בקצרה (מתוך גב הספר):

ב־2 באוגוסט 1944, בעקבות השמדתה המוחלטת של קבוצת הארמיות מרכז הגרמנית בביילורוסיה, לעג וינסטון צ´רצ´יל לאדולף היטלר, בבית הנבחרים, על הדרגה שאליה הגיע במלחמת העולם הראשונה. “הצלחת הרוסים הסתייעה במקצת על־ידי האסטרטגיה של רב־טוראי היטלר,” התלוצץ צ´רצ´יל. “אפילו שוטים גמורים בענייני צבא יתקשו שלא לראות אי־אלה שגיאות באחדות מפעולותיו.”  מדוע נוצחו מדינות הציר במלחמת העולם השנייה? אנדרו רוברטס חקר בספרו הקודם, אדונים ומצביאים, את התפתחות האסטרטגיה רבתי של בעלות־הברית; הנושא המרכזי של סערת המלחמה הוא התפתחות האסטרטגיה של הציר. מתוך עיון במהלכי מלחמת העולם השנייה בכל החזיתות, שואל רוברטס האם היה הציר יכול לנצח, או לפחות להביא את המלחמה לכלל קיפאון, אילו התנהל בו תהליך קבלת החלטות שונה ואילו נקט אסטרטגיה אחרת? האם צדקו אותם גנרלים גרמנים שתלו את הקולר במלואו בהיטלר אחרי המלחמה, או שמא רק הפכו את הפיהרר שלהם לשעבר לשעיר לעזאזל, מרגע שיכלו למתוח עליו ביקורת בלי חשש?  בחקר ההיסטוריה המפוארת והחיה הזאת ביקר רוברטס ברבים משדות הקרב המרכזיים ובאתרים אחרים מימי המלחמה בברית המועצות, בצרפת, באיטליה, בגרמניה ובמזרח הרחוק. הוא גם הסתמך בספרו על כמה מסמכים חשובים שטרם פורסמו לפני־כן, כמו המכתב מאת ראש אגף המבצעים של היטלר, המסביר מה קיווה הפיהרר להשיג כשפקד לבלום את הפנצרים לפני דנקרק. הספר גדוש בהערות לוואי מאירות עיניים על הדמויות העיקריות בשני המחנות, השופכות אור חדש על אופיין ועל הדרכים שבהן קיבלו את החלטותיהן, ומספר את סיפוריהם של אלמונים רבים, שהתנסויותיהם מציירות יריעה נרחבת של אומץ לב מופלא ושל הקרבה עצמית, כמו גם של הברבריות האכזרית והנוראה של מלחמת העולם השנייה.  המלחמה נמשכה 2,174 יום, עלתה 1.5 טריליוני דולרים וקיפחה את חייהם של יותר מ־50 מיליון בני־אדם. מדוע התנהלה כפי שהתנהלה? בסערת המלחמה תמצאו תיאור דרמתי אך מרוכז של המאבק שאפף את העולם בין 1939 ל־1945, ותקבלו סוף־סוף תשובה לשאלה הזאת.

על המחבר:
היסטוריון ועיתונאי בריטי. ספריו הקודמים כוללים את: השועל הקדוש, ביוגרפיה של שר החוץ של צ´רצ´יל לורד הליפקס (1991); סולסברי: ענק ויקטוריאני (1999), שזכה בפרס וולפסון להיסטוריה ובפרס עט הכסף ע”ש ג´יימס סטרן לספרות עיון; נפוליאון וּולינגטון (2001); היטלר וצ´רצ´יל: סודות המנהיגות (2003), שהתפרסם בד בבד עם סדרת טלוויזיה בארבעה פרקים של ה־BBC; והיסטוריה של העמים דוברי אנגלית מאז 1900 (2005). ספרו האחרון הוא אדונים ומצביאים: הגאונים הצבאיים שהוליכו את המערב לניצחון במלחמת העולם השנייה (2008). רוברטס הוא עמית החברה המלכותית לספרות והחברה המלכותית לאמנות. הוא גם נבחר כעמית במכון הנפוליאוני וכחבר לשם כבוד של אגודת צ´רצ´יל הבינלאומית בבריטניה.

מחבר הספר אנדרו רוברטס

 

דעתי:

למרות כותרת המשנה של הספר – “ההיסטוריה החדשה של מלחמת העולם השנייה” – סביר להניח שהקורא ההדיוט, לא יוכה בתדהמה מאיזשהם ממצאים חדשים שיתגלו לפניו. רוברטס מתמקד בשנות המלחמה עצמה (1939-1945) ובוחר לספר בעיקר את הסיפור הצבאי שלה שהוא הציר שעליו מבוסס הספר. הספר מחולק לשלושה חלקים עיקריים : “הסתערות”, “מפנה” ו”גמול”, שמתארים את מהלכי המלחמה על פי רצף כרונולוגי תוך התמקדות בשיקולים האסטרטגים, הפוליטיים, הכלכליים ולא פעם גם הפסיכולוגים, של הדמויות המשפיעות בכל אחת מהמדינות שלקחו חלק במלחמה. הכתיבה של רוברטס בהירה ומאופקת, אך הוא לא מביא עמו הסתכלות פילוסופית-היסטורית יוצאת דופן על המלחמה, אלא דבק בניתוח ההיסטורי המלומד ומלא הפרטים והסטטיסטיקות.

מומלץ בעיקר לחובבי היסטוריה צבאית ולמי שמחפש את הספר המעודכן ביותר שיצא בתחום ותורגם לעברית.

 
 

ציטוט נבחר:

“הסיבה האמיתית לכך שהיטלר נוצח במלחמת העולם השנייה היא אותה סיבה עצמה שגרמה לו לפתוח בה מלכתחילה: הוא היה נאצי”

על הספר ברשת:

אתר הבית של המחבר

ערן אלדר, מעריב

קובי סגל, ספרים ללא ירקות