהבתי מאוד את ספריו של אריך קסטנר, במיוחד את “35 במאי” ואת “אורה הכפולה“, שהותירו עלי רושם רב. אבל אני מוכרחה לבחור ב”אילן גדל בברוקלין” מאת בטי סמית’, על משפחה המתגוררת בשכונת עוני בברוקלין. בגלל הספר הזה, זמן רב מאוד רציתי להיות עניה והצטערתי מאוד שאני לא צריכה לאסוף פני לפני בתוך קופסת נעליים כדי שאוכל להרשות לעצמי ממתק לחג. בינתיים זה עבר לי.

3) מה הספר האחרון שקראת?

ברגע זה ממש אני קוראת את “בזעיר אנפין” של ירמי פינקוס, שלא זכה השנה בפרס ספיר אבל היה מועמד בצדק רב. יש תענוג מיוחד בקריאת ספר שהוא גם מצוין וגם מהנה מאוד – השילוב הזה לצערי נדיר מדי.

4) איזה ספר גרם לך לתהות ‘על מה המהומה’?

לפחות בשלב זה בחיי, אני עדיין מניחה שאם ספר גורם לי לתהות “על מה כל המהומה” הבעיה היא בי, ולא בו. וגם אם לעתים אני נודדת מנקודת המוצא הזו אל מחוזות פחות סלחניים, אני מעדיפה לשמור זאת לעצמי.

5) איזה ספר לא זכה למספיק הערכה לדעתך?

ספרי שירה באופן כללי לא זוכים למספיק הערכה בעיניי. לא שכולם ראויים להערכה, אבל יש משוררים רבים טובים כל כך – והם מגיעים לקהל מצומצם. חבל לי שהשירה היא לא חלק משמעותי יותר, אינטגרלי, מהתרבות הפופולרית.

6) מיהו הסופר האהוב עלייך?

מותר להסב על דעת עצמי את השאלה ל”מהי היבשת הספרותית החביבה עליך”? כי אז התשובה תהיה דרום אמריקה. גבריאל גרסיה מארקס, מריו ורגס יוסה, חורחה לואיס בורחס, ארנסטו סאבטו, ז’ורז’ אמאדו ואחרים. אולי זה קשור לכך שאני עצמי ארגנטינאית, ואולי זה סתם בגלל שהם מאוד טובים.

7) ספר שנתן לך השראה?

דודה חוליה והכתבן“, של מריו ורגס יוסה. כשקראתי אותו חשבתי לעצמי שככה הייתי רוצה לדעת לכתוב; והתחזקתי בדעתי והתעודדתי, שהומור דק בכתיבה עשוי רק לרומם אותה לגבהים חדשים, ואינו בשום צורה הופך אותה לפחות רצינית או טובה.

8) ספר עיון מומלץ?

בידור עד מוות“, ספרו המפורסם של ניל פוסטמן. אף שנכתב ב-85′ – לפני כמעט שלושים שנה – זה ספר רלוונטי עד כאב לכל מי שרואה טלוויזיה, ראה אי פעם טלוויזיה או מכיר אנשים שרואים טלוויזיה. הספר מנתח את השפעת הטלוויזיה על הפרט ועל החברה, והוא מרתק ממילתו הראשונה ועד האחרונה.

***

נעה ידלין, 37, עיתונאית, סופרת ומנחת סדנאות כתיבה.  ספרה החדש “בעלת הבית“, ראה אור לאחרונה בהוצאת כנרת זמורה ביתן. ספריה הקודמים: “חיי מדף” (כנרת זמורה ביתן) ו”שאלות קשות לאללה – אתם שואלים, אלוהים משיב” (חרגול/עם עובד).

פרטים על סדנאות הכתיבה של נעה ידלין וענת עינהר – כאן.